Kediler neden kusar? Kedilerde kusma ciddi bir hastalık belirtisi mi? Kedilerde kusma ne zaman tehlikeli? Tüy yutma kusmaya sebep olur mu? İşte cevaplar...
Evlerimizin sevimli canlıları kediler de tıpkı insanlar gibi zaman zaman hasta olabiliyor. En çok görülen rahatsızlıklardan biri de kusma. Peki kediler neden kusar?
![Ürolog Akif Diri yatakta mutluluğun sırrını açıkladı: Mutfak tezgahından eksik etmeyin](https://www.trhaber.com/uploads/photos/2024/07/screen-shot-07-12-24-at-0139-pm.webp)
YUTTUKLARI TÜYLER KEDİLERİ KUSTURABİLİR
Kedilerin kusma sebeplerinden ilki, kendilerini temizleme amacıyla yalarken yuttukları tüyler. Zamanla mideye dolan tüyler bir süre sonra kediyi rahatsız etmeye başlar. Bu rahatsızlık ancak kusma yoluyla giderilebilir. Tüy yutmayı azaltmanın tek yolu ise onu düzenli olarak fırçalaktan geçiyor.
![Beyaz ekmeği işte bundan dolayı yememelisiniz! Çok kritik bir hastalığa zemin hazırlıyor](https://www.trhaber.com/uploads/photos/2024/07/screen-shot-07-26-24-at-0435-pm.webp)
KEDİNİN BOZUK BİR ŞEY YEMESİ KUSMA SEBEBİ
Kedilerin diğer kusma nedeni bozuk bir şey yemesi veya yediği bir şeyin dokunmuş olma olasılığıdır. Kediler çok dayanıklı hayvanlar olmalarına rağmen günü geçmiş yiyecekler ve yiyecek alerjisi buna sebep olabilir.
Bazen evdeki bitkileri yiyen kediler bu sayede kendilerini kusturur. Ancak bazı bitkilerin kediyi zehirleyebileceği göz önünde bulundurulmalıdır.
![Bilim insanları patates gerçeğini açıkladı! Böyle yiyenler kalbini koruyor](https://www.trhaber.com/uploads/photos/2024/07/screen-shot-07-21-24-at-0236-pm.webp)
YAVRU KEDİLER ÇOK YEYİNCE KUSUYOR
Özellikle yavru kediler kimse elinden almadan verilen tüm mamayı bitirmek ister. Ve mide kapasiteleri dolduğu için kusmaya başlarlar. Ayrıca ani mama değişikliği yapmak kedilerin midesini alt üst edeceğinden kusma görülebilir.
Kedinin hangi nedenle kustuğunu onu gözlemleyerek tespit edebilirsiniz ancak bu süre 48 saati geçmemeli. Kedinin kusması 2 günden uzun sürüyorsa ciddi bir sağlık sorunu olduğunu işaret eder.