Yandex Metrica

Sitede Ara

Saç boyaları neden alerji yapar? Saç boyası alerjisi belirtileri nelerdir?

Saç boyaları neden alerji yapar? Saç boyası alerjisi belirtileri nelerdir?

Daha çok kadınlar tarafından kullanılan saç boyaları zaman zaman alerjik reaksiyonlara yol açabiliyor. Bu durum hafif vakalarda kremlerle, şiddetli alerjilerde ise tablet veya enjeksiyonla tedavi edilebiliyor. Peki saç boyası alerjisinin belirtileri nelerdir?

Sağlık

17.05.2024, 08:03

Saç boyası alerjisinin belirtileri nelerdir? Saç boyası alerjisi nasıl tedavi edilir? İşte cevaplar...

Saç boyaları daha çok kadınlar tarafından kullanılsa da erkekler de saçlarına zaman zaman bu boyalardan uygulayabiliyor.

Aman dikkat! Suyu böyle içerseniz böbrekler filtreleme yapamıyor Aman dikkat! Suyu böyle içerseniz böbrekler filtreleme yapamıyor Haberi Görüntüle

SAÇINI BOYAYANLARI %38'İNDE ALERJİ OLUYOR

Yemesi güzel ama etkisi berbat! Bu yiyecekler doğrudan selülite sebep oluyor! Yemesi güzel ama etkisi berbat! Bu yiyecekler doğrudan selülite sebep... Haberi Görüntüle

Araştırmalara göre insanlar saçlarını 27 yaş civarında boyamaya başlıyor. Bunların %38 kadarı saç boyası ürünlerine kaşınma veya lokal reaksiyonlar bildiriyor. Saç boyası alerjileri, bağışıklık sistemi cilt üzerine yerleştirilen bazı kimyasallara tepki verdiğinde ortaya çıkıyor.

Sağlık Bakanlığı uyardı: Kurban Bayramı'nda et tüketiminde nelere dikkat edilmeli! Sağlık Bakanlığı uyardı: Kurban Bayramı'nda et tüketiminde nelere dikkat edilmeli! Haberi Görüntüle

KAŞINTI, KIZARIKLIK VE DÖKÜNTÜ...

Kırmızılık, kaşıntı, yüzde, göz kapaklarında, kulaklarda ve boyunda döküntü gibi belirtiler boyayı kullandıktan iki ila üç gün sonra ortaya çıkıyor ve birkaç hafta içinde azalıyor. 

Bunları her gün yiyenin vay haline! Felç ediyor Bunları her gün yiyenin vay haline! Felç ediyor Haberi Görüntüle

ANAFİLAKSİ DE GELİŞEBİLİYOR

Saç boyasına maruz kalmak nadir durumlarda, yaşamı tehdit eden bir reaksiyona neden olabiliyor. Anafilaksi birkaç saat içinde gelişme eğiliminde olur ve kişide şiddetli döküntü, şişmiş gözler, dudaklar, dil, eller veya ayaklar, baş dönmesi veya bayılma, hırıltı solunum, nefes darlığı, mide bulantısı, kusma ve bilinç bulanıklığı gibi belirtiler gösteriyor.
 
Boya alerjisini tedavi etmek için iltihap ve kaşıntıyı gideren kremler kullanılabiliyor. Şiddetli alerjiler ise, hap şeklinde veya enjeksiyon yoluyla verilen ilaçlarla tedavi edilir.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading