Yandex Metrica

Sitede Ara

Tırnaklarda neden beyaz leke oluşur? Lökoniki adı verilen lekeler genellikle protein eksikliğinden kaynaklanıyor!

Tırnaklarda neden beyaz leke oluşur? Lökoniki adı verilen lekeler genellikle protein eksikliğinden kaynaklanıyor!

Tırnaklarda oluşan beyaz lekelerin farklı nedenleri var. Bu lekelere protein eksikliği de yol açabiliyor tırnak yatağının zarar görmesi de. Lökoniki adı verilen bu görüntüden kurtulmak için tırnağı nemlendirmek ve etleri dahil gereken bakımı yapmak gerekiyor. Tabi sağlıklı beslenme de ihmal edilmemesi gereken bir diğer nokta.

Sağlık

09.03.2024, 12:21

Tırnaklarda beyaz leke oluşmasının sebebi nedir? Tırnaklarda beyaz leke nasıl yok edilir? İşte cevaplar...

Vitamin eksikliği mi yoksa yapısal bozukluklar mı? Tırnakların üzerinde neden beyaz lekeler oluşur? Bununla ilgili ilk kanı potasyum, demir veya vitamin eksikliği olsa da lökoniki ismi verilen bu lekelerin oluşumunda farklı faktörler rol oynuyor.

Tamamen zararsız olan bu lekeler bazı insanlarda tırnaklardaki beyazlık nokta şeklinde küçük küçük olurken bazılarında ise kısa veya uzun çizgiler ile bütün bir tırnağı kaplayabiliyor. Bunun en büyük sebebi tırnak yatağının zarar görmesi. Bu da tırnağınızı bir yere vurmanız veya çarpmanız sonucu ortaya çıkar. 

Patlamış mısırla ilgili efsane çürütüldü! Kilo aldırıyor mu aldırmıyor mu? Patlamış mısırla ilgili efsane çürütüldü! Kilo aldırıyor mu aldırmıyor mu? Haberi Görüntüle

KOZMETİK ÜRÜNLER DE LEKELENMEYE YOL AÇAR

Bunun dışında ojeler, besleyici yağlar, oje sökücüler ve tırnağa temas eden diğer kozmetik ürünler alerjiye ve tırnakta beyaz lekeye neden olabilir.

Bu formülle 20'li yaşlarınıza geri döneceksiniz! Bu formülle 20'li yaşlarınıza geri döneceksiniz! Haberi Görüntüle

YATAY ŞERİT ŞEKLİNDEYSE PROTEİN EKSİKLİĞİNDENDİR

Leke yatay şeritler halinde ise ve tırnağınızı diğer elinizle sıktığınızda kayboluyorsa protein eksikliği söz konusudur. Protein tüketimi sonrası ortadan kaybolur. 

Bahar nezlesi bu yüzden hemen geçmiyor! Uzmana göre suçlu kullanılan bir ilaç Bahar nezlesi bu yüzden hemen geçmiyor! Uzmana göre suçlu kullanılan... Haberi Görüntüle

ÇİNKO VE KALSİYUM EKSİKLİĞİ DE LEKELENME YAPAR

Tırnaklardaki beyaz noktaların çıkmasının en büyük nedenlerinden diğer ise çinko ve kalsiyum eksikliğidir. 

Kahve içtikten sonra yapılması en sakıncalı şey! Okuyunca şaşıracaksınız Kahve içtikten sonra yapılması en sakıncalı şey! Okuyunca şaşıracaksınız Haberi Görüntüle

SIK MANİKÜR DE ETKİLİ

Tırnak köküne alınan darbeler, tırnaklarda beyaz lekelere neden olabilirken sık olarak manikür yaptırmak da buna yol açabilir.

Öte yandan karaciğer hastalıkları, siroz ve hepatit tırnaklarda beyaz lekelere neden olabilir. Böbrek yetmezliğinde tırnaklar komple beyaz olabilir. Anemi kaynaklı da tırnaklarda lekelenmeler oluşabilir.

Buzun bu faydasını hiç duymadınız! İçecekler için değil Buzun bu faydasını hiç duymadınız! İçecekler için değil Haberi Görüntüle

LÖKONİKİNİN TEDAVİSİ YOK

Lökonikinin bir tedavisi ise yok. Beyaz lekeler tırnağınızı kapladığında ve opak bir ton oluştuğu zaman bir dermatoloğa görünmenizde fayda var; çünkü bu tırnak matriksinizde kalıcı bir problemin habercisi olabilir.

Eriğin bu faydasını bilen yok! Eriğin bu faydasını bilen yok! Haberi Görüntüle

SAĞLIKLI BESLENMEYE DİKKAT!

Tırnakları temiz tutmak ve ve nemlendirmek, temizlik yaparken eldiven kullanmak, buğday tohumu, badem, fıstık, nohut fasulye ve kuru meyveler gibi çinko bakımından zengin yiyecekler tüketmek bu konuda kişisel olarak yapılabilecek uygulamalardan bazıları...

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading