Yandex Metrica

Sitede Ara

Rahim ağzı kanseri hastalarına müjde! Tedavi için geliştirilen ilaç FDA'dan onay aldı! Tivdak isimli ilaç ne işe yarıyor?

Rahim ağzı kanseri hastalarına müjde! Tedavi için geliştirilen ilaç FDA'dan onay aldı! Tivdak isimli ilaç ne işe yarıyor?

Rahim ağzı kanseri tedavisi gören kadınlara yönelik geliştirilen bir ilaç ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından onaylandı. Tivdak isimli ilaç hastaların yaşam süresini uzatıyor. 

Sağlık

21.05.2024, 21:23

ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) rahim ağzı kanseri olan kadınların daha uzun yaşamasına yardımcı olabilecek Tivdak adlı yeni bir ilacı onayladı.

İlaç özellikle tekrarlayan veya metastatik rahim ağzı kanseri olan, kemoterapi gören veya daha önce kemoterapi görmüş kadınlara yönelik.

Uzmanlara göre bu hasta grubu yakın zamana kadar daha az etkili tedavi seçeneklerine sahipti.

Jinekolojik Onkoloji Profesörü Marta Crispens'e göre, rahim ağzı kanseri araştırmaları son 20 ila 25 yılda önemli ölçüde gelişti. 

Geçmişte, bir kadında ilerlemiş veya tekrarlayan rahim ağzı kanseri olduğunda, doktorların kullanabileceği tedavi seçenekleri sadece standart kemoterapi seçenekleriydi.

Bunlar o kadar etkili değildi ve çok fazla yan etkisi vardı.

İnsanı acillik ediyor! İşte panik atak geçirdiğinizi gösteren en önemli belirti! İnsanı acillik ediyor! İşte panik atak geçirdiğinizi gösteren en önemli... Haberi Görüntüle

Brokoliyi sakın doğrar doğramaz pişirmeyin! Araştırma en uygun yöntemi ortaya koydu Brokoliyi sakın doğrar doğramaz pişirmeyin! Araştırma en uygun yöntemi ortaya... Haberi Görüntüle

TIVDAK NASIL TEDAVİ EDİYOR?

Tivdak ilacı ise, antikor-ilaç konjugatları adı verilen ilaç grubuna ait.

Topotekan ve gemsitabin gibi eski ilaçların yerini alıyor. 

Jinekolojik kanser tıbbi direktörü Joshua G. Cohen'e göre, her üç haftada bir otuz dakika boyunca intravenöz olarak verilen ilacın kanser hücrelerinin çoğalmasını engellemesi amaçlanıyor. 

İlacın Gıda ve İlaç İdaresi tarafından tam onayı, etkinliğinin doğrulandığı randomize bir klinik araştırmanın ardından geldi. 

Araştırmanın sonuçlarına göre Tivdak ilacını alan hastalar, geleneksel kemoterapi gören hastalara göre ortalama iki ay daha uzun yaşadı.

Erkekler bu hafıza sorununu daha çok yaşıyor! Kadınların çoğunda görülmedi Erkekler bu hafıza sorununu daha çok yaşıyor! Kadınların çoğunda görülmedi Haberi Görüntüle

Buzun bu faydasını hiç duymadınız! İçecekler için değil Buzun bu faydasını hiç duymadınız! İçecekler için değil Haberi Görüntüle

TEKRARLAYAN KANSER TEHLİKELİ 

Tekrarlayan ve metastatik rahim ağzı kanseri özellikle tehlikeli oluyor. 

Çoğu zaman tedavi edilemediğinden hastaların yaşam sürelerini uzatacak tedavi seçeneklerine ihtiyaçları var. 

Tivdak'ın yan etkilerinin geleneksel kemoterapinin yan etkilerine benzer olduğu belirtiliyor. 

 • Kabızlık
 • Yol tutması
 • Tükenmişlik gibi.
 • Aynı zamanda yapılan araştırmalarda periferik nöropati ve göz problemleri gibi ek yan etkiler de gözlemlenmiş.

Jinekolojik onkolog Noelle Cloven'e göre bu ilacı alan hastaların göz kuruluğunu, göz tahrişini ve görme bozukluğu olasılığını azaltmak için göz damlası kullanması gerekiyor. 

Ekstremitelerde uyuşma ve karıncalanmaya neden olan periferik nöropatiye gelince, Cloven bunun gabapentin gibi ilaçlarla tedavi edilebileceğine dikkat çekti.

Buzun bu faydasını hiç duymadınız! İçecekler için değil Buzun bu faydasını hiç duymadınız! İçecekler için değil Haberi Görüntüle

RAHİM AĞZI KANSERİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Rahim ağzı kanseri erken evrelerinde belirgin semptomlara neden olmuyor.

Çünkü gelişmesi birkaç yıl alıyor. 

Erken evre rahim ağzı belirtileri ise şöyle:

 • Kötü kokulu, anormal ıslak veya kanlı vajinal akıntı
 • Normalden daha ağır ve daha uzun süreli regl.
 • İlişkiden sonra, adet dönemleri arasında ve menopoz sonrasında vajinal kanama.
 • Genel halsizlik hissi
 • Yoğun yorgunluk
 • İstenmeyen kilo kaybı
 • İştah kaybı
 • Pelvik veya karın ağrısı
 • Zor ve ağrılı idrara çıkma
 • İshal
 • Rektal ağrı veya bağırsak hareketleri sırasında kanama
 • Sırtta hafif ağrı veya bacaklarda şişlik.
Bu yaz hazır meyve sularına para vermek yok! İşte ev yapımı buz gibi tarifler Bu yaz hazır meyve sularına para vermek yok! İşte ev... Haberi Görüntüle

Bahar nezlesi bu yüzden hemen geçmiyor! Uzmana göre suçlu kullanılan bir ilaç Bahar nezlesi bu yüzden hemen geçmiyor! Uzmana göre suçlu kullanılan... Haberi Görüntüle

HASTALIĞA HPV NEDEN OLUYOR

Rahim ağzı kanserlerinin çoğu, cinsel yolla bulaşan ve kansere yol açabilen HPV kaynaklı oluyor. 

HPV'li çoğu insan bunu bilmiyor çünkü vücutları enfeksiyonla savaşma eğiliminde. 

Ancak vücudun enfeksiyonla mücadele edememesi durumunda rahim ağzı hücrelerinin kansere dönüşerek rahim ağzı kanseri gelişimine yol açma ihtimali var.

 

Habere Tepki Ver

1

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Saadet Diş

TRHaber.com - Sağlık


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading