SON DAKİKA

Soğuk algınlığına karşı en etkili takviye! Hastalık riskini azaltıyor ve süresini kısaltıyor

Soğuk kış günlerinin gelmesiyle birlikte hastalıklar da artmaya başladı. Sağlığı korumanın en etkili yolu ise bağışıklığı güçlendirecek takviyeler almak. Yapılan bir araştırmaya göre çinko bu noktada oldukça etkili. Peki hangi gıdalarda çinko var? Çinkonun yan etkileri var mı?

Sağlık

23.01.2024, 21:49

Kış aylarında soğuk algınlığı ve grip daha sık görülüyor. Üst solunum yolu enfeksiyonlarının yaygın nedenleri arasında rinovirüs, adenovirüs, parainfluenza virüsü ve influenza virüsü gibi solunum yolu virüsleri yer alıyor. Kış aylarında daha çok kapalı mekanlarda vakit geçirdiğimiz için virüslerin bir kişiden diğerine geçmesi kolaylaşıyor. Soğuk aylarda solunum yolu hastalıklarının daha yaygın olmasının bir nedeni de bu. Ayrıca uzmanlar, soğuk ve kuru havanın vücudun bu mikroplara karşı direncini zayıflatabileceğini söylüyor.

Belirtiler yemekten 10 dakika başlıyor! Dumping Sendromu nedir? Belirtileri nelerdir?... Haberi Görüntüle

Yaşlılıkta işitme kaybı neden oluyor? İşitme kaybı önlenir mi? Tedavi... Haberi Görüntüle

ÇİNKO GRİP RİSKİNİ AZALTIYOR

Peki bu viral enfeksiyonlara yakalanma riskini azaltmak için ne yapabilirsiniz? Yeni yapılan bir çalışma, çinko alımınızı artırmanın yardımcı olabileceğini öne sürüyor. Çalışma, çinkonun semptomları önleyebileceği ve soğuk algınlığı ve grip benzeri hastalıklar gibi solunum yolu enfeksiyonlarının süresini kısaltabileceği sonucuna vardı.

Araştırmacılar, her yaş grubundan 5.000'den fazla yetişkin katılımcının yer aldığı 28 randomize kontrollü çalışmayı analiz etti. Sonuçlar, çinkonun soğuk algınlığıyla uyumlu semptomlara yakalanma riskini yüzde 28; grip benzeri bir hastalığa yakalanma riskini ise yüzde 68 azalttığını gösterdi. Ayrıca çinkonun semptomların süresini yaklaşık iki gün kısalttığını ve hastalığın zirvesinde semptomatik şiddeti azalttığını buldular.

İşte bugünkü sağlık durumunuz! Burcunuz ne söylüyor? Haberi Görüntüle

Bunu yiyen Einstein beynine sahip oluyor! Kuruyemişlerin en lezzetlisi cevizin... Haberi Görüntüle

ÇİNKONUN YAN ETKİLERİ VAR MI?

Bu arada fazla miktarda çinko tavsiyesi kullanan bireylerde çinko toksisitesi meydana gelebilir. Kas krampları, bağışıklığın azalması, kusma, ateş, mide bulantısı, ishal, baş ağrısı gibi atipik yan etkileri görülebilir. Bakırın emilimini azaltarak bakır eksikliğine yol açabilir.

Horlamanızın nedeni bu olabilir! Araştırmada ortaya çıktı Haberi Görüntüle

Ne boy uzunluğu ne göz rengi! İşte kalıtsal olduğunu bilmediğiniz... Haberi Görüntüle

HANGİ GIDALAR ÇİNKO YÖNÜNDEN ZENGİN?

Kırmızı et, kümes hayvanları, kabuklu deniz ürünleri, baklagiller, özellikle yulaf ve kinoa olmak üzere tahıllar, kuruyemişler çinko açısından oldukça zengin. Ayrıca süt ve yumurtada da çok fazla olmasa da çinko bulunuyor. 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading