Yandex Metrica

Sitede Ara

Egzersiz yapanlar o hastalıktan korunuyor! Risk yüzde 74 azalıyor

Egzersiz yapanlar o hastalıktan korunuyor! Risk yüzde 74 azalıyor

Dünya genelinde en yaygın olan hastalıklardan diyabet, sağlıklı yaşam tarzıyla doğru orantılı. Yapılan araştırmalara göre fiziksel yönden aktif olmak da diyabetten korunmada etkili. Öyle ki egzersiz yapanlarda hastalığa yakalanma riski yüzde 74 daha düşük.

Sağlık

23.01.2024, 21:00

Diyabet, dünya genelinde bu hastalıkla yaşayan 540 milyon yetişkin ve henüz teşhis edilmemiş birçok kişi olduğu için küresel bir halk sağlığı sorunu. Ancak bu durum sağlıklı bir yaşam tarzı ile önlenebilir. 

Avustralya'da yapılan bir araştırmaya göre, tip 2 diyabet geliştirme riski taşıyan kişiler bile, fiziksel aktivitelerle diyabeti önemli ölçüde azaltabilir. 

Sıcak havada dondurma yemenin zararlı olduğunu biliyor muydunuz? Biyolog Alexander Sozykin uyardı Sıcak havada dondurma yemenin zararlı olduğunu biliyor muydunuz? Biyolog Alexander... Haberi Görüntüle

Kuru soğan sadece bağışıklığı güçlendirmiyor! O hastalık için doğal ilaç olduğu ortaya çıktı Kuru soğan sadece bağışıklığı güçlendirmiyor! O hastalık için doğal ilaç... Haberi Görüntüle

60 BİN YETİŞKİN İNCELENDİ

Çalışma, başlangıçta ivmeölçer takan Birleşik Krallık Biobank'tan 60.000 yetişkini içeriyordu. Genetik risk puanı yüksek olan kişiler, düşük genetik risk puanına sahip kişilerle karşılaştırıldığında diyabet geliştirme riskinin 2,4 katı olduğu görüldü.

Günde bir saatten fazla orta-yüksek yoğunlukta fiziksel aktivitenin, günde beş dakikadan az fiziksel aktivite yapan katılımcılarla karşılaştırıldığında, tip-2 diyabet geliştirme riskinin yüzde 74 daha düşük olduğu görüldü. 

Jinekolog Erhan Karaalp'ten kadınlara uyarı: Anne olmak istiyorsanız bunu yapmayın! Jinekolog Erhan Karaalp'ten kadınlara uyarı: Anne olmak istiyorsanız bunu yapmayın! Haberi Görüntüle

Brokoliyi sakın doğrar doğramaz pişirmeyin! Araştırma en uygun yöntemi ortaya koydu Brokoliyi sakın doğrar doğramaz pişirmeyin! Araştırma en uygun yöntemi ortaya... Haberi Görüntüle

FİZİKİ AKTİVİTE DİYABET RİSKİNİ DÜŞÜRÜYOR

Genetik riski yüksek ancak fiziksel olarak en aktif kategoride yer alan katılımcıların, düşük genetik riske sahip ancak en az aktif kategoride yer alan katılımcılarla karşılaştırıldığında aslında daha düşük diyabet geliştirme riskine sahip oldukları da ortaya çıktı.  

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading