Yandex Metrica

Sitede Ara

Hastalığını Google'a soran kanser oluyor! İşler daha da karışmadan bunları yapın!

Hastalığını Google'a soran kanser oluyor! İşler daha da karışmadan bunları yapın!

Siz de yaşadığınız bazı rahatsızlıklar sonrası ilk olarak doktora gitmek yerine internete sarılıyorsanız, Siberhondrik Bozukluk yaşıyor olabilirsiniz. Kişinin kendisinde bir hastalık var olduğunu düşünüp internet ortamında tanı koymaya çalışma sorunu olan Siberhondrik Bozukluk, hekimlere karşı güvensizlik oluşmasına yol açar. Hatta tetkiklerin yetersiz olduğunu düşünen bazı hastalar, hekimlere bilmişlik bile taslayabilir.

Sağlık

25.02.2024, 02:05

Hastalıkları internetten araştırma hastalığı nedir? Siberhondrik nedir? Siberhondrik belirtileri nelerdir? Siberhondrik bozukluk nasıl tedavi edilir? İşte cevaplar...

Her konuda yığınla bilginin olduğu internetin kullanımı günümüzde çok yaygınlaşmış durumda. İnsanlar merak ettiği konularda bilgi sahibi olmak için artık ansiklopedi karıştırmak yerine interneti tercih ediyor. 

Bu baharatlar her mutfakta olmalı! Tatlı isteğini anında bitiriyor Bu baharatlar her mutfakta olmalı! Tatlı isteğini anında bitiriyor Haberi Görüntüle

İNTERNETTEN HASTALIK ARAŞTIRMAK PSİKOLOJİYİ BOZUYOR

Bir grup insan ise bu teknolojik nimetten, sağlık alanında yararlanmak istiyor. Bu durum çoğu zaman anksiyeteyi beraberinde getirse de kişi internetten hastalık araştırmaktan bir türlü kendini alamıyor. Aslında bu durum, psikolojik bir bozukluktan kaynaklanıyor. Adı ise Siberhondrik.

Patlamış mısırla ilgili efsane çürütüldü! Kilo aldırıyor mu aldırmıyor mu? Patlamış mısırla ilgili efsane çürütüldü! Kilo aldırıyor mu aldırmıyor mu? Haberi Görüntüle

SİBERHONDRİK BOZUKLUK NEDİR?

Var olduğunu düşündüğü hastalıkları hakkında internet ortamında bilgi, belge ve tedavi yöntemleri araştırarak kendisine tanı koymaya çalışma durumu olarak tanımlanan Siberhondrikte hasta, kendisini tedavi etme uğraşındadır.

Kişi, hastalığı hakkında gözünden kaçan bir belge ya da makale var mı diye günlerce haftalarca tekrar tekrar araştırma yapar. Şikayetleri nedeniyle defalarca hastanelere gider ancak yapılan işlemlerin yetersiz olduğunu düşünerek tatmin olmaz ve çoğu kez hekimlere bilmişlik taslar.

Bu formülle 20'li yaşlarınıza geri döneceksiniz! Bu formülle 20'li yaşlarınıza geri döneceksiniz! Haberi Görüntüle

KİŞİ, BASİT HASTALIKLARI KAFASINDA BÜYÜTÜR

Yapılan tüm tetkikler normal çıksa da bu durum onları daha da hırslandırarak internetteki araştırmaları yoğunlaştırmalarına yol açar. Siberhondrik kişi, bedenindeki en ufak bir aksamayı ya da rahatsızlığı genelde abartılı sonuçlara götürerek araştırır. Basit bir burun kanamasını, lösemiye bağlayıp, bu konuyu en ince ayrıntısına kadar inceleyebilirler. Siberhondrik kişilerin bir çoğu, televizyonlardaki sağlık programlarının da müdavimidir. İnternette araştırma yaparken birçok hastalığı kendilerine yakıştırmaz ve hastalıktan hastalığa geçerler. 

Siperhondrik kişinin hasta rolünü benimsemesinin en büyük nedeni bilinçdışı yardım çağrısı ve ilgi çekmektir. Kişi ‘bak ben hastayım, kimse beni anlamıyor, bana yardım etmiyor’ şeklinde ifadeler kullanabilir. Ancak siberkondrik kişi samimi olarak hasta olduğuna inanmaktadır. Ortada bir hastalık numarası yoktur.

Meğer bağırsak kanserinin en önemli belirtisi buymuş! Tuvalete gittiğinizde mutlaka bakın Meğer bağırsak kanserinin en önemli belirtisi buymuş! Tuvalete gittiğinizde mutlaka... Haberi Görüntüle

SİBERHONDRİK, DEPRESYONA ZEMİN HAZIRLAR

Tabi tüm bu sayılanlar kişiye ciddi zaman kaybettirir. İnternette hastalıklarla ilgili bilgi arayışında bulunmak, semptomları kendine yakıştırmak kişiyi olumsuz düşünmeye, mutsuz hissetmeye neden olur. Sürekli olarak dikkatini, kendi iç dünyasına ve bedenine yönelten siperhondrik kişi, dış dünyadan kopabilir, çevresinde olup bitenlerle ilgilenmez. Kişi zamanla, ufacık bir rahatsızlıkta kendisini ciddi anksiyete ve depresif duygular içinde bulur. 

Sıcak havada dondurma yemenin zararlı olduğunu biliyor muydunuz? Biyolog Alexander Sozykin uyardı Sıcak havada dondurma yemenin zararlı olduğunu biliyor muydunuz? Biyolog Alexander... Haberi Görüntüle

SPOR YAPIN, ARKADAŞLARINIZLA GÖRÜŞÜN

Siz de kendinizi sürekli internetten hastalık ararken yakalıyorsanız, yapacağınız bazı hayat tarzı değişiklikleriyle bundan kurtulabilirsiniz. Öncelikle internete bakma ihtiyacı oluştuğunda, bunu erteleyin. Zaman geçtikçe bakma ihtiyacınızın azaldığını göreceksiniz. Dikkatinizi bedeninize değil, dış dünyaya verin. Arkadaşlarınızla görüşün, spor yapın. Psikolojik destek almaktan çekinmeyin. 

Siberhondrik bozukluk, terapi ile tedavi edilebilen bir rahatsızlık. Kişinin tedavi konusundaki kararlılığı ve ailenin işbirliği de bu noktada çok büyük önem taşımakta...


 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading