"Acaba bebeğim doydu mu?" Bebek emdikten sonra aralıksız uyuyorsa yeterli miktarda beslenmiş demektir!

İlk bebeğini kucağına alan anneler çoğu konuda tecrübesiz oluyor. Bebeğin doyup doymadığını anlayamayan anneler bile var. Bebek aslında bu konuda anneye bazı işaretler veriyor. Doydukça memeden uzaklaşma ve hıçkırma, bebeğin açlığının sona erdiğinin göstergelerinden...

Sağlık 04.08.2022, 19:22
"Acaba bebeğim doydu mu?" Bebek emdikten sonra aralıksız uyuyorsa yeterli miktarda beslenmiş demektir!

Bebeğin doyduğu nasıl anlaşılır? Bebek doyunca ne yapar? Tokluk ve uyku arasında bir bağlantı var mı? İşte cevaplar...

Yenidoğan bebekler bakım için tamamen anneye muhtaçtır. Karnının doyması, kirli bezinin değiştirilmesi, banyosunun yaptırılması gibi ihtiyaçlarını annenin gözlemleyip gidermesi gerekir. Ancak ilk anneliğini yaşayan bazı kadınlar tecrübesiz olduğu için özellikle bebeğinin doyup doymadığını anlayamayabiliyor. Aslında bebek annesine bu konuda bazı sinyaller veriyor. 

EMMEKTEN VAZGEÇİP UYKUYA DALMASI TOK OLDUĞUNU GÖSTERİR

Anne sütü ile beslenen bebek, doymaya başladıkça emmekten vazgeçer ve memeden uzaklaşır. İşte bu hareket "artık doydum" demektir. Veya açlığın etkisiyle iştahla emmeye başladığı memeyi doyduğunda uykuya geçerek bırakır. Yani bebek huzurlu bir uykuya geçiş yaptıysa yeterli miktarda anne sütü aldı diyebiliriz.

BEBEK EMDİKTEN SONRA HIÇKIRIYORSA DOYMUŞ DEMEKTİR

Bebekler doyduklarında, mideleri dolduğunda hıçkırabilir. Eğer bebek emmeden hemen sonra hıçkırmaya başladıysa doyduğunu anlayabilirsiniz.

VÜCUDUNUN GEVŞEMESİ "DOYDUM" DEMEK

Bebekler de tıpkı yetişkinler gibi doydukça rahatlar. Doymaya başladıktan sonra vücudu gevşiyorsa ve ellerini açık bir şekilde tutuyorsa tokluktan mayışmış demektir. Bazı bebekler ise doyduktan sonra memeye yaklaştırıldığında emmeyi reddedip ağlamaya başladı. İşte bu da doyduğunun göstergesi.

EMDİKTEN SONRA ARALIKSIZ UYUYORSA DOYMUŞTUR

Ayrıca bebek emdikten sonra 2 ya da 3 saat aralıksız uyuyorsa bu da yeterli miktarda süt tükettiğini gösterir. Rahat uyuyamayıp hemen uyanan bebek muhtemelen doymamıştır.

KİLO ARTIŞI VARSA KORKMAYIN

Bebeğin doyup doymadığını anlamanın bir başka yolu ise kilo artışının olup olmaması. Bebekler doğumdan sonraki büyüme sürecinde; haftada 125 gram, ayda 500 gram ve üzeri alması yeterli beslenmeye işaret eder. Elbette bu artış bebekten bebeğe değişkenlik gösterebilir. 

SIK SIK ALTINI KİRLETMESİ DE DOYDUĞUNUN GÖSTERGESİ

Tok olan bebekler bezini sık sık kirletir. Günlük 5-8 aralığında bez değişimi yapıyorsanız, bebeğiniz yeterli düzeyde besleniyor demektir. 

Öte yandan iyi beslenen bebekler, anne sütünü ne kadar iyi alırsa emzirmeden sonra annenin memesi o kadar yumuşar. Bu da bebeğin yeterli miktarda süt aldığının işaretidir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!