Gebelikte hızlı kalp çarpıntısı normal mi? Ne zaman doktora gitmeli?

İnsanlar bazen kalbinin normalden daha hızlı attığını hissedebilir. Kalp çarpıntısı olarak adlandırılan bu durum gebelik sürecinde de yaşanabiliyor. Anne adayının endişelenmesine yol açan çarpıntı herhangi bir tehlike arz etmiyor.

Sağlık

23.01.2024, 21:27

Hamilelik 40 haftalık süre boyunca korku da dahil olmak üzere her türlü duyguya neden olabilir. Bu süreçte kalbinizin normal şekilde atmadığını hissetmek de endişeye yol açabiliyor. 

Horlayanların dikkatine! 4 ölümcül hastalığa yakalanmış olabilirsiniz! Haberi Görüntüle

GEBELİKTE KALP ÇARPINTISI TEHLİKELİ Mİ?

Neyse ki, uzmanlar hamilelik sırasında kalp çarpıntısının yaygın olduğunu ve genellikle bir sorun belirtisi olmadığını söylüyor. Onlara göre çoğu durumda kalp çarpıntısı hamilelik sırasında meydana gelen birçok değişikliğin sonucu. Çünkü altta yatan bir sorun varsa çarpıntıya başka belirtiler de eşlik edebilir.  

Bu hastalığın tedavisi ihmale gelmiyor! Bebeklerde can kaybına yol açabiliyor!... Haberi Görüntüle

Meme kanseri tespitinde mamografi devri kapanabilir! Yeni bir test geliştirildi Haberi Görüntüle

KALP ATIŞI NEDEN HIZLANIR? 

Hamilelik sırasında vücudun yaşadığı birçok değişimden biri de yüzde 30 ile yüzde 50 daha fazla kana sahip olmak. O kanı pompalamak kalbin görevi olduğundan çok daha fazla çalışması gerekiyor. Neticede dinlenme kalp atış hızı da dakikada 10-20 ekstra atış kadar artabiliyor.

Artan kan akışıyla birlikte kan damarları büyüyor ve bu da kan basıncınızı düşürüyor. Bu süreç genellikle ikinci üç aylık dönemde meydana geliyor. Üçüncü trimesterde vücuttaki kanın yaklaşık yüzde 20'si rahme gidiyor. 

Uykusuzluk çekenler mutfağa koşsun! Bu yiyecekler mışıl mışıl uyku garantili Haberi Görüntüle

HANGİ DURUMLARDA ÇARPINTI YAŞANIR?

Öte yandan gebelikte başka faktörler de çarpıntıya yol açabilir. 

  • Kaygılı veya stresli hissetmek,
  • Kafeinli bir şeyler yemek veya içmek,
  • Bazı ilaçları almak,
  • Tiroid hastalığı gibi altta yatan bir rahatsızlığın olması gibi. 
  • Ayrıca mevcut bir kalp sorunu, hamilelik sırasında kalp çarpıntısı yaşama olasılığını daha da yükseltir. 
Karın ağrısı ve ateş probleminin nedeni bu olabilir! Tedavi edilmezse... Haberi Görüntüle

Bu bölgelerde yaşayanlar nefes değil zehir soluyor! Türkiye'nin hava kirliliğinde... Haberi Görüntüle

NE ZAMAN DOKTORA GİTMELİ?

Uzmanlara göre düzenli olarak kalp çarpıntısı yaşayanların veya çarpıntısı kötüleşenlerin bu durumu doktoruyla görüşmesi lazım. Çarpıntıların daha ciddi bir şeyin işareti olduğu durumlarda bunlara genellikle nefes almada zorluk, göğüs ağrısı, kan tükürme, düzensiz bir nabız, bir türlü geçmeyen hızlı bir kalp atış hızı, efor sarf etmeden nefes darlığı gibi semptomlar eklenir. 

Sigarayı yeni bırakanlar dikkat! Kanser riskini azaltmak için kaç yıl... Haberi Görüntüle

TAHLİLLER NASIL YAPILIR?

Çarpıntı ile birlikte bu belirtilere de sahipseniz doktorunuz EKG veya kan tahlili gibi ek tetkikler önerebilir. En uygun tedavi ise, doktorunuzun talep ettiği testlerin sonucuna bağlı. Vakaların büyük çoğunluğunda doktorlar belirtilerinizi izlemeyi tercih eder. Aritmi gibi bir durum için tedaviye ihtiyacınız varsa hamilelik sırasında güvenli olan ilaçlar reçete edebilir. 
 


Loading