Yandex Metrica

Gebe kalmak isteyen stresi bıraksın! Hamilelik düşünen kadınlar stresle başa çıkmak için ne yapmalı?

Gebe kalmak isteyen stresi bıraksın! Hamilelik düşünen kadınlar stresle başa çıkmak için ne yapmalı?

Stres, kişinin fiziki sağlığını olumsuz etkileyen en önemli faktör. Yapılan araştırmalar stresin doğurganlık üzerinde de belirleyici bir etkisi olduğunu ortaya koydu. Bir kadının stres seviyesinin, hamile kalma yeteneğini olumsuz etkileyebildiği belirlendi.

Sağlık

23.01.2024, 19:51

Stres doğurganlığı etkiler mi? Stres ve gebe kalma arasında nasıl bir bağlantı var? İşte cevaplar...

Stres, doğurganlığı olumsuz etkiliyor. ABD'de yapılan bir araştırma, kadının stres seviyenin hamile kalma yeteneğini olumsuz etkilediğini ortaya koyuyor. 

Avrupa'nın tescillediği lezzet: Maraş Tarhanası! Nasıl yapılıyor, içinde neler var? Avrupa'nın tescillediği lezzet: Maraş Tarhanası! Nasıl yapılıyor, içinde neler var? Haberi Görüntüle

STRES GEBE KALMAYI OLUMSUZ ETKİLİYOR

Açık büfede gözü dönenler bu haber sizin için! Bakalım okuduklarınızı mideniz kaldıracak mı? Açık büfede gözü dönenler bu haber sizin için! Bakalım okuduklarınızı... Haberi Görüntüle

Kronik stres sonucu ortaya çıkan Allostatik yükün gebe kalma durumu üzerindeki etkisini araştıran uzmanlar, 444 kadın üzerinde değerlendirme yaptı. Allostatik yük puanları, kan basıncı, kolesterol ve vücut kitle indeksi dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere dokuz gösterge ile değerlendirildi.

Katılımcılar ve gebelik sonuçları, ilk allostatik skorların alınmasından bir yıl sonra takip edildi. Daha yüksek puan alan kadınların, o bir yıl içinde hamile kalma olasılıklarının daha düşük olduğu ortaya çıktı. 

Allostatik yük puanı beş veya altı olan kadınların doğurganlıkları, allostatik yük puanı sıfır olan kadınlara kıyasla yüzde 59'luk bir azalma gösterdi.

Bu sebze adeta kansersavar! Uzmanlar 'çiğ tüketin' diyor! Pişirince etkisi kayboluyor Bu sebze adeta kansersavar! Uzmanlar 'çiğ tüketin' diyor! Pişirince etkisi... Haberi Görüntüle

STRESLE BAŞA ÇIKMAK İÇİN NE YAPMALI?

Gebe kalmak istenen dönemde stresle başa çıkmak için yapılabilecek bazı uygulamalar var.

  • Düzenli egzersiz yapmayı hayata dahil etmek gerekiyor. Çünkü haftada 3-4 defa yapılan egzersizler stresli yaşamın etkilerini ortadan kaldırıyor. 
  • Kadınlar yoga ya da meditasyon yapabilir. Böylece olumsuz düşünceler ortadan kalkar.
  • Fiziksel sağlığı korumak adına dengeli ve sağlıklı beslenmek de bu süreçte önem arz ediyor. 
  • Çevre ile çocuk sahibi olma konusundaki düşünceleri paylaşmamak da olumsuz yorumlar alınabileceği için yapılabilecek en doğru şey olacaktır. 
     

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading