SON DAKİKA
Kediler kısırlaştırılmalı mı? Obezite riski dışında, kısırlaştırmanın herhangi bir zararı yok!

Kediler kısırlaştırılmalı mı? Obezite riski dışında, kısırlaştırmanın herhangi bir zararı yok!

Özellikle evcil kedilerin kısırlaştırılması çoğu insan tarafından tercih edilen bir uygulama. Erkek ve dişi kedilerin üreme organlarının alınmasıyla gerçekleşen kısırlaştırma, dişi kedilerin daha uzun ve daha sağlıklı bir yaşam sürmesini sağlar. Ancak kısırlaştırma sonrası kedilerde obezite riskinin artacağı ihtimali gözden kaçmamalı.

Sağlık

16.02.2024, 11:43

Kedilerde kısırlaştırma nasıl olur? Kedilerde kısırlaştırmanın yarar ve zararları nelerdir? İşte cevaplar...

Eve bir kedi alındığında insanların aklına hemen kısırlaştırma fikri gelir. Erkek ve dişi kedilerin üreme organlarının alınması ile yapılan kısırlaştırmada, hayvanın yaşı ve genel sağlık durumu gibi durumlar göz önünde bulundurulmalı. Bu işlemin hayvan açısından avantajları da var dezavantajları da... 

Bu diyet sosyal medyayı kasıp kavuruyor! Zayıflamak isteyen herkes için... Haberi Görüntüle

KISIRLAŞTIRILAN DİŞİ KEDİLER DAHA UZUN YAŞIYOR

Kısırlaştırma operasyonu ile dişi kediler daha uzun ve daha sağlıklı bir yaşam sürer. Çünkü bu operasyon sayesinde dişi kedilerin %90'ını etkileyebilen rahim enfeksiyonları, yumurtalık kistleri ve meme kanseri büyük ölçüde engellenebilir. 

Covid-19 aşılarının akıllara durgunluk veren yan etkileri! İlk kez kanıtlandı Haberi Görüntüle

BULAŞICI HASTALIK RİSKİ AZALIYOR

Kısırlaştırılmayan kediler çiftleşirken birçok bulaşıcı hastalığın taşıyıcısı durumuna gelebilirler. Çiftleşme sürecinde birbirlerini ısırarak enfeksiyon oluşumuna yol açabilirler. Kısırlaştırma ile bu gibi riskler en aza düşer.

Daha fazla ıspanak yemeniz için altı neden! Beslenme Uzmanı Kayla... Haberi Görüntüle

ERKEK KEDİLERDE PROSTAT HASTALIKLARINI ENGELLİYOR

Kısırlaştırma operasyonuyla birlikte erkek kedilerde testis kanseri gelişme riski azalır. Prostat hastalıklarına yakalanma sorunları da ortadan kaldırılabilir. Kedilerde kısırlaştırma operasyonları sırasında testisler çıkarılacağı için hormon kaynaklı davranış sorunları da kontrol altına alınabilir.

Bebeklere demir takviyesi verilmezse ne olur? Bebeklerde demir eksikliği belirtileri... Haberi Görüntüle

KISIRLAŞTIRMA, OBEZİTEYE YOL AÇABİLİR

Kedilerde kısırlaştırmanın olumsuz yanı ise obezite riskinin artması. Yapılan araştırmalar kısır kedilerin, kısırlaştırılmamış kedilere oranla 3 kat daha fazla kilo almaya yatkın oldukları gösteriyor. Kilo kontrolleri sağlanmadığı takdirde diyabet, kalp hastalıkları, tüy kaybı ve eklem hastalıkları gibi sonuçlar ortaya çıkabiliyor. Kısırlaştırılmış kedilere özel mamalar ile beslenmeyen erkek kedilerde idrar yolu hastalıkları ortaya çıkabiliyor.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading