SON DAKİKA
Kansere çare Biontech'ten geliyor! Alman şirket kanser aşısı için tarih verdi!

Kansere çare Biontech'ten geliyor! Alman şirket kanser aşısı için tarih verdi!

2019 yılında Covid-19 aşını gbulan Alman şirket BioNTech'ın kurucusu Prof. Dr. Özlem Türeci ve Prof. Dr. Uğur Şahin, uzun süredir üzerinde çalıştıkları kanser ilacının 2026 yılında piyasaya çıkması bekleniyor.

Sağlık

13.02.2024, 20:28

Tüm dünyada pandemi haline gelen Covid-19 için aşı geliştiren BioNTech şirketi shibi Prof. Dr. Özlem Türeci ve Prof. Dr. Uğur Şahin'in geliştirmiş oldukları kanser tedavisindeki üretmiş oldukları aşıda yeni gelişmeleri duyurdular. 

Sigara içmek o bölgedeki kılları döküyor! Bilim insanları erkeklerin risk... Haberi Görüntüle

30'DAN FAZLA KANSER TÜRÜNE ÇARE OLACAK

Almanya merkezli şirkette çalışmalarını sürdüren Prof. Dr. Şahin Focus Dergisine verdiği röportajda; "Nihayetinde verilere dayanarak ruhsatlandırma konusunda kararı yetkili kurumlar verecek. Şu anda bir akciğer kanseri türüne karşı bir antikorumuz ve metastaz yapmış meme kanserine karşı bir antikor ilaç konjugat adayımız (kısaca ADC) onay için uygun bir duruma gelecek. Ayrıca bu yıl sonuna kadar, faz 2 veya faz 3 denemelerini sonlandırarak, tescil potansiyeli olan on aşı adayına sahip olmayı hedefliyoruz" dedi.

Kalp, mide ve bağışıklık dostu bir meyve! C vitamini içeriği... Haberi Görüntüle

2030 YILINA KADAR ÇÖZÜM BULUNACAK

Başta akciğer, rahim, prostat, bağırsak  ve cilt kanseri gibi 30 dan fazla kanser türüne karşı klinik araştırmalar gerçekleştirdiklerini belirten Şahin; "2030 yılına kadar geniş bir kanser tedavisi portföyüne sahip olmak istiyoruz. Prensip olarak, yakın bir gelecekte birçok kanser türünün daha erken tanınmaması ve daha tedavi edilebilir olmaması için hiçbir neden göremiyorum. Tıbbın uzun vadede kanseri kontrol altına alma ya da iyileştirme yolunda ilerlediğine inanıyorum. Büyük bir bilgi devrimi yaşıyoruz. Araştırmalarımızı dijital teknolojiler ve yapay zeka tarafından yönlendirerek, her zamankinden daha hızlı ilerleyebiliyoruz. Bugün tıp alanında da her şey eskisinden çok çok daha hızlı gerçekleşiyor." ifade etti.

Bu belirtiler sizde de varsa dikkat! O hastalık artık gençleri... Haberi Görüntüle

''KANSER TEDAVİSİNDE BÜYÜK İLERLEME KAYDETTİK''

Kanser tedavisinde yeni bir umut olacağını duyuran Pr. Dr. Türci ise; "Biontech olarak bir dizi programla büyük bir ilerleme kaydettik. Kanserin tedavisine yönelik çalışan diğer şirketlerin nerede durduğunu yargılamak istemiyorum.“Genel olarak sektör için söyleyebileceğim, melanom tedavisinde yıllardır önemli ilerlemeler kaydedildi. Diğer birçok endikasyonda da tıbbi açından büyük bir potansiyel görüyoruz.'' açıklamasında bulundu.

Artık yerken korkmayacaksınız! O besin şifa deposu çıktı! Haberi Görüntüle

BİREYSEL AŞI FORMÜLÜ

Her kanser hastasının aynı kanser türüne ve aynı genlere sahip olmamasından dolayı kanser aşısının bireyselleştirilmesini öncelik edinen Biontech; "Vücudun kendi savunma sisteminin kanserle savaşabilmesi için çalışıyoruz. Bu sayede tüm vücudu zehirleyen kemoterapiye artık ihtiyaç kalmayacak. Kemoterapiler, büyük veya yaygın tümörleri tedavi etmek için kullanılabilen çok güçlü bir yöntem. Ancak bizim üzerinde çalıştığımız, antikorları kanserden etkilenen bölgelere hedeflerken sağlıklı dokuyu mümkün olduğunca koruyarak kullanılabilmek. Bu gelecekteki hassas tedaviler için çok önemli bir yaklaşım olacak. Antikor ilaç konjugatları, yani ADC'leri Corona tedavisinde de kullandığımız mRNA’nın tamamlayıcısı olarak görüyoruz. ADC'ler daha büyük tümör kitlelerini parçalayabilecek, aşılar da kalan kanser hücrelerini ortadan kaldırabilecek." dedi.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading