Yandex Metrica

Sitede Ara

Azarlanmaktan korktu, köpek ısırdığını söylemedi! Filipinler'de yaşayan kız iki ay sonra...

Azarlanmaktan korktu, köpek ısırdığını söylemedi! Filipinler'de yaşayan kız iki ay sonra...

Filipinler'de yaşayan 13 yaşındaki bir kız çocuğunu köpek ısırdı. Olayı ailesinden gizleyen kız 2 ay sonra rahatsızlandı. Belirtileri ağırlaşınca durumu annesine anlatan kız hastaneye kaldırıldıktan günler sonra hayatını kaybetti. Peki kuduz belirtileri nelerdir? Köpek ısırdıktan ne kadar sonra ölüm tehlikesi bulunuyor? İşte cevaplar. 

Dünya

06.05.2024, 00:50

Sokak köpekleri saldırıları son yıllarda Türkiye'de en çok tartışılan toplumsal konulardan biri. 

Sadece 2022 yılında 13 kişinin hayatını kaybetmesine yol açan bu olaylar sonrası özellikle mağdur yakınları, sahipsiz köpeklerin toplatılmasını talep ediyor. 

Diğer yandan kendilerini hayvansever olarak niteleyen bir kesim ise buna şiddetle karşı çıkıp "kendisine zarar verilmeyen köpeklerin kesinlikle kimseye saldırmayacağını" iddia ediyor. 

İstanbul, Bursa, Antalya ve Edirne'de bu saldırılar sebebiyle can veren ve yaralanan insanların ardından Ankara’da yaşayan Tunahan Yılmaz’ın okula giderken 20 sokak köpeği tarafından feci bir şekilde parçalanması bardağı taşıran son damla olmuştu. 

Hatta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da başıboş köpeklerin bir sorun olduğunu da kabul etmişti. 

Erdoğan küçük Tunahan'ın vefatından sonra "Bu sorunu inancımız, kültürümüz ve şefkat medeniyetimizin bize vazettiği ilkeler çerçevesinde mutlaka çözüme kavuşturacağız." ifadesini kullanmıştı. 

1.600 yıllık hazine arkeologları hayrete düşürdü: Öğretmenin bahçesinden tarih fışkırdı 1.600 yıllık hazine arkeologları hayrete düşürdü: Öğretmenin bahçesinden tarih fışkırdı Haberi Görüntüle

5199 SAYILI KANUN SORUNA ENGEL OLUYOR

Ancak ülkemizde 5199 sayılı kanun kapsamında belediyelere “Sokak köpeklerini alın, kısırlaştırıp aldığınız yere bırakın” talimatı verildi. 

Yani köpek saldırılarını önleme noktasında belediyelerin tek başına mücadele etmesi mümkün değil. 

Bu kadar köpeği kısırlaştırmak mümkün olsa bile, bu durum saldırganlıklarını önlemiyor.  

5199 sayılı yasa, 2021 yılında revize edildi, ama aynı eksiklik devam ediyor. 

Ülkemizde yasal düzenlemelerin tam anlamıyla yeterli olup olmadığı tartışmaları sürerken Filipinler'de akıllara durgunluk veren bir olay yaşandı. 

13 yaşındaki Jamaica Star Seraspe'ye başıboş bir köpek saldırdı. 

Ancak küçük kız azarlanmaktan korktuğu için gerçeği ailesinden sakladı. 

Onlara metal bir telin kendisini çizdiğini söyledi. 

Saldırıdan iki ay sonra annesine gerçekte ne olduğunu itiraf ettikten sonra hastaneye kaldırıldı. 

Anne Roselyn Seraspe, 5 Nisan'da San Lazaro Hastanesi'nde kaldığı süre boyunca kızının durumunun hızla kötüleştiğini dile getirdi.

Şiddetli yorgunluk, ateş ve su tüketmede zorluk çekiyordu.

Bunların hepsi kuduz enfeksiyonunun belirtileri. 

Semptomları daha da kötüleşti ve 6 Nisan'da hayatını kaybetti.

ABD medyası 'Sinwar' raporunu dünyaya duyurdu! Siyonist İsrail'in Refah planı suya düşebilir ABD medyası 'Sinwar' raporunu dünyaya duyurdu! Siyonist İsrail'in Refah planı... Haberi Görüntüle

"KUDUZ BİR HASTALIKTIR"

Anne, kızının gerçeği çok geç söylemesinden dolayı oldukça üzgün. 

O süreci şöyle anlatıyor: 

"Bana su içemediğini söyledi. Şubat ayında bir köpek tarafından ısırıldığı için kuduz olabileceğine inandığını söyledi. Ona neden hemen söylemediğini sordum. Ona kızmadığımı ama onu daha önce kontrol ettirebileceğimizi söyledim."

Roselyn, 18 Nisan'da internet üzerinden yayınladığı gönderide diğer ebeveynleri uyardı: 

"Çocuklarınıza kedi tırmalamalarını ve köpek ısırıklarını ciddiye almayı ve yetişkinlere hemen söylemeyi öğretin. Kuduz bir hastalıktır. Şaka değil. Bunu hafife almayın ki başkaları kızımın yaşadıklarını yaşamasın."

İspanya Başbakan Yardımcısı Yolanda Diaz'dan İsrail'i kudurtan çıkış: Filistin nehirden denize özgür olacak İspanya Başbakan Yardımcısı Yolanda Diaz'dan İsrail'i kudurtan çıkış: Filistin nehirden... Haberi Görüntüle

6.800 yıllık iskelet belediye başkanının çıktı: Arkeologları heyecanlandıran gizemli mezar 6.800 yıllık iskelet belediye başkanının çıktı: Arkeologları heyecanlandıran gizemli mezar Haberi Görüntüle

AYNI KÖPEK YEDİ KİŞİYE DAHA SALDIRMIŞ

Köy yetkilileri, Jamaika'yı ısıran köpeğin Şubat ayında yedi kişiye daha saldırdığını söyledi. 

Köpek yetkililer tarafından yakalandı ancak sekiz gün sonra veteriner kliniğinde öldü. 

Bu olay kuduz ile ilgili şu soruya neden oldu:

Fransa'dan garip iddialar: Yeni Kaledonya'daki olayları Türkiye ve Azerbaycan'a bağladılar Fransa'dan garip iddialar: Yeni Kaledonya'daki olayları Türkiye ve Azerbaycan'a bağladılar Haberi Görüntüle

İsrail saldırıları esirlerin can güvenliğini tehlikeye atıyor: Hamas, esirleri koruyan grupla iletişimin kesildiğini duyurdu İsrail saldırıları esirlerin can güvenliğini tehlikeye atıyor: Hamas, esirleri koruyan... Haberi Görüntüle

KUDUZ OLMA SÜRECİ NASIL İŞLİYOR?

Hastalık süreci nasıl işliyor? 

Uzmanlar kuduz virüsünün, vücuda girdiği yerde bulunan sinirler yoluyla beyine gittiğini, yerleştiğini ve orada çoğaldığını belirtiyor. 

Virusun vücuda girmesi ile hastalığın ortaya çıkması arasındaki süreye Kuluçka Dönemi deniyor. 

Kuluçka süresi insanlarda 2 ila 8 hafta arasında değişiyor.  

Kuluçka süresi, ısırık yerinin beyine yakınlığı, ısırığın şiddeti, ısırık yerinin sinir uçlarından zenginliği ve vücuda giren virus miktarına göre farklılık gösteriyor. 

Beyine yakın, özellikle kafadan ve ağır ısırılmalarda kuluçka süresi kısalırken kol ve bacaklardan ve hafif ısırıklarda uzayabiliyor. 

Bu süre genellikle 20 ila 60 gün olarak kabul ediliyor. 

Beyaz Saray'dan Reisi'nin öldüğü kazaya ilişkin suçlamalara yanıt: Sorumlusu ABD mi? Beyaz Saray'dan Reisi'nin öldüğü kazaya ilişkin suçlamalara yanıt: Sorumlusu ABD... Haberi Görüntüle

İŞTE KUDUZ BELİRTİLERİ

İnsanlarda ilk etapta iştahsızlık, kırgınlık, yorgunluk ve ateş görülüyor. 

Ardından huzursuzluk, aşırı korku hali, saldırganlık, uykusuzluk, psikiyatrik bozukluklar, depresyon ve bunlara eşlik eden öksürük, boğaz ağrısı, titreme, karın ağrısı, bulantı ve kusma görülebiliyor. 

Kişi bir süre sonra hayal görmeye, sara krizleri yaşamaya, tuhaf davranışlar sergilemeye, hızlı ve sık nefes alıp vermeye, salya çıkarmaya başlıyor. 

Su içme teşebbüsü sırasında boğaz kaslarının kasılması nedeniyle kişide tıkanma, boğulma hissi ortaya çıkıyor.

Nörolojik belirtilerin gelişmesinden 7 gün sonra koma hali gelişiyor ve kişi yaşamını kaybediyor. 

Çin kuşatması ikinci gününde: 49 savaş uçağı ve 19 donanma gemisi bölgede Çin kuşatması ikinci gününde: 49 savaş uçağı ve 19 donanma... Haberi Görüntüle

Yıllar süren işgal sona erdi: 4 köye Azerbaycan bayrağı çekildi Yıllar süren işgal sona erdi: 4 köye Azerbaycan bayrağı çekildi Haberi Görüntüle

DSÖ'YE GÖRE TÜRKİYE RİSKLİ ÜLKELER ARASINDA

Öte yandan Türkiye'de Sağlık Bakanlığı'nın verilerine göre 2008-2021 yılları arasındaki kuduz riskli temas sayısı 2 milyon 959 bin 338 oldu. 

Yetkililer, son iki senede ise kuduz temaslı kişi sayısının 500 bini bulabileceğini söylüyor. 

Bu, 15 yılda yaklaşık 3,5 milyon kişinin köpek tarafından ısırılması demek. 

2008-2021 yılları arasında kuduzdan ölen kişi sayısı ise 22.

Dünya Sağlık Örgütü bu yüzden Türkiye'yi en riskli ülkeler arasında görüyor. 

 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Saadet Diş

TRHaber.com - Dünya


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading