Yandex Metrica

Sitede Ara

İnsanlığın yeni kâbusu! Et yiyen bakteri ölüm saçıyor: Türkiye'ye gelmesi an meselesi!

İnsanlığın yeni kâbusu! Et yiyen bakteri ölüm saçıyor: Türkiye'ye gelmesi an meselesi!

Potansiyel ölüm taşıyan 'Et yiyen' bakteriler, Japonya'da bugüne kadarki en yüksek vaka sayısına ulaştı. Uzmanlar ise bu bakterinin tehlikesini anlatabilmek adına bir insanı 48 saat içerisinde öldürebileceği örneğini verdi.  

Dünya

17.06.2024, 12:36

Ulusal Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü (NIID) tarafından yapılan açıklamada, 2024 Haziran ayının başından itibaren STSS vkalarının 977'ye ulaştığı belirtildi. 2023 yılının aynı döneminde 941 vaka görüldüğü, böylece kayıtların tutulmaya başlandığı 1999'dan bu yana vaka sayısının "rekor seviyeye" çıktığı açıklandı.

Bu hastalığın "streptokok pyogenes" bakterisinden kaynakladığı ve sıklıkla boğaz ağrısıyla ilişkilendirildiği, ileriki döneminde ise uzuv nekrozuna ve çoklu organ yetmezliğine yol açabildiği belirtildi. Japonya'nın başkenti Tokyo'da bakterinin daha öldürücü ve bulaşıcı türlerinin artış gösterildiği gözler önüne serildi.

Uzmanlar, Kovid-19 tedbirlerinin hafifletildiği 2023 bahar döneminden bu yana vaka sayısındaki artıştan dolayı endişe ediyor.

Türkiye ve Fransa arasında okul krizi! Anlaşma sağlanmazsa öğrenci alınmayacak Türkiye ve Fransa arasında okul krizi! Anlaşma sağlanmazsa öğrenci alınmayacak Haberi Görüntüle

48 SAAT İÇİNDE İNSANI ÖLDÜRÜYOR

Sağlık, Çalışma ve Refah Bakanı Takemi Keizo, bir röportajında temel enfeksiyon önlemlerinin uygulanmasının önemine işaret ederek, "Enfeksiyon eğilimlerini izlemeye devam etmenin gerekli olduğuna inanıyoruz." dedi.

Tokyo Kadınlar Tıp Üniversitesinden Bulaşıcı Hastalıklar Uzmanı Prof. Dr. Kikuçi Ken ise özellikle ayak yaralarının streptokokal bakteriyel enfeksiyone karşı son derece hassas olduğunun altını çizdi.

Kikuçi, yaşlı hastalarda enfeksiyon kapmadan ölüme kadar geçen sürenin 48 saat olabileceğine dikkati çekti. Kikuçi, "Hasta sabah ayağında şişlik fark ettiği anda öğlene doğru dizine kadar genişleyebilir ve 48 saat içinde ölebilir." dedi.

Ölmek için düğmeye bas! Taşınabilir intihar kapsülleri yakında hizmete girecek Ölmek için düğmeye bas! Taşınabilir intihar kapsülleri yakında hizmete girecek Haberi Görüntüle

30 YAŞ ÜSTÜ KİŞİLERDE GÖRÜLÜYOR

Mie Ulusal Hastanesi Başkanı Taniguçi Kiyosu, Mayıs ayında yaptığı açıklamada bu bakterinin vücuda girmesinin "dramatik sonuçlara yol açabileceğine'' vurgu yaparak, yaraların dezenfekte edilmesi ve el yıkama önlemlerinin artırılması çağrısı yapmıştı. Çoğunlukla 30 yaş civarındaki kişilerde görülen "et yiyen" bakterinin yol açtığı STSS, "potansiyel ölümcül" olarak nitelendiriliyor.

Habere Tepki Ver

1

0

1

0

0

0

0

1

Hakan ULUDAĞ

TRHaber.com - Dünya


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading