SON DAKİKA

Sedef, akne ve seborenin nedeni belli oldu! Okuyunca çok şaşıracaksınız

Stresin sağlık üzerinde ne kadar büyük bir etkisi olduğu bilinen bir gerçek. Bu olumsuz ruh hali cildi de bozma gücüne sahip. Aşırı stres sonucu birçok cilt hastalığı ortaya çıkabiliyor. Akne bunlardan sadece biri.

Sağlık

23.01.2024, 21:49

Stres ve cilt hastalıkları arasındaki bağlantı uzun zamandır biliniyor. Çoğu insan zaman zaman duygusal sıkıntı ve zihinsel gerginlik sebebiyle gözle görülür cilt sorunları yaşıyor. 

Stres unsurunun cilt üzerindeki en belirgin etkisi yaşlı görünmemize neden olması. Aşırı stresle birlikte kortizol hormonu artışına bağlı olarak derideki kan akımı yavaşlar, deri hücrelerinin beslenmesi bozulur. Hyaluronik asit ve kollajen sentezi azalır ve ciltte kurur, ince kırışıklıklar artar, cilt cansız ve mat görünmeye başlar. 

Stres ile birlikte bir grup hormon salgısı artar ve bunun sonucunda vücutta inflamasyon ortaya çıkar. Strese bağlı inflamasyon ile birlikte egzama, gül hastalığı, sedef hastalığı ve ürtiker gibi pek çok cilt hastalığı yaşanır.

İşte bugünkü sağlık durumunuz! Burcunuz ne söylüyor? Haberi Görüntüle

Cildi güzelleştiriyor, ağrıları azaltıyor! Son yılların moda takviyesi kilo vermeye... Haberi Görüntüle

SEDEF HASTALIĞI

Yaygın bir cilt hastalığı olan sedef, pullarla kaplı döküntüler şeklinde kendini gösterir. Stres sedefte alevlenmelere neden olur ve durumu daha da ağırlaştırır. 

Bilim insanlarına göre anne olmak için en uygun mevsim! Yumurtlama... Haberi Görüntüle

Parfümünüzü buraya sıkın ve sonucu görün! İşte kokunuzla iz bırakmak... Haberi Görüntüle

SEBORE

Zihinsel strese tepki olarak kötüleşebilen başka bir yaygın ve kronik cilt rahatsızlığı ise Sebore. Sıklıkla yüz ve saçlı deride bulunan hastalıkta yüzdeki kızarıklıklar, cildi sakinleştirici maddeler içeren nemlendiriciler kullanılarak giderilebilir. Cildi tahriş edebilecek ve kızarıklığı kötüleştirebilecek kozmetik ve temizlik ürünlerinden kaçınmak  ise oldukça önemli.

Bunu kullanan erkekler büyük tehlike altında! Sperm sayısını azaltıyor Haberi Görüntüle

Onkologlar açıklıyor! İşte meme kanserinden koruyan en etkili diyet Haberi Görüntüle

AKNE

Yaygın bir cilt sorunu olan sivilcenin de stresli durumlarda kötüleştiği biliniyor. Ruh halinin kötü olduğu dönemlerde cilt bakımına yönelik motivasyon azalabilir ve bu durum daha da kötüleşmeye neden olabilir. Sorunun ortadan kalkmasında yağı azaltan özel bir yüz sabunu ile yüzün günde bir veya iki kez yıkanması, ayrıca günlük olarak sivilce önleyici bir preparatın kullanılması yeterli olacaktır. 

Kışın bunu içende ne öksürük kalıyor ne de üşüme! Kansızlığa... Haberi Görüntüle

Yaşlılıkta işitme kaybı neden oluyor? İşitme kaybı önlenir mi? Tedavi... Haberi Görüntüle

CİLT BAKIMINDA NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Öte yandan dermatologlar sağlıklı bir cilt için yapılması gereken bakım rutinleri hakkında bazı bilgiler veriyor. 

  • Bu günlük bakımda sabun yerine duş yağıyla cilde masaj yapılması ve duştan sonra düzenli nemlendirici uygulanması gerekiyor. 
  • Duş alırken aşırı sıcak su kullanmaktan kaçınmak ve duş sıklığını azaltmak da önemli. 
  • Doğru beslenme de cildin tedavisinde hayati bir rol oynuyor. Cilt için gerekli olan esansiyel yağ asitlerini ve vitaminleri sağlayan doğal gıdaların tüketilmesi gerekiyor. 
  • Hijyeni korumak özellikle sebore hastası kişiler için çok mühim. Alevlenmeleri önlemek veya semptomları azaltmak için, tepeden tırnağa kapsamlı bir temizlik sağlanarak günlük temel hijyen uygulanmalı. 
  • Yüzü temizledikten sonra sebum salgısını dengelemek ve cildi rahatlatmak için az yağlı bir nemlendirici kullanılması tavsiye ediliyor. 
     

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading