Boncuklu spiral nedir? Boncuklu spiralin koruyuculuğu nasıl? Boncuklu spiralin artıları nelerdir? Boncuklu spiralin yan etkileri nelerdir? İşte cevaplar...
Yassı, küçük ve esnek olmasının yanında koruyuculuğu da bir hayli yüksek. Gebelikten korunma yöntemlerinden biri olan boncuklu spiral, son zamanlarda gebelikten korunmak isteyen kadınların sık tercih ettiği bir yöntem.
![Maskeler yeniden mi takılacak? Uzmanlardan korkutan koronavirüs uyarısı: Yeni varyant pik yaptı!](https://www.trhaber.com/uploads/photos/2024/07/resim-2024-07-26-154846602.webp)
DOĞUMDAN 3 AY SONRA UYGULANABİLİYOR
Doğum yapmış veya yapmamış ve küçük rahimli kadınlar tarafından da rahatlıkla kullanılabilen boncuklu spirakl kürtajdan hemen sonra uygulanabiliyor. Doğum yapmış olan kadınlarda ise rahmin tamamen toparlanması için bir bekleme süresi var. Doğumdan ancak 3 ay sonra kullanılabiliyor.
![Çocuğunuz küçük pil yutarsa hemen bal yedirin! İşte nedeni](https://www.trhaber.com/uploads/photos/2024/07/balkapak.webp)
T-SPİRALDEKİ GİBİ KANAMA YAŞANMIYOR
Bu spiralde batma, kayma, cinsel ilişkide ağrı, istenmeyen gebelik, sancı ve enfeksiyon riski çok düşük. T-spiralde görülen kanamalar ise boncuklu spiralde yaşanmıyor.
![Bu yiyecekler tansiyonun düşmanı! Ünlü kardiyoloğa göre hipertansiyondan koruyan gıda...](https://www.trhaber.com/uploads/photos/2024/07/screen-shot-07-16-24-at-0409-pm.webp)
BONCUKLU SPİRAL NASIL UYGULANIR?
Rahim tavanına sabitleştirilerek uygulanan boncuklu spiral rahim içerisinde sürekli bir bakır iyonu salgılar. Böylece spermlerin rahim içerisinde hareket etmesini ve yumurtanın döllenmesini engelliyor.
![Yaşlılar yaz tatillerini sevmiyor! Nedenine çok şaşıracaksınız](https://www.trhaber.com/uploads/photos/2024/07/screen-shot-07-26-24-at-1249-pm.webp)
EMZİRME DÖNEMİNİ ETKİLEMİYOR
Diğer spirallere oranla çok az yan etkisi olan boncuklu spiral, hemen her kadında rahatlıkla kullanılabildiği gibi bebeklerin emzirilmesini de hiçbir şekilde etkilemiyor.