Yandex Metrica

Sitede Ara

İlk ve ortaöğretim için koronavirüs Temaslı Takip Rehberi güncellendi! PCR detayı...

İlk ve ortaöğretim için koronavirüs Temaslı Takip Rehberi güncellendi! PCR detayı...

Sağlık Bakanlığı'nın Temaslı Takip Rehberi güncellemesine göre ilk ve ortaöğretim öğrencileri, herhangi bir semptom bulunmaması halinde 5'inci gün test verecek. Negatif sonuç çıkarsa, öğrenciler okullarına devam edebilecek.

Sağlık

23.01.2024, 18:03

Sağlık Bakanlığı, Koronavirüs Temaslı Takibi, Salgın Yönetimi, Evde Hasta İzlemi ve Filyasyon Rehberi’nde güncelleme yaptı.

Güncellemede, ilk ve orta öğretim öğrencilerinin yakın temaslı olması durumuna değinildi.

Buna göre, yakın temaslı kabul edilen ilk ve ortaöğretim öğrencilerinden semptom gelişmemiş olanların, 5'inci günde yapılan PCR sonucunun negatif olması durumunda okullarına devam edebileceği belirtildi.

Saçı incelen manava koşsun! Saç tellerini demir gibi yapıyor Saçı incelen manava koşsun! Saç tellerini demir gibi yapıyor Haberi Görüntüle

SEMPTOM GELİŞMEZSE NEGATİF TEST SONUCU İLE OKULA DEVAM EDEBİLECEKLER

Bakanlık tarafından hazırlanan Koronavirüs Temaslı Takibi, Salgın Yönetimi, Evde Hasta İzlemi ve Filyasyon Rehberi’nde yer alan ilgili güncelleme bölümünde şu ifadeler yer aldı:

“Yakın temaslı kabul edilen ilk ve ortaöğretim öğrencilerinde semptom takibi yapılarak, semptom gelişmemiş olanlara 5. günde yapılan PCR sonucunun negatif olması durumunda maske ve mesafe kuralına uymak suretiyle; PCR yapılmadığı durumda ise 10. günde maske ve mesafe kuralına uymak suretiyle karantinaları sonlandırılarak okula devam edebilirler.”

Rehberde ayrıca aşısız veya aşı dozları tamamlanmış kişilerin yakın temaslı olması durumundaki karantina sürelerine de güncelleme geldi.

Bu şekilde yakın temaslı olanların semptom takibinin yapılacağı ifade edildi.

Herhangi bir semptom gelişmediğinde ise, PCR testi yapılmadan karantinalarının 10'uncu günde sonlandırılabileceği belirtildi.

öğrenciler

Brokoliyi sakın doğrar doğramaz pişirmeyin! Araştırma en uygun yöntemi ortaya koydu Brokoliyi sakın doğrar doğramaz pişirmeyin! Araştırma en uygun yöntemi ortaya... Haberi Görüntüle

AŞISIZLAR İÇİN KARANTİNA SÜRESİ

Tam aşılanmamış kişilere yönelik rehberde yer alan ifadeler şöyle:

“Aşısız olan yahut aşı dozları tamamlanmamış kişilerin Kovid-19 yakın temaslısı olması halinde karantina süresi genel olarak 14 gün önerilmektedir.

Bununla birlikte semptom takibi yapılarak, herhangi bir semptom gelişmediğinde 10. günde de kalan günlerde maske ve mesafeye dikkat etmek suretiyle PCR yapılmaksızın karantina sonlandırılabilir.

Karantinanın 10. günde sonlandırılma uygulaması yüksek riskli kişilere (yaşlı bakım evleri, ceza infaz kurumları, bağışıklığı düşük hastalar vb. toplu yaşam alanları gibi) bakım verilen alanlarda uygulanmaz.”

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading