Pazartesi sendromu, özellikle hafta sonu 2 gün tatil yapan çalışanların her hafta yaşadığı ufak çaplı bir depresyon. Yeni haftaya yine işe giderek başlayacak olmanın stresi kişinin ne yazık ki moral ve motivasyonunu önemli ölçüde etkiliyor.
![Fazla kilo erkekleri o hastalıktan öldürüyor! Uzmanlar 30 yaşından küçükleri uyardı](https://www.trhaber.com/uploads/photos/2024/07/screen-shot-07-13-24-at-0158-pm140788158.webp)
HER 10 KİŞİDEN 8'İ PAZAR GÜNLERİ MUTSUZ
Aslında bu durum her ne kadar "Pazartesi sendromu" olarak adlandırılsa da pazar gününden itibaren kişiyi pençesine alıyor. Yapılan araştırmalar dünyada her 10 kişiden 8’inin her pazar kendini mutsuz hissettiğini gösteriyor. En çok da 09.00-17.00 saatleri arasında çalışanlar ve öğrenciler...
![Bilim insanları patates gerçeğini açıkladı! Böyle yiyenler kalbini koruyor](https://www.trhaber.com/uploads/photos/2024/07/screen-shot-07-21-24-at-0236-pm.webp)
![Güzelleşmek isteyen bu meyveyi yesin! Cilt için en etkilisi oymuş](https://www.trhaber.com/uploads/photos/2024/07/screen-shot-07-26-24-at-0251-pm.webp)
ÖDEVLER SON GÜNE KALINCA MUTSUZLUK ARTIYOR
Özellikle ödevlerini son güne bırakan çocuklar fiziki anlamda karın ağrısı çekmeye başlıyor bu stresten dolayı. Pazar günü için günler öncesinden birçok plan yapan ancak bunların bazılarını hayata geçiremeyenler de aynı gerginliği yaşıyor.
![Kahve içenlerde pıhtı riski artıyor! En çok o organ risk altında](https://www.trhaber.com/uploads/photos/2024/07/screen-shot-07-13-24-at-0526-pm.webp)
"BAŞIMA NELER GELECEK?" DİYE DÜŞÜNMEYİN
“Yeni haftada başıma neler gelecek" senaryoları da pazar stresini en üst noktaya tırmandırıyor.
![Siz siz olun sakın bu balıkları yemeyin! Ölümcül hastalık bulaştırıyorlar](https://www.trhaber.com/uploads/photos/2024/07/screen-shot-07-16-24-at-1039-am.webp)
![Kol ve göbek bölgesi Alzheimer'a işaret ediyor! Hemen kontrol edin](https://www.trhaber.com/uploads/photos/2024/07/kolkapak.webp)
SOSYAL MEDYANIN GAZINA GELMEYİN
Pazar gününüü gezip tozmaya değil evde yapılacak bazı işlere ayıranlar ise 1-2 dakikalık sosyal medya gezintisinde bile yerle bir oluyor. "Başkaları gezerken benim yaptığım işe bak" düşüncesi pazar gününü zehretmeye tek başına yetebiliyor.
![Siz siz olun sakın bu balıkları yemeyin! Ölümcül hastalık bulaştırıyorlar](https://www.trhaber.com/uploads/photos/2024/07/screen-shot-07-16-24-at-1039-am.webp)
BU GEÇMİŞTEN GELEN BİR ALIŞKANLIK
Psikologlar ise bu durumun gerçekten işi sevmekle ya da sevmemekle ilgisinin olmadığını dile getiriyor. İster pazar ister pazartesi sendromu deyin, bu tamamen geçmişten gelen, büyüklerimizden bize emanet olan bir mutsuzluk alışkanlığı.
![Kalsiyum kaynağı olduğu için çok tüketiyoruz! O kahvaltılığın kilo vermeye engel olduğu ortaya çıktı](https://www.trhaber.com/uploads/photos/2024/07/screen-shot-07-13-24-at-0310-pm.webp)
PAZAR SENDROMUNU NASIL ATLATACAĞIZ?
Peki bu ruhsal pazar çöküntüsüne karşı nasıl gardımızı alacağız?
- Pazar sancısı geldiğinde sizi mutlu edecek şeylere odaklanın. Bu yakın zamanda bir arkadaşınızla yiyeceğiniz yemek olabilir.
- Sevdiğiniz insanların seslerini duymak sizi rahatlatır. Hayatta olan ve çok sevdiğiniz bir büyüğünüzü arayabilirsiniz.
- Hafta boyunca yapmaya imkân bulamadığınız şeyleri yapın.
- Bakmanız gereken iş mailleri varsa bile bunu bütün gün bilgisayar başında olarak değil birkaç dakikada yapın.
- Size iyi geleceğine inandığınız basit planlar yapın. Eğlenin.
- Haftayı kapatırken, gelecek haftaya kalan işleri kafanızda büyütmemek için bir durum güncellemesi yapın.
- Hafta sonuna cumartesi sabahı canınızı sıkanları yaparak başlayın. Mesela çamaşır yıkayacaksanız bu pazara kalmasın. Pazar daha dinlendirici, rahatlatan, eğlendiren ve sizi iyi hissettirenlere kalsın.
- Kendinizi iyi hissettirmek için pazar gününden pazartesi giyeceklerinizi planlayın. En sevdiğinizi pazartesi giyinin. İş sonrası için bir şey planlayın.
- Pazar akşam üzeri aşırı yoğun programlardan kaçının. Gergin hissettiğiniz anlarda egzersizin mucizevi olduğunu unutmayın. Sonrasında güzel müzik eşliğinde ılık duş almak size daha iyi gelecektir.