SON DAKİKA

Sadece 10 dakika yetiyor! Stresi alıp götürüyor! Gülmenin faydaları nelerdir?

Günlük hayat içinde bazen ağlıyor bazen de gülüyoruz. Uzmanlar ise gülmenin sağlık için çok daha önemli olduğunu belirtiyor. Haberde sadece 10 dakika kahkaha atmanın inanılmaz etkileri yer alıyor.

Sağlık

16.02.2024, 00:10

Gülmenin insan sağlığı üzerindeki uzun vadeli etkileri oldukça fazla. Yapılan çok sayıda araştırmaya göre, kahkaha kaygı, stres, depresyon ve genel olarak insanların mutlu ve pozitif kalmalarına yardımcı olabilir.

Uzmanlar günde sadece 10 dakika kahkaha atmanın kısa vadede çok büyük etkileri olacağını belirtiyor.  

Bu haber baba olmak isteyenleri ilgilendiriyor! Onları yiyenlerde sperm sayısı... Haberi Görüntüle

STRESİ AZALTIYOR

Kahkaha atmak stres tepkimizi harekete geçirir ve ardından hafifletir. Bu sayede kendimizi daha hafif hissetmemizde anında etki gösterir. Üstelik kan basıncımızı ve kalp atış hızımızı artırır ve azaltır. Bunun nihai sonucu sakin ve rahat bir duygudur.

Bunu düzenli yapanlar koronavirüs olmuyor! Hastaneye kaldırılma oranını yüzde 30... Haberi Görüntüle

İşte bugünkü sağlık durumunuz! Burcunuz ne söylüyor? Haberi Görüntüle

ORGANLARI UYARIYOR

Güldüğümüzde oksijen açısından daha zengin havayı soluruz. Ne kadar çok gülersek o kadar çok oksijeni tenimize çekeriz. Bu, organlarımızın daha fazla oksijen alacağı ve bunun sonucunda kalbin, akciğerlerin ve kasların daha iyi çalışmasına yol açacağı anlamına gelir. Kahkaha aynı zamanda beynimizin daha fazla endorfin veya mutluluk hormonu salgılamasına da neden olur.

Kalp, mide ve bağışıklık dostu bir meyve! C vitamini içeriği... Haberi Görüntüle

KASLARDAKİ GERGİNLİĞİ ALIYOR

Kahkahanın anlık etkilerinden biri de kaslardaki gerginlik ve stresten anında kurtarmasıdır. Kahkaha kan dolaşımını artırmaya yardımcı olur ve neticede kasları uyararak rahatlatır.

Bunu okursanız hayatınız kurtulabilir! İşte yüksek tansiyonu hemen düşüren 5... Haberi Görüntüle

Uzun yaşamın sırrı onda! Sıcaklığı ve türü etkili mi? Haberi Görüntüle

ÖFKEYİ AZALTIYOR

Öfke karmaşık bir duygudur ve birçok faktörün sonucu olarak ortaya çıkabilir. Ancak kahkaha, bunun çok hızlı yayılmasına yardımcı olabilir. Gergin bir durumda mizah ve kahkahayı gündeme getirmek, insanlar arasındaki anlaşmazlıkları sona erdirir.

Yaşam sürenizi test edin! İhtiyacınız olan tek şey elleriniz Haberi Görüntüle

MUTLULUK VERİYOR

5-10 dakikalık bir kahkaha bile kendimizi daha mutlu ve neşeli hissetmemize yardımcı olabilir. Bu duygu da uzun süre devam eder.

Sigarayı yeni bırakanlar dikkat! Kanser riskini azaltmak için kaç yıl... Haberi Görüntüle

BAKIŞ AÇILARINI DEĞİŞTİRİYOR

Daha çok gülersek olaylara farklı bir perspektiften bakmaya başlayabiliriz. Buna ek olarak biraz mizahın da yardımıyla zor şeylerle yüzleşmekten daha az korkabiliriz.
 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading