Yandex Metrica
SON DAKİKA
Fahrettin Koca'dan 'Uçakta maske şart mı?' sorusuna yanıt

Fahrettin Koca'dan 'Uçakta maske şart mı?' sorusuna yanıt

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, gazetecilerin ''Uçaklarda maske takmak zorunlu mu?'' sorusuna "Sadece ulaşım ve sağlık kuruluşlarında vaka sayısı binin altına düşene kadar olmak üzere maske kullanımı olacak. Bunun içine uçaklar da, eğitim de, kapalı alanlar da, tüm kurumlar girmiş olur" şeklinde yanıt verdi.

Sağlık

23.01.2024, 19:11

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Aydın programı kapsamında Vali Hüseyin Aksoy'u ziyareti öncesi güncel gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulundu.

Onkologlar açıklıyor! İşte meme kanserinden koruyan en etkili diyet Haberi Görüntüle

''HATIRLATMA DOZEU İHMAL EDİLMEMELİ''

Bakan Koca, şöyle konuştu: "Bugün, o zor dönemleri geride bırakmanın huzurunu yaşıyoruz. Zihinlerimizden salgının korkusunu atıyoruz. Artık güvendeyiz. Aşımız var, ilacımız var. Bu silahlar elimizde olduğu müddetçe hastalık artık büyük bir tehdit olmaktan çıkmıştır. Bundan sonra kişisel koruyucu tedbirler ve aşı ile korunup günlük hayatımızı sürdürmek istiyoruz. Maske kullanımı da ulaşım ve sağlık kuruluşları haricinde gönüllülük esasıyla sürdürülecektir. 65 yaş üstü ve diğer kırılgan grupları korumakla yükümlüyüz. Hatırlatma dozlarını ihmal etmemeliler. Risk gördükleri yerlerde maskeyle kendilerini korumalılar. Öte yandan öksürük, burun akıntısı, halsizlik gibi herhangi bir üst solunum yolu enfeksiyon belirtisi olan kişiler, maske takarak etrafındakileri korumalılar. Vatandaşlarımıza bu noktada hassasiyet göstermelerini tekrar hatırlatmak istiyorum."

Bu diyet sadece zayıflatmıyor! Diyabet ve kalp hastalıklarından koruduğu ortaya... Haberi Görüntüle

''ENFEKSİYON BELİRTİSİ VARSA MASKE TAKILMALI''

"Maske kullanım zorunluluğunun uçakları da kapsayıp kapsamadığı" sorusu üzerine de sadece toplu taşıma ve sağlık kuruluşlarında vaka sayısı 1000'in altına inene kadar olmak üzere maske kullanımının sürdüğünü, onun dışında hiçbir alanda maske kullanımı olmayacak şeklinde açıklama yapıldığını hatırlatan Bakan Koca, "Dolayısıyla bunun içine uçaklar da eğitim de kapalı alanlar olmak üzere tüm kurumlar da girmiş olur." ifadelerini kullandı.

Kışın bunu içende ne öksürük kalıyor ne de üşüme! Kansızlığa... Haberi Görüntüle

''ENFEKSİYON BELİRTİSİ VARSA MASKE TAKILMALI''

İnfluenzanın maskelerin yoğun kullanıldığı dönemde görülmediğini, bundan sonraki süreçte üst solunum yolu enfeksiyonu belirtisi hissedenlerin mutlaka maskesini takması gerektiğini vurgulayan Koca, şöyle devam etti: "Bu bizim alışkanlığımız olmalı. Şu an en riskli olan yaş grubu, ileri yaş ve ek hastalığı olan vatandaşlarımız. Yani kronik hastalığı olan, immün yanıtı baskılanmış olan ileri yaş kişilerden bahsediyoruz. Şu an vefat eden kişilerin ortalama yaşı 78 oldu. O nedenle ileri yaş büyüklerimizi korumak için herhangi bir enfeksiyon belirtimiz varsa mutlaka maskeli olmalıyız. Büyüklerimizin de kronik hastalığı olanların, ek hastalığı olanların da kapalı, kalabalık, riskli alanlara girdiklerinde mutlaka maskeli olmalarını önemsiyoruz."

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading