Yandex Metrica

Sitede Ara

Anneler dikkat! Emzirmek düşüğe yol açmaz, gebelik öğrenilince ilk bebeği sütten kesmeye gerek yok!

Anneler dikkat! Emzirmek düşüğe yol açmaz, gebelik öğrenilince ilk bebeği sütten kesmeye gerek yok!

Bebeğini emzirme döneminde hamile kalmış olan annelerin en çok sorduğu soru, emzirmeye devam edip edemeyeceği. Hamileyken emzirmenin sakıncalı olduğu yönünde bazı inanışlar hakim olduğundan kadınlar ne yapacağını şaşırıyor. Peki doğru olan ne? Böyle bir süreçte hamile kalan anneler ne yapmalı?

Sağlık

20.02.2024, 01:27

Emzirme döneminde hamile kalındığında bebek sütten kesilmeli mi? Hamileyken bebek emzirmek düşüğe yol açar mı? İşte cevaplar...

"Hamileyken bebeği emzirmek düşüğe yol açar." Toplumda yaygın olan bu inanış aslında doğru değil. Bebeği henüz sütten kesilmemiş anneler hamile kaldıkları zaman işte en çok bu konudaki doğruları merak ediyor.

Çocuğun nefes borusuna kaçarsa sakın bunu yapmayın! Ölüme yol açabilir Çocuğun nefes borusuna kaçarsa sakın bunu yapmayın! Ölüme yol açabilir Haberi Görüntüle

EMZİRMEK DÜŞÜĞE YOL AÇMAZ

Özel sağlık durumları haricinde hamileyken çocuk emzirmede herhangi bir sakınca yok. Emzirmek, oksitosin adı verilen ve kasılmaları tetikleyen bir hormonun salgılanmasına neden olabilir. Bunun sonucunda da anne adayı, yalancı sancıyı daha yoğun hissedebilir. Ancak bu düşüğe neden olmaz.

Anne adayı, daha önce düşük yapmışsa, ikiz ya da üçüz bebeğe hamileyse, uterus yani rahimde ağrı ya da kanama varsa veya yüksek riskli bir hamilelikse, hamileyken çocuğu emzirme ile ilgili doktora danışılabilir.

Kahve içtikten sonra yapılması en sakıncalı şey! Okuyunca şaşıracaksınız Kahve içtikten sonra yapılması en sakıncalı şey! Okuyunca şaşıracaksınız Haberi Görüntüle

İKİNCİ 3 AYLIK DÖNEMDE SÜT AZALABİLİR

Hamileliğin ikinci üç aylık döneminde anne sütü miktarında azalma olabilir. Emzirilen çocukların yeterli besin aldığından emin olmak için de düzenli olarak doktor kontrolünde olmaları önerilir. 

Ayrıca bu dönemde vücutta üretilmeye başlanan kolostrumun yani ağız sütünün tadı ve kıvamında değişiklik olacağı için bazı çocuklar bunu fark ederek emzirmeyi bırakabilir. Bazı çocuklar ise emmeye devam eder. 

Kan grubunuz zekanızı ele veriyor: Negatif ve pozitif kan grupları arasında zeka farkı bulundu! Kan grubunuz zekanızı ele veriyor: Negatif ve pozitif kan grupları... Haberi Görüntüle

DOĞUMDAN SONRA 2 BEBEK AYNI ANDA EMZİRİLEBİLİR

Anne adayı, kardeşler arasında daha hızlı bir bağ oluşması için çocuğunu doğumdan sonra da sütten kesmemeyi tercih edebilir. Bu duruma tandem emzirme denir. Tandem emzirmede her iki bebek aynı anda emzirilebilir.

Her iki durumda da çocuğun yeterli besin aldığından emin olunmalı, anne sütü eksikliği durumunda ise devam sütü ile beslenerek çocuğun gelişimi desteklenmeli.

Hamilelikte memede ağrı ya da meme ucunda hassasiyet oluşabilir. Bu nedenle hamileyken çocuğunu emziren anneler, meme ucundaki hassasiyetten rahatsızlık duyabilirler. Anne adayı; kendisini rahat hissedeceği, yastıkla destekli ya da yatar pozisyonda çocuğunu emzirmeyi deneyebilir.


 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading