Yandex Metrica

Sitede Ara

Akciğer kanseri tedavisinde devrim yaratacak yöntem

Akciğer kanseri tedavisinde devrim yaratacak yöntem

California San Diego Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, akciğer kanseri tedavisinde devrim yaratacak bir yöntem geliştirdi. Uzman araştırmacılar, kanserle mücadele ilaçlarını doğrudan metastatik tümörlere iletmek için akciğerlerde yüzebilen mikroskobik robotlar geliştirdi. Mikro robotlar, biyoloji ve nanoteknolojinin ustaca bir birleşimi olarak görülüyor.

Sağlık

21.06.2024, 18:00

Dünya genelinde erkeklerin akciğer kanserine yakalanma oranı kadınlara göre 3,5 kat daha fazla. Akciğer kanseri yüzde 21’lik oranla erkeklerde en çok görülen kanser türü. Akciğer kanseri hastalığıyla baş etmek oldukça güç. Akciğer tümörleri, kanser tedavisi alanında aşması zorunlu bir sorun teşkil ediyor. Klasik hale gelen kemoterapi genellikle yetersiz kalıyor çünkü verim alınamayan bir yöntem. Doğrudan akciğerleri hedef almıyor ve tümörleri öldürecek kadar yüksek konsantrasyonda birikmiyor.

Film izlemeyi sevenlere müjde! İstediğiniz kiloya ulaşabilirsiniz! Yapmanız gereken tek şey... Film izlemeyi sevenlere müjde! İstediğiniz kiloya ulaşabilirsiniz! Yapmanız gereken tek... Haberi Görüntüle

MİKROSKOBİK ROBOTLAR GELİŞTİRİLDİ

California San Diego Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, akciğer kanseri tedavisinde devrim yaratacak bir yöntem geliştirdi. Uzman araştırmacılar, kanserle mücadele ilaçlarını doğrudan metastatik tümörlere iletmek için akciğerlerde yüzebilen mikroskobik robotlar geliştirdi. Mikro robotlar, biyoloji ve nanoteknolojinin ustaca bir birleşimi olarak görülüyor.

Araştırmacılar, mikro robotları oluşturmak için ilaç dolu nanopartikülleri yeşil alg hücrelerinin yüzeyine kimyasal olarak bağladı. Bu sayede algler, nanopartiküllerin akciğerlerde yüzmesini ve tedavi edici yükünü tümörlere iletmesini sağlıyor. Bilim insanları böylelikle kemoterapi tedavisini doğrudan tümöre ve bunların yayıldığı bölgelere etkili şekilde taşıyabiliyor.

Libidonuz tavan yapacak! Antrenör Sofia Perdiki cinsel isteği artıran egzersizleri açıkladı Libidonuz tavan yapacak! Antrenör Sofia Perdiki cinsel isteği artıran egzersizleri... Haberi Görüntüle

DENEYLER OLUMLU SONUÇ VERDİ

Akciğer kanseri tedavisinde devrim yaratacak yöntemi keşfeden bilim insanları bununla da sınırlı kalmadı. Bilim insanları, fareler üzerinde yaptıkları deneylerde de olumlu sonuçlar elde etmeyi başardı. Akciğerlerinde tümör bulunan fareler, nefes borularına yerleştirilen küçük bir tüp aracılığıyla vücutlarına gönderilen mikro robotlarla tedavi edildi.

Düşük ışıkta çalışanların sonu kötü! En önemli organda gerilemeye yol açıyor Düşük ışıkta çalışanların sonu kötü! En önemli organda gerilemeye yol... Haberi Görüntüle

HEDEF KİTLE İNSANLAR

Tedavi süreci başarılı olan farelerin hayatta kalma süresi ortalama 37 gün olarak kaydedildi. Tedavi edilmeyen farelerde bu süre 27 gün olarak kaydedildi. Uzman ekipler, ilerleyen süreçte bu mikro robot tedavisini daha büyük hayvanlarda denemek için çalışma içerisinde. Bilim insanlarının asıl hedef kitlesi insanlar. 

Habere Tepki Ver

1

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Recep KIYATSIL

TRHaber.com - Sağlık


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading