SON DAKİKA

Saç bakım yağlarını geceden sürüp yatmak doğru mu? Dermatologlar açıklıyor

Güzel ve sağlıklı görünen saçlara kavuşmak için kullanılabilecek birçok yağ var. Bunların uygulanmasında daha fazla fayda görebilmek için farklı yöntemler mevcut. Dermatologlar en etkili saç yağlarını ve doğru kullanım yöntemlerini açıklıyor. "Geceden sürüp yatmak doğru mu?" sorusuna da cevap veriyorlar. 

Sağlık

21.02.2024, 00:40

Saçları güçlendirmek, daha sağlıklı ve hızlı uzamasını sağlamak ve gereken nemi kazandırmak için kullanılan birçok yağ var. Bu yağlar saçın kökten uca kadar olan kısımlarında daha fazla miktarda kullanılıyor. 

Saç yağlarını kullanan insanlar faydalarını iki ila üç saat içinde elde edebilse de, çoğu kişi bu yağları gece boyunca kafa derisinde bırakıp sabah çıkarmayı tercih ediyor. Peki bu seçim ne kadar doğru? 

İşte bugünkü sağlık durumunuz! Burcunuz ne söylüyor? Haberi Görüntüle

İŞTE SAÇA UYGULANABİLECEK YAĞLAR

Dermatolog Yoram Harth dış görünüşü etkileyen saçlarda kullanılabilecek yağları açıklıyor. 

Argan yağı iyi bir nemlendirici niteliğinde

Argan yağı: Argan yağı nemlendirici özelliklere sahip ve omega-3 yağ asitleri ve antioksidanlar açısından zengin. Saç dokusunu yumuşatıyor, kabarmayı azaltıyor ve parlaklık katıyor. 

Hindistan Cevizi Yağı: Hindistan cevizi yağı, nem oranını artıran ve kuru saçlı insanlar için harika olan laurik asit gibi yağ asitleriyle dolu. Ayrıca saç dokusunu iyileştirebiliyor, kuru ve kaşıntılı saç derisini tedavi edebiliyor. 

Biberiye Yağı: Biberiye yağı saçların yıpranmasını ve kırılmasını azaltarak saçların daha güçlü görünmesini sağlıyor. Antibakteriyel ve antimikrobiyal özelliklerinin yanı sıra antiinflamatuar özelliği de var ve bu da saç derisindeki kızarıklığı, tahrişi ve kepeği azaltmak için çok önemli. Aynı zamanda saç köklerini uyararak saç büyümesini destekliyor. 

Hint Yağı: Hint yağı, E vitamini ve kafa derisindeki kan dolaşımını artıran bir tür yağ asidi olan risinoleik asit içeriyor. Ayrıca saçların daha fazla parlaklık kazanmasını ve güçlenmesini sağlıyor.

Jojoba Yağı: Jojoba yağı A vitamini, B vitamini ve E vitamini gibi vitaminler açısından zengin. Kolayca emilen hafif bir yağ olduğundan ince ve yağlı saçları olan kişiler için iyi bir seçim.

Kanser hastalığı bunama yapıyor! Araştırmada ortaya çıktı Haberi Görüntüle

Saçı gece boyunca yağlı bırakmak bazı kişiler için güvenli değil.JPG

Bu yiyecekler buzdolabında bir günden fazla dayanmıyor! Aralarında çok şaşıracağınız... Haberi Görüntüle

SAÇ YAĞINI GECE BOYU BIRAKMAK DOĞRU MU?

Dermatolog Anna Chacon'a göre, saç yağlarının kullanılması ve gece boyunca kafada bırakılması genellikle güvenli, çünkü saç derisine daha derinlemesine nüfuz etmeleri için zaman tanınıyor ve daha fazla nem ve beslenme sağlanıyor. Ancak yağların saçta uzun süreli ve sık kullanılması yağ birikmesine neden olabilir. Bu nedenle ince ve yağlı saçları olan kişilerin dikkatli kullanması gerekiyor. Sadece kuru ve yıpranmış saçları olan kişiler, uzun süreli ve düzenli kullanımdan fayda görebilir.

Basit bir ifadeyle saça yağ uygulama sıklığı, saç tipi ve her yağın özellikleri ile orantılı olmalı. Kuru saçlı kişilerin haftada iki ila üç kez saçlarına yağ sürmesi önerilirken, yağlı saçlı kişilerin ise haftada bir kez yağ kullanması öneriliyor. Saçlarına yağ sürüp gece boyunca saçında bırakmaya karar veren kişiler, saç derisinde yağ birikmesini ve gözeneklerin tıkanması gibi sorunları önlemek için ertesi sabah kesinlikle saçlarını yıkamalı.

 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)


Loading