Yandex Metrica

Stressiz bir yaşam için yemeği bu saatte yiyin! Tek faydası bu değil! Araştırmalarla kanıtlanan 5 yararı var

Akşam yemeğini saat kaçta yiyorsunuz? Bu konuda aile bireylerinin iş ve okuldan çıkış saatleri oldukça etkili. Ancak uzmanlar ne yapılırsa yapılsın gün batmadan önce bu ihtiyacın giderilmesi gerektiğini belirtiyor. Erken yemek yemenin sağlık için 5 önemli faydası var.

Sağlık

23.01.2024, 21:26

Beslenme seçimlerimizin fiziksel ve zihinsel sağlığımızı etkilediği bir sır değil. Ancak öğünlerinizin zamanlamasının da aynı derecede önemli olabileceğinin farkına varmanız gerekebilir. 

Kilo alımını genellikle yalnızca kalori tüketimine bağlarken, son araştırmalar bu denklemde yemek zamanlamasının da önemini ortaya çıkardı.

Geç akşam yemeği alışkanlığı ile yüksek kilo alma riski ve yüksek kan şekeri düzeyleri arasındaki bağlantıyı ortaya koyan çalışmaya göre farklı zamanlarda tüketilen aynı öğünün bireyin vücudu üzerinde farklı etkileri var.

Uzmanlar sağlık açısından pek çok fayda sağlayabilecekleri için akşam yemeklerinin erken yenilmesini savunuyor. 

Eriğin bu faydasını bilen yok! Eriğin bu faydasını bilen yok! Haberi Görüntüle

Bu formülle 20'li yaşlarınıza geri döneceksiniz! Bu formülle 20'li yaşlarınıza geri döneceksiniz! Haberi Görüntüle

SİNDİRİM SİSTEMİ İÇİN DAHA SAĞLIKLI

Vücudumuz binlerce yıldır değişmeyen doğal bir döngü üzerinde çalışıyor. Geçmişte insanlar son yemeklerini gün batımına yakın tüketiyorlardı. Bu, modern çağda alışılmışın dışında görünse de, araştırmalar bunun özellikle sindirimle ilgili biyolojik saatimizi olumlu yönde etkileyebileceğini öne sürüyor. Akşam yemeğini erken yemek, gece boyunca midenin yeterince dinlenmesini sağlıyor ve karaciğer üzerindeki stresi azaltıyor. 

Buzun bu faydasını hiç duymadınız! İçecekler için değil Buzun bu faydasını hiç duymadınız! İçecekler için değil Haberi Görüntüle

KAN ŞEKERİNİ DENGELİYOR

Çalışma, akşam yemeğinin erken yemenin insülin duyarlılığını artırdığını, yani vücut hücrelerinin kan şekeri düzeylerini düzenleyen bu hormona daha etkili tepki verdiğini gösteriyor. Bu sadece diyabet riskini azaltmakla kalmıyor, aynı zamanda günün ilerleyen saatlerinde daha zararlı olabilecek aynı yiyecekleri tüketirken bile kilo alımını azaltıyor. 

Kaşar peynirini dondurucuya atıyorsanız dikkat! Hangi peynirler dondurulur? Kaşar peynirini dondurucuya atıyorsanız dikkat! Hangi peynirler dondurulur? Haberi Görüntüle

KALP SAĞLIĞINI KORUYOR

Gece geç saatlerde yenen büyük öğünler, özellikle de karbonhidrat ve yağ oranı yüksek olanlar, kalp aktivitesini ve kardiyovasküler sağlığı olumsuz yönde etkileyebiliyor. Tersine, araştırmalar erken akşam yemeklerinin, karaciğer fonksiyonu üzerindeki yararlı etkilerinden dolayı, kalp sağlığını olumlu yönde etkileyebileceğini gösteriyor. Erken yemek, karaciğerin gece boyunca daha fazla dinlenmesine olanak tanıyor, toksinin etkili bir şekilde atılmasını kolaylaştırıyor ve kolesterolle ilişkili kalp ve damar sorunları riskini azaltıyor. 

Bu haber 2 milyon vatandaşı ilgilendiriyor! Raporlu ilaç sisteminde bakanlıktan yeni plan! Bu haber 2 milyon vatandaşı ilgilendiriyor! Raporlu ilaç sisteminde bakanlıktan... Haberi Görüntüle

Demansın da diyabetin de çaresi o meyve! Yiyen tüm dertlerinden kurtuluyor! Tam mevsimiyken sakın kaçırmayın Demansın da diyabetin de çaresi o meyve! Yiyen tüm dertlerinden... Haberi Görüntüle

UYKU KALİTESİNİ YÜKSELTİYOR

Yatmadan hemen önce ağır bir yemek yemek, uykuya dalma yeteneğinizi ve uyku kalitenizi bozabilir. Çünkü sindirim sistemini çalıştıran önemli bir yemeğin ardından vücut, gıdayı işlemek için aşırı harekete geçiyor. Vücut oldukça aktif kalıyor ve uykuya dalmaya yardımcı olacak bir rahatlama elde etmeyi zorlaştırıyor. Uzmanlar, yaşlı yetişkinlerin, kronik hastalıkları olan bireylerin ve uyku bozukluğu yaşayanların mümkün olduğu kadar erken yemek yemeyi hedeflemesini öneriyor. 

Bakan Koca'dan MHRS açıklaması: 'Randevu sadakati her geçen gün artıyor' Bakan Koca'dan MHRS açıklaması: 'Randevu sadakati her geçen gün artıyor' Haberi Görüntüle

RUHSAL YÖNDEN İNSANI RAHATLATIYOR

Yemeğinizi yatmadan en az iki saat önce tüketmek, daha iyi hormonal dengenin sağlanmasına yardımcı oluyor. Bu sadece sindirime ve uykuya yardımcı olmakla kalmıyor, aynı zamanda rahatlama hissini de teşvik ediyor, kaygı duygularını, zihinsel stresi ve müdahaleci düşünceleri azaltıyor. 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading