Yandex Metrica

Ağızdan nefes alanlar dikkat! Solunumu sürekli ağızdan yapmak diş sağlığı ve kalp için çok tehlikeli!

Ağızdan nefes alanlar dikkat! Solunumu sürekli ağızdan yapmak diş sağlığı ve kalp için çok tehlikeli!

Ağzınızdan mı nefes alıyorsunuz yoksa burnunuzdan mı? Yapılan araştırmalara göre en sağlıklı olan burundan solumak. Uzmanlar ağızdan nefes alıp vermenin astım, kötü diş sağlığı ve hatta kalp yetmezliğine yol açabileceğini belirtiyor.

Sağlık

09.02.2024, 15:32

Biz insanlar doğal olarak burnumuzdan nefes alacak şekilde yaratılmışız, ancak burun tıkanırsa veya başka sorunlarımız varsa, ağzımızdan nefes almak zorunda kalabiliriz. Bu geçici bir çözüm olarak iyi olsa da uzun vadede sağlığı tehdit edebilir. 

Ağızdan soluma yapıldığında vücut alerjenlere, kirliliğe ve hatta bazı böceklere karşı savunmasız olur. Çünkü ağız, burun gibi filtreleyici tüylere sahip değil. 

McDonalds'ın patates kızartma görüntüsü mide bulandırdı: Erken ölmek isteyen bunları yesin McDonalds'ın patates kızartma görüntüsü mide bulandırdı: Erken ölmek isteyen bunları... Haberi Görüntüle

BURUN FİLTRE GÖREVİ GÖRÜR

Burun solunan havadaki toz, bakteri, virüs ve diğer havadaki partikülleri filtreler. Burnunuzdaki sensörler ayrıca havadaki mikropları tespit ederken antimikrobiyal kimyasalları serbest bırakabilir.

Kan grubunuz zekanızı ele veriyor: Negatif ve pozitif kan grupları arasında zeka farkı bulundu! Kan grubunuz zekanızı ele veriyor: Negatif ve pozitif kan grupları... Haberi Görüntüle

BİLİŞSEL İYİLEŞME SAĞLAR

Araştırmalar, kontrollü burun solunumunun bazı bilişsel süreçlerde iyileşmeye yol açabileceğini ve daha hızlı tepki sürelerine yol açabileceğini gösteriyor.

Sadece 15 saniyede burun tıkanıklığına son! İşte internette viral olan o iki yöntem Sadece 15 saniyede burun tıkanıklığına son! İşte internette viral olan... Haberi Görüntüle

BURNU NEMLİ TUTAR

Burun ve solunum yollarınızda, mukus astarı ve kirpikler adı verilen küçük tüyler, solunum yollarınızı solunan parçacıklardan sürekli olarak temizler. Bu işlemin çalışması için nemli olması gerekir.

Henüz güneş kremi almasıysanız mutlaka okuyun! Dermatologlara göre etiketteki o ibare gerçek dışı Henüz güneş kremi almasıysanız mutlaka okuyun! Dermatologlara göre etiketteki o... Haberi Görüntüle

KAN BASINCINI DÜŞÜRÜR

Çalışmalar burundan solumanın, nitrik oksit konsantrasyonlarını artırabileceğini gösteriyor. Burnunuz ve sinüsleriniz, nitrik oksit adı verilen antibakteriyel ile antiviral, pıhtılaşma önleyici gaz üretir. Nitrik oksit, kardiyovasküler sağlığınız için önemli olan kan damarlarınızı genişleterek kan basıncınızı düşürür ve oksijen alımınızı artırır.

Henüz güneş kremi almasıysanız mutlaka okuyun! Dermatologlara göre etiketteki o ibare gerçek dışı Henüz güneş kremi almasıysanız mutlaka okuyun! Dermatologlara göre etiketteki o... Haberi Görüntüle

AĞIZDAN NEFES ALIP VERMENİN ZARARLARI

  • Ağızdan nefes almak diş enfeksiyonlarına, ağız kokusuna, diş ve diş çürümesine yol açabilecek oral bakterilere karşı ilk savunmanızı ortadan kaldırır.
  • Burundan nefes vermek yerine ağzınızdan nefes vererek vücudunuzun yüzde 42 daha fazla su kaybetmesine neden olursunuz.
  • Ağız solunumu yapan çocuklar arasında yapılan bir çalışmada, ağzı açık uyuyan çocukların yüzde 43'ünde gündüz sinirliliği görüldü.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading