SON DAKİKA

Ünlü Profesörlerden şaşırtan açıklama! Soğuk su hasta etmezmiş! X kullanıcıları: Diplomaları yırtın

Çocukken annenizin "terliyken soğuk su içme, hasta olursun" uyarısını duymuşsunuzdur. Uzman doktorlar Prof. Dr. Yavuz Yörükoğlu, Prof. Dr. Murat Aksoy ve Doç. Dr. Yavuz Dizdar bu konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Ünlü doktorların ifadeleri X kullanıcılarını şaşırttı.   

Sağlık

21.02.2024, 10:24

Sosyal paylaşım sitesi X'te kullanıcılar, üç uzman doktorun soğuk suya ilişkin açıklamalarını tartışıyor. Prof. Dr. Yavuz Yörükoğlu, Prof. Dr. Murat Aksoy ve Doç.Dr. Yavuz Dizdar'ın bu konudaki açıklamaları "bunca yıldır doğru bildiğimiz şey yanlış mıymış?" dedirtiyor. 

Aloe vera tüketmeniz için çok önemli bir neden! Bağırsakları temizleyerek... Haberi Görüntüle

İnsan neden hasta olur? Hastalıklardan korunmak elimizde mi? Neler yapılmalı? Haberi Görüntüle

"BOĞAZI ŞİŞİREN ŞEY MİKROPLAR"

Ünlü doktorlar soğuk suyun hasta etmeyeceğini iddia ediyor. Prof. Dr. Yavuz Yörükoğlu, soğuk suyun boğazda şişmeye neden olmayacağını belirtiyor. Ona göre buna sebep olan şey mikroplar. Yörükoğlu'nun açıklamaları şu şekilde. 

"Bizim Türk Milleti'nde soğuk suya, buza karşı nedense bir alerji var. Çocuğun boğazı şişer, ateşlenir. Sıcak çorba verirler. Amerika'da boğazı şişen kişiye dondurma verilir, buz yedirilir. Oradaki harareti alsın diye."

Uğur Şahin ve Özlem Türeci kanser aşısı için tarih verdi Haberi Görüntüle

İşte bugünkü sağlık durumunuz! Burcunuz ne söylüyor? Haberi Görüntüle

PROF. AKSOY: SOĞUK SU İÇMEK HASTA YAPMAZ

Prof. Dr. Murat Aksoy da Yörükoğlu ile benzer görüşte. "Enfeksiyonların nedeni mikroplardır, virüslerdir, bakterilerdir" diyen Aksoy, "terledikten sonra soğuk su içmek hasta yapmaz. Üşütmek de hasta yapmaz." ifadesini kullanıyor. 

Uğur Şahin ve Özlem Türeci kanser aşısı için tarih verdi Haberi Görüntüle

"BUGÜNE KADAR ZARARINI GÖRMEDİM"

Doç. Yavuz Dizdar da soğuk suyun muhteşem özellikte olduğunu belirtiyor. 

"Güzel terliyken soğuk su içmek muhteşem. Hayatım voleybol oynayarak geçti. Bugüne kadar hiçbir zararını görmedim."

Bilim insanları kalbi koruyan adım sayısını açıkladı! Profesör Küçükusta: Efsane... Haberi Görüntüle

Screen Shot 02-11-24 at 02.06 PM.JPG

Uğur Şahin ve Özlem Türeci kanser aşısı için tarih verdi Haberi Görüntüle

KULLANICILAR AÇIKLAMALARA TEPKİLİ

Uzman isimlerin bu açıklamalarına X kullanıcıları farklı yorumlar yaptı. Çoğu bu iddialara katılmadığını belirtti. Yorumlar arasında "terliyken ne zaman su içsem hasta oldum, atladığınız bir nokta var bence" diyen de var. "Terliyken soğuk su içersen ciğerlerin su toplar, bunu bilmiyorlarsa diplomalarını yırtsınlar." ifadesini kullanan da. 

İşte kilo verememenizin nedeni! 5 saatten az olduğunda risk artıyor Haberi Görüntüle

"İLAÇ SEKTÖRÜNE PARA MI LAZIM?"

Bazıları ise açıklamaların kötü niyetli olduğunu dile getiriyor. İlaç sektörüne para gerektiği için bu tarz açıklamalar yapıldığını belirten kullanıcılar terliyken soğuk su içilmemesi gerektiğini dile getiriyor. 

Sigarayı yeni bırakanlar dikkat! Kanser riskini azaltmak için kaç yıl... Haberi Görüntüle

SOĞUK SU HASTA EDER Mİ ETMEZ Mİ?

Aslında su sıcaklığının sağlık üzerindeki etkisini değerlendirmek için çok sayıda çalışma yapılmış. Kanıtlar çoğu zaman çelişkili olsa da, yeterli sayıda araştırma, soğuk su içmenin özellikle çocuklarda ve yaşlılarda daha sık soğuk algınlığı ve griple bağlantılı olduğunu ortaya koyuyor. 

Uykusuzluk çekenlerin çaresi o meyvenin suyu! Kalbi koruyup kasları rahatlatıyor!... Haberi Görüntüle

Uykusuzluk çekenlerin çaresi o meyvenin suyu! Kalbi koruyup kasları rahatlatıyor!... Haberi Görüntüle

YAŞLILARDA SOĞUK STRESİNE YOL AÇIYOR

Soğuk su içmek vücutta sıklıkla soğuk stresine neden oluyor. Bu durum bağışıklığı zayıf olanlarda ve yaşlılarda daha belirgin. Soğuk su, solunum yolu astarında kan damarlarını soğuğa tepki olarak daraltıyor. Virüsleri ve bakterileri boğaza yapışmaya çalıştıklarında uzaklaştıran siliaların hareketini azaltabiliyor. 

Suyu soğuk içmek aynı zamanda vücudu koruyan beyaz kan hücresi sayısını geçici olarak azaltabiliyor. Bu nedenle, gribin endişe verici olduğu durumlarda, özellikle kış aylarında, soğuk algınlığından uzak durmak için ılık veya oda sıcaklığında su içmek daha iyi. 

Bu belirtiler sizde de varsa dikkat! O hastalık artık gençleri... Haberi Görüntüle

SUYU ILIK İÇMENİN FAYDALARI NELERDİR?

Ilık su içmenin faydaları doğu tıbbının birçok dalında kanıtlanmış durumda. Hint ayurveda ve Çin tıbbı, içmek ve banyo yapmak için her zaman ılık veya oda sıcaklığında su kullanılmasını teşvik ediyor. 

Özellikle sabahları düzenli olarak çok ılık su içmenin sindirim sistemini harekete geçirdiği ve metabolizmayı hızlandırdığı iddia ediliyor. Ilık su bağırsak hareketini artırmaya ve bağırsakları boşaltmaya yardımcı oluyor. 

Horlayanların dikkatine! 4 ölümcül hastalığa yakalanmış olabilirsiniz! Haberi Görüntüle

Egzersiz hayalleriniz kısa mı sürüyor? Bunun sebebi o organ olabilir Haberi Görüntüle

NE KADAR SU İÇMELİYİZ?

Bir kişi hareketsiz bir yaşam sürüyorsa günde altı ila sekiz bardak su yeterli. Düzenli olarak egzersiz yapıyorsa su alımı arttırılmalı. Birçok uzman, egzersizden birkaç saat önce oda sıcaklığında büyük bir bardak su içilmesini öneriyor. 

 

Habere Tepki Ver

1

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)


Loading