Yandex Metrica

Dünyanın en mutlu ülkelerinde yaşayanların sırrı ne? İşte her şeye rağmen mutlu olmanın 5 yolu!

Mutluluğu pahalı bir hediyede, lüks restoranlarda veya ulaşılması zor hayallerde aramak insanı hayal kırıklığına ve dolayısıyla mutsuzluğa sürüklüyor. Oysa Psikolog Ragnhild Bang'e göre bu duyguyu yaşamanın 5 basit yolu var. Ve bu yöntemler maddiyat gerektirmiyor. 

Sağlık

15.02.2024, 14:09

Pandemi, savaşlar, iklim değişikliği ve küresel ısınma gibi olayların yaşanmaması günümüzde artık mümkün değil gibi görünüyor. Bunların yanında hayat pahalılığının artması, küresel ekonomik kriz de insan hayatını olumsuz etkileyen faktörlerden. 

Ancak Psikolog Ragnhild Bang Nes tüm bunlara rağmen neşeli olmanın mümkün olduğunu belirtiyor. Nes, dünyanın en mutlu ülkelerinde yaşayan insanların stratejilerini uygulamanın mutluluğa önemli ölçüde katkı sunabileceğini belirtiyor. 

Duş jeli kullanmak zararlı mı? Duş jeli kullanmak zararlı mı? Haberi Görüntüle

KİŞİLER ARASI İLİŞKİLER

En basit sosyal etkileşimler bile bizi mutluluğa yaklaştırıyor. Ünlü filozof Aristo'nun deyimiyle, “İnsan sosyal bir hayvandır.” Toplu halde yaşama insanın doğasından gelen bir özellik. Aristo'ya göre yalnızlık mutluluğa iyi gelmiyor.

Yapılan araştırmalar, en mutlu ülkelerin güçlü topluluk hislerine sahip olan ülkeler; en mutlu insanların ise ihtiyaç duyduklarında güvenecekleri birilerine sahip olan insanlar olduklarını gösteriyor. 

Sosyal temas içerisinde olmayan insanların, hastalığa en çok yakalanma riski olan insanlar olduğu tespit edilmiş durumda. Bunun aksine sosyal desteği güçlü olan kişiler ise daha mutlu, daha sağlıklı ve daha uzun yaşıyor. 

Hastane randevusunda yeni dönem! Bakan Koca detayları açıkladı Hastane randevusunda yeni dönem! Bakan Koca detayları açıkladı Haberi Görüntüle

Fiziksel aktiviteler mutlu ediyor

Randevu sistemine kalıcı çözüm! Bakan Koca alınan kararları tek tek açıkladı Randevu sistemine kalıcı çözüm! Bakan Koca alınan kararları tek tek... Haberi Görüntüle

FİZİKSEL AKTİVİTE

Egzersiz, birçok çalışma tarafından zihinsel sağlığın büyük bir müttefiki olarak tavsiye ediliyor. Düzenli egzersiz yapmak insana mutluluk hissi veren endorfin hormonunun salgılanmasını sağlıyor, bu hormon da stresin yol açtığı yıpratıcı etkileri azaltıyor. Şehir yaşamının neden olduğu günlük stres ve hareketsizlik ile gelen hastalıklardan günde 3 kez egzersiz yaparak korunmak ve sağlıklı kalmak mümkün. 

Sağlık açısından en riskli meslek! Ne olduğunu hayal bile edemezsiniz! Bilişsel gerileme oranı çok fazla Sağlık açısından en riskli meslek! Ne olduğunu hayal bile edemezsiniz!... Haberi Görüntüle

ANI YAŞAMA

Yapılan araştırmalara göre insanlar uyanık oldukları vakitlerinin yüzde 46,9'unu yaptıkları şeylerin dışında bir şeyler düşünerek geçiriyor. Bu dalıp gitmeler onları mutsuz kılıyor. Oysa pek çok felsefi ve dini öğretiye göre, mutluluğun sırrı anı yaşamakta gizli. Bu gelenekleri tatbik etmek isteyen kişilere zihnin bu geziciliğine karşı koyma ve anı yaşama becerisi öğretiliyor. 

Bilim insanlarından yeni astım araştırması! Tekrarlanan ataklar öyle bir şeye sebep oluyor ki Bilim insanlarından yeni astım araştırması! Tekrarlanan ataklar öyle bir şeye... Haberi Görüntüle

Uzmanlar mutlu olmak için yeni şeyler denemenizi tavsiye ediyor.JPG

Çocuklar bu yüzden koronayı hafif atlatıyor! İngiltere'deki araştırma ne gösterdi? Çocuklar bu yüzden koronayı hafif atlatıyor! İngiltere'deki araştırma ne gösterdi? Haberi Görüntüle

YENİ ŞEYLER DENEMEK VE ÖĞRENMEK

Araştırmalar, yeni şeyler öğrenmenin beyindeki nöronları harekete geçirebildiğini gösteriyor. Belli bir rutine bağlı kalmadan yaşayan insanlar, kendilerini bir rutine uyanlara göre daha iyi hissediyor. Daha mutlu hissetmek için hayatımızı monotonluktan kurtarmamız, yeni şeyler denemeye açık olmamız gerekiyor.

Buz banyosu herkes için sağlıklı mı? Wim Hof yöntemi araştırmacıları ikiye böldü! Wim Hof kimdir? Wim Hof tekniği nedir? Buz banyosu herkes için sağlıklı mı? Wim Hof yöntemi araştırmacıları... Haberi Görüntüle

İYİLİK YAPMAK VE YARDIM ETMEK

Yapılan araştırmalar, gönüllü işler yapan insanların yapmayanlara göre daha mutlu olma eğiliminde olduğunu doğruluyor. Çoğumuz, bir iyilik yaptıktan sonra sıcak ve yoğun duygular hissediyoruz. Sosyal psikolog Naomi Eisenberger, bu sıcak hissin nörolojik bir nedeni olduğunu söylüyor.

 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Saadet Diş

TRHaber.com - Sağlık


Loading