SON DAKİKA
Sıcak havanın etkilerini azaltmanın yolu: Bol sıvı, sulu meyveler, ferah giysiler!

Sıcak havanın etkilerini azaltmanın yolu: Bol sıvı, sulu meyveler, ferah giysiler!

Hava sıcaklıkları bir hayli yüksek. Bulunduğumuz ortamı serinleten bir elektronik cihaz yoksa eğer kendi alacağımız önlemlerle serinlememiz mümkün. Sıvı alımı, beslenme ve kıyafet seçimi bir hayli önemli...

Sağlık

23.01.2024, 19:22

Hava sıcaklıkları arttı. Sıcaktan korunmak için ne gibi önlemler alınmalı? Yaz aylarında beslenme nasıl olmalı? İşte cevaplar...

Yaz aylarına girdiğimiz şu günlerde sıcağın bunaltıcı etkisini azaltmak için yapabileceğimiz birçok şey var. Açık renkli, ince kumaşlı ve geniş kıyafetler giymek, bol sıvı almak, sulu meyveler tüketmek gibi...

Dünya Sağlık Örgütü'ndan korkunç uyarı! Dünyanın yarısından fazlası o hastalık... Haberi Görüntüle

SUYA EVET, ASİTLİ İÇECEKLERE HAYIR!

Yüksek sıcaklıklarda sıvı kaybına bağlı dehidratasyon görülme olasığı bir hayli yüksek. Bu tehdidi ortadan kaldırmak için kış aylarında 8-10 su bardağı olan su tüketimini daha da artırmak gerekiyor.

Asitli ve gazlı içecekler yerine süt, ayran, taze sıkılmış meyve suları, bitki ve meyve çaylarının tercih edilmesi faydalı olur.

Sıcak hava nedeniyle oluşan iştahsızlığın önüne geçmek ve sindirim sistemini rahatlatmak amacıyla hafif ve su oranı yüksek besinlere öncelik verilmeli.

Artan sıcaklıklar özellikle bebek, çocuk, yaşlı ve hamileler ile tansiyon, kalp, şeker gibi kronik hastalıkları bulunan kişilerde sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olabilir. Sıcaklarda aşırı terleme sonucu vücuttan suyla beraber, sodyum, potasyum gibi mineraller de atıldığı için bu durum halsizlik, nabız zayıflığı, yorgunluk ve dolaşım bozukluklarına yol açabiliyor.

Tansiyon problemi olanlar özellikle iyi bir protein kaynağı olan süt ve yoğurt tüketimine özen göstermeli. 

Spor sırasında bunu yapmak ölüme yol açabilir! Hiponatremi belirtileri nelerdir? Haberi Görüntüle

YAZIN TATLISI DONDURMA

Bu havalarda hamur işi tatlılar bizi rahatsız edebilir. Bunun yerine ideal tatlı dondurma devreye giriyor. Hem süt içeriği ile iyi bir protein ve kalsiyum kaynağı hem de sıcak havalarda içimizi ferahlatıcı bir tatlı. Tabi 2-3 topu aşmamaya dikkat etmekte fayda var.

Kendisi küçük ama etkisi büyük: Suya eklerseniz tığ gibi olursunuz!... Haberi Görüntüle

SICAK HAVALARDA NASIL GİYİNMELİ?


Su kaybımızı azaltmak adına kıyafet seçimi de ciddi önem taşıyor. Açık renkli, pamuk ya da keten gibi kumaştan yapılmış, bol ve rahat giysiler tercih edilmeli. Sentetik kumaştan giysiler ciltten buharlaşmaya izin vermediğinden hissedilen sıcağı artırdığı unutulmamalı. 

Dışarıda çok fazla vakit geçirileceği zamanlarda geniş kenarlı şapka, şemsiye, uygun güneş gözlüğü almak gerekir...
 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading