SON DAKİKA

Uykusuzluğun hiç bilinmeyen bir etkisi ortaya çıktı! Bir günlük uyku yoksunluğu bile hayatınızı değiştirebilir

Günün yorgunluğunu atmanın en önemli yolu iyi bir gece uykusu. Ancak bazı sebeplerden dolayı uyku yoksunluğu yaşayabiliyoruz. Yapılan bir araştırmaya göre bu durum kişinin risk alma ve karar verme mekanizmasını etkileyebiliyor. Uzmanlar uykusuz kalınan bir gecenin sabahında önemli kararlar verilmemesi gerektiğini belirtiyor.

Sağlık

22.02.2024, 21:44

Uyku süresi ve kalitesi sağlık üzerinde büyük bir öneme sahip. Gece boyunca yeteri kadar uyumanın, bir sonraki gün üzerindeki etkileri de herkes tarafından biliniyor. Uyku yoksunluğu ise, sinirsel tepki ile bireyin risk alma davranışı arasındaki ilişkiyi bozarak zararlı bir etkiye sahip olabiliyor.

Bu diyet sosyal medyayı kasıp kavuruyor! Zayıflamak isteyen herkes için... Haberi Görüntüle

Bunu okursanız hayatınız kurtulabilir! İşte yüksek tansiyonu hemen düşüren 5... Haberi Görüntüle

GECE AZ UYUYORSANIZ...

Stresli kişiler için uykunun bilişsel performans ve duygusal sağlık üzerindeki önemi üzerine yapılan Kanada araştırmasına göre, geceleri çok az uyuyanların veya hiç uyumayanların ertesi gün önemli kararlar vermekten kaçınması gerekiyor. 

Askeri veya siyasi liderler ve felaketlere ilk müdahale edenler, tüm geceyi geçirdikten sonra önemli kararlar almaktan kaçınmaları gereken yüksek stresli bireylerden sadece bazıları.

"Uyku yoksunluğu, riskli karar vermenin sonuçlarına verilen sinirsel tepkileri zayıflatıyor" başlığı altında  yayınlanan araştırmada ekip 24 saatlik uyku yoksunluğunun bireylerin karar verme süreçlerini önemli ölçüde etkilediğini buldu. 

O ölümcül hastalık kış aylarında artıyor! Peki neden? Uzmanlardan 4... Haberi Görüntüle

SADECE BİR GECE BİLE YETERLİ

Uzmanlara göre sadece bir gecelik uyku yoksunluğu bile sinirsel düzeyde bazı etkilere sahip. Öyle ki bir gecelik uyku yoksunluğunun 56 sağlıklı yetişkin üzerindeki etkisini değerlendiren çalışma, tek bir gecelik toplam uyku kaybının, kazanma ve kaybetme sonuçlarına yönelik beyin aktivasyonunu önemli ölçüde azalttığını buldu. 

Önceki çalışmalar uyku yoksunluğunun dikkat işleme, hafıza birleştirme ve öğrenme dahil olmak üzere çeşitli beyin ve bilişsel işlevler üzerindeki geniş kapsamlı etkilerini göstermiş olsa da, bu çalışma uyku kaybının karar verme üzerindeki spesifik etkisini ele alıyor. 

İşte bugünkü sağlık durumunuz! Burcunuz ne söylüyor? Haberi Görüntüle

Ünlü Profesörlerden şaşırtan açıklama! Soğuk su hasta etmezmiş! X kullanıcıları:... Haberi Görüntüle

RİSK ALMA DAVRANIŞINI ETKİLİYOR

Toplam uyku yoksunluğu, nöral tepki ile bireyin risk alma davranışı arasındaki ilişkiyi bozarak zararlı bir etkiye sahip olabilir; bu, risk alma algısının değişmesiyle ilişkili olabilir.
 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading