SON DAKİKA

Uzmanlar kabızlığın çaresini buldu! Günde 2 tane yiyenin sıkıntıları bitiyor

Özellikle çocuklar tarafından çok sevilen kivi, sağlık için büyük fayda sağlıyor. Yeni Zelanda'da yapılan araştırma, kivinin kabızlığı giderebileceğini ortaya koyuyor. Günde 2 kivi tüketmek bu sorunu ortadan kaldırabilir.

Sağlık

23.01.2024, 21:48

Kabızlık zaman zaman herkesin başına gelebilen bir sağlık sorunu. Şiddetli olduğu durumlarda kanamalara bile yol açan dışkıdaki zorlanma durumu beslenme ile de doğru orantılı. 

Kronik iltihaplanma yaşayanların çaresi mutfakta! İşte jet hızıyla iyileştiren meyveler Haberi Görüntüle

KİVİ DIŞKIYI YUMUŞATIYOR

2002 yılında yayımlanan bir çalışmada kivi meyvesinin kabızlık şikâyetlerinde bağırsak yumuşatıcı olarak etkili olduğu bulgusu yer alıyordu. Az sayıda yaşlı gönüllülerde yürütülen bu araştırmada kivi meyvesinin, dışkı miktarını artırdığı, yumuşamasını sağladığı bildiriliyordu. 2007 yılında Çinli ve 2009 yılında Japon araştırıcılar tarafından yürütülen iki klinik çalışmada da benzer olumlu sonuçlar alınması bu etkinin rastlantısal olmadığını ve doğruluğunu gösteriyor.   

Araştırmacılar Yeni Zelanda, İtalya ve Japonya'da fonksiyonel kabızlık veya hassas bağırsak sendromu olan yetişkinleri ve sağlıklı insanları incelemeye aldı. Katılımcılar 136 kadın ve 48 erkekten oluşuyordu. 2 hafta boyunca, katılımcılar bağırsak hareketlerini sıklık, dolgunluk, kendiliğindenlik, dışkı şekli, müshil kullanımı ve ıkınma derecesi ile ilgili olarak kaydetmeye alıştı. Daha sonra rastgele 1 ay boyunca günde iki olgun kivi tüketmeleri için görevlendirildiler. Bir ay sonra tedavi bir ay daha durduruldu. Hastalar daha sonra bir ay daha bir tedaviden diğerine geçirildi. 

Kışın bunu içende ne öksürük kalıyor ne de üşüme! Kansızlığa... Haberi Görüntüle

Artık yerken korkmayacaksınız! O besin şifa deposu çıktı! Haberi Görüntüle

DENEKLERİN BAĞIRSAK HAREKETLERİ ARTTI

1 aylık tedavi dönemlerinin sonunda kivi tüketen fonksiyonel kabızlığı olan denekler, bağırsak hareketinde artış yaşadı. Hassas bağırsak sendromu olanlarda da 1.73'lük bir artış vardı. Sağlıklı katılımcılarda bağırsak hareketlerinin sıklığı artmadı.

Kivi yiyen katılımcılar ayrıca, dışkı kıvamının yumuşadığını, ıkınmanın azaldığını ve yaşam kalitesinin arttığını bildirdi.

Uzmanlara göre günde iki kivi tüketimi, kabızlık için etkili bir tedavi olarak güvenle önerilebilir. 

Öte yandan C vitamini deposu olan kivinin sağlık için daha pek çok faydası var. 

Piyasadaki gargaralar ile ilgili korkunç senaryo! 10 milyon kişiyi öldürecek!... Haberi Görüntüle

ASTIM HASTALARINI RAHATLATIR

Meyve solunum sorunlarında iyileşme sağlayarak astımı hafifletmeye yardım eder. Kivinin çocuğa faydaları yine hırıltılı bir solunum ve astım durumunda olabilir. Kivi bu durumlarda rahatlama sağlayabilir. 

Kilo kontrolü için kullanıyoruz ama... Yapay tatlandırıcılar bakın neye yol... Haberi Görüntüle

BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİRİR

Kivideki antioksidanlar ve C vitamini, vücut direncini ve enfeksiyonlara karşı üretilen beyaz kan hücrelerinin oluşumunu artırır. Vücudun hastalandığınızda hızlı iyileşmesine yardımcı olur.

İşte bugünkü sağlık durumunuz! Burcunuz ne söylüyor? Haberi Görüntüle

Uzun yaşamın sırrı onda! Sıcaklığı ve türü etkili mi? Haberi Görüntüle

SİNDİRİMİ DESTEKLER

Şifa deposu meyvedeki çözünür lifler bağırsakların sağlıklı çalışması için gerekli olan yararlı bakterilerin üretilmesine yardımcı olur. Çözünmeyen lifler ise suyu tutar ve sindirim sırasında genişleyip dışkılamayı kolaylaştırır. 

İşte bugünkü sağlık durumunuz! Burcunuz ne söylüyor? Haberi Görüntüle

KALP DOSTU

Düşük kalorili meyve kivinin iyi kolesterolü yükseltici bir etkisi var. Bu da kalp hastalıkları riskini düşürmede önemli olan lifler içeren kiviyi tüketmeniz için bir neden.

Yumurtlama dönemi bir küpe ile öğrenilebilecek! Cihaz nasıl çalışıyor? Haberi Görüntüle

KANSERE KARŞI KORUYUCU

Serbest radikaller vücutta kanser oluşmasından sorumlu tutulurlar. Antioksidanların ise serbest radikallerle mücadelede kalkan görevi görür. Yine lifli yapısı kiviye kolon kanserinden korunması için katkı sağlayabilir.

Yorgunluk, mide bulantısı, dalgınlık, iştahsızlık probleminiz varsa dikkat! Tehlikeli o... Haberi Görüntüle

İşte bugünkü sağlık durumunuz! Burcunuz ne söylüyor? Haberi Görüntüle

ZAYIFLAMAYA YARDIMCI OLUR

Kivinin zayıflamaya da faydaları var. Kilo vermenize yardımcı olabilen kivi, lifli yapısı sayesinde uzun sürer tok tutar. 

Emzirmek sadece bebek için faydalı değil! Uzmanlar 12 ay boyunca... Haberi Görüntüle

CİLDİ GENÇLEŞTİRİR

Kivideki C vitamini zengini besinler ciltte kolajen dokusunu artırarak cildin sıkılaşmasına ve yaşlanma belirtilerinin yok olmasına yardımcı olur.

Sakız çiğnemenin şaşırtan faydası! Hamilelerde... Haberi Görüntüle

SAÇLARA SAĞLIK VERİR

C ve E vitamini kivinin saç dökülmelerine karşı koruyucu bir meyve olmasını sağlar. Magnezyum, potasyum ve çinko ise kan akışını hızlandırarak saçların büyümesine yardımcı olur. 

Bu mor sebze ile 100 yaşını görebilirsiniz! Japonya'da "ölümsüzlüğün iksiri"... Haberi Görüntüle

GÖZLERİ KORUR

Kivinin içeriğindeki karotenoidler, antioksidanlar ile göz hastalıklarının önlenmesine ve görmenin iyileşmesine fayda sağlar. 

Alzheimer hastalarının bağırsaklarında ilginç bir farklılık tespit edildi! Erken teşhise... Haberi Görüntüle

Emzirmek sadece bebek için faydalı değil! Uzmanlar 12 ay boyunca... Haberi Görüntüle

HAMİLELER İÇİN DE FAYDALI

Kivi hamileler için de oldukça faydalı. İçeriğindeki folat sayesinde beyaz ve kırmızı kan hücrelerinin üretilmesi sağlanır. Hamilelikte kivinin faydaları gebelik esnasında fetüsün gelişmesini ve doğum kusurlarının önüne geçilmesindeki yardımcı rolüyle bilinir. 

Gıda alerjisi tarih oluyor! O ilacın alerji semptomlarını hafiflettiği kanıtlandı Haberi Görüntüle

KEMİK SAĞLIĞINI DESTEKLER

Kivinin K vitamini ile kemik sağlığını desteklediği bilinir. K vitamininin yanı sıra kalsiyum ve fosfor içeriği kiviyi kemik sağlığını etkilemede güçlü kılar. 

Tüm bu faydalarının yanında kivi, alerjisi olan kişilerde kusma, cilt döküntüsü, dilde, ağızda ve dudaklarda kaşıntı, nefes almada zorlanma, yüzde şişme, baş dönmesi ve pankreasta bir şişlik gibi sorunlara yol açabilir. Ayrıca güçlü bir K vitamini kaynağı olan kivi tüketimi, kan sulandırıcı kullanan kalp hastaları için bu ilaçların etkisini ortadan kaldırabileceği için uygunsuz olabilir.
 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading