Anne ile bebeğin kavuştuğu o mucizevi doğum süreci heyecanlı oldugu kadar zor da. Annenin hamile kaldığı günlerde başlayan hormonal değişiklikler doğum sonuna kadar etkisini gösteriyor. Doğumdan sonra da annedeki ruh hali bir hayli farklı olabiliyor.
![Kalsiyum kaynağı olduğu için çok tüketiyoruz! O kahvaltılığın kilo vermeye engel olduğu ortaya çıktı](https://www.trhaber.com/uploads/photos/2024/07/screen-shot-07-13-24-at-0310-pm.webp)
POSTPARTUM: DOĞUM SONRASI DEPRESYON
Postpartum adı verilen doğum sonrası depresyonda annede şaşkınlık, kontrol edilemeyen ağlamalar, huzursuzluk veya taşkınlık, yoğun suçluluk düşünceleri, bebeğine karşı ilgisizlik ya da bebeğine veya bir başka kişiye zarar verebileceğine dair takıntılı düşünceler görülebiliyor.
![Cinsellikle ilgili doğru bilinen 6 yanlış! Jinekolog Olga Ulankina açıkladı: Adet döneminde...](https://www.trhaber.com/uploads/photos/2024/07/screen-shot-07-16-24-at-1152-am.webp)
İLERİ VAKALARDA İNTİHAR BİLE YAŞANABİLİYOR
Anne yaşadığı ruhsal dalgalanmalar sebebiyle sağlıklı düşünemez. Bu nedenle yakın çevresinin desteği çok önemli. İntihar veya başta bebeği olmak üzere bir başkasını öldürme düşünceleri, muhakeme bozuklukları, varsanılar, yememe, içmeme gibi gibi belirtiler gözlemlendiğinde muhakkak psikiyatri hekimine başvurmalı.
![Dışarda geçirilen bir buçuk saat o ilaç kadar etkili! Araştırmada ortaya çıktı](https://www.trhaber.com/uploads/photos/2024/07/screen-shot-07-17-24-at-0542-pm.webp)
![Cinsellikle ilgili doğru bilinen 6 yanlış! Jinekolog Olga Ulankina açıkladı: Adet döneminde...](https://www.trhaber.com/uploads/photos/2024/07/screen-shot-07-16-24-at-1152-am.webp)
EMZİRME DURUMUNA GÖRE İLAÇ TEDAVİSİ VERİLEBİLİR
Psikiyatriye gidildiğinde hekim, ruhsal muayenenin ardından depresyonun şiddeti ve bebeğin durumunu birlikte değerlendirmeli. İlk etapta haftalık takip, daha ileri durumlarda medikal yöntem uygulanmalı.
Doğum sonrası dönemde annedeki ciddi ruhsal rahatsızlıklar çok kolay gözden kaçabilir veya önemsenmeyebilir. Bu yüzden annenin takibinde ailenin tüm bireyleri sorumludur.