Yandex Metrica

Sitede Ara

Erkekler için doğum kontrol hapı geliştirildi! En önemli özelliği...

Erkekler için doğum kontrol hapı geliştirildi! En önemli özelliği...

Teksas'ta yer alan Baylor Tıp Fakültesi tarafından yürütülen çalışmada erkekler için yeni doğum kontrol hapı geliştirildi. Fareler üzerinde başarılı sonuç veren hapın en önemli özelliği hormonları etkilememesi. 

Sağlık

26.05.2024, 20:34

Dünya nüfusu son 60 yılda 2,6 kattan fazla artarak 2022'de 8 milyara ulaştı.

Yetkililer 2037'de 9 milyara ulaşmasını öngörüyor. 

Bazı ülkelerde nüfusun hızlı artıyor olması doğum kontrol yöntemlerinin önemini hatırlatıyor. 

Kadınların birçok korunma yöntemi mevcut. 

Makarna sevenler bu habere bayılacak! Eğer içine bunları eklerseniz zayıflatıyor Makarna sevenler bu habere bayılacak! Eğer içine bunları eklerseniz zayıflatıyor Haberi Görüntüle

FARELER ÜZERİNDE DENENDİ

Teksas'ta yer alan Baylor Tıp Fakültesi tarafından yürütülen çalışmada bilim adamları, hormonal olmayan, sperme özgü olmayan yeni bir yaklaşımın, hayvan modellerinde geri dönüşümlü erkek doğum kontrolü için umut verici bir seçenek sunabileceğini gösterdi.

Baylor'daki İlaç Keşif Merkezi'nin yöneticisi Martin Matzuk, çalışmada yeni bir yaklaşıma odaklandıklarını belirtti. 

"Hem erkeklerde hem de farelerde doğurganlık için özel olarak gerekli olan bir protein olan serin/treonin kinaz 33'ü inhibe edecek küçük bir molekülü tanımlamak."

Chia tohumu ile ne yapılır? Chia tohumu nasıl yenir? Chia tohumunun faydaları nelerdir? Chia tohumu ile ne yapılır? Chia tohumu nasıl yenir? Chia... Haberi Görüntüle

GENİ DEVRE DIŞI BIRAKIYOR

Önceki araştırmalar STK33'ün fonksiyonel sperm oluşturmak için gerekli olduğunu ortaya koymuştu. 

Farelerde Stk33 geninin devre dışı bırakılması, STK33 mutasyonu olan erkeklerde görülen etkilere benzer şekilde, anormal sperm ve zayıf hareketlilik nedeniyle kısırlığa neden oluyor. 

Bu mutasyonların başka kusurlara neden olmaması, STK33'ü minimum güvenlik kaygısıyla geçerli bir doğum kontrol hedefi haline getiriyor.

Araştırmanın ilk yazarı Angela Ku, milyarlarca bileşiği taramak ve güçlü STK33 inhibitörlerini tanımlamak için DNA Kodlu Kimya Teknolojisini kullandı.

Bunlardan en etkilisi olan CDD-2807, stabilite ve seçicilik açısından daha da geliştirildi.

Fare modellerinde CDD-2807, sperm hareketliliğini ve sayısını etkili bir şekilde azaltarak, toksisite belirtileri veya testis boyutunda değişiklik olmaksızın fareleri kısır hale getirdi.

Araştırmacılardan Courtney M. Sutton da çalışmanın öneminden bahsetti:

"Doğum kontrol etkisi tersine çevrilebilirdi. CDD-2807'nin olmadığı bir sürenin ardından fareler sperm hareketliliğini geri kazandı ve yeniden doğurgan hale geldiler."

Erkek doğum hapının ne gibi faydaları var?

Menopozdaki sıcak basmalarına en basit çözüm! Araştırmada ortaya çıktı Menopozdaki sıcak basmalarına en basit çözüm! Araştırmada ortaya çıktı Haberi Görüntüle

ORTAK SORUMLULUK ALINMASINI SAĞLIYOR

Erkekler, aile planlaması sorumluluklarında eşitliği teşvik ederek doğum kontrolü konusunda aktif bir rol üstlenebilirler. 

Bu değişim, doğum kontrolünün öncelikle kadının sorumluluğu olduğuna dair toplumsal beklentinin hafifletilmesine yardımcı oluyor. 

Çiftler bu sorumluluğu paylaşarak üreme sağlıkları konusunda ortak kararlar alabilir duruma geliyor. 

İlaç listesi yayımladı: Avrupa İlaç Kurumu'ndan o ilaca inceleme! İlaç listesi yayımladı: Avrupa İlaç Kurumu'ndan o ilaca inceleme! Haberi Görüntüle

Aldığınız balığın gözleri böyleyse sakın yemeyin! Zehirliyor Aldığınız balığın gözleri böyleyse sakın yemeyin! Zehirliyor Haberi Görüntüle

HORMONLAR ETKİLENMİYOR

STK33'ü hedef alan hap gibi hormonal olmayan erkek doğum kontrol hapları, genellikle hormonal kontraseptiflerle ilişkilendirilen yan etkileri ortadan kaldırıyor. 

Hormonal yöntemler ruh hali değişimlerine, kilo alımına ve diğer sağlık sorunlarına neden olabiliyor. 

Hormonal olmayan bir hap bu riskleri azaltabiliyor.

Bebeğinizde bu belirtiler varsa kan sayımı yaptırın! Çok önemli bir sağlık sorununa işaret ediyor Bebeğinizde bu belirtiler varsa kan sayımı yaptırın! Çok önemli bir... Haberi Görüntüle

GERİ DÖNÜŞ YAPILABİLİYOR

Erkek doğum kontrol hapının doğum kontrol etkisi tersine çevrilebiliyor. 

Bir erkek hapı almayı bıraktığında doğurganlığı normale dönüyor. 

Bu esneklik, babalığı ertelemek isteyen ama yine de gelecekte çocuk sahibi olmak isteyen erkekler için çok önemli. 

Kahve içtikten sonra yapılması en sakıncalı şey! Okuyunca şaşıracaksınız Kahve içtikten sonra yapılması en sakıncalı şey! Okuyunca şaşıracaksınız Haberi Görüntüle

Türk diş hekimleri İngilizleri sefaletten kurtarıyor: Uçağa atlayıp akın akın geliyorlar Türk diş hekimleri İngilizleri sefaletten kurtarıyor: Uçağa atlayıp akın akın ... Haberi Görüntüle

KULLANIM KOLAYLIĞI

Enjeksiyonlar, implantlar veya cerrahi prosedürler gibi yöntemlerle karşılaştırıldığında, günlük hap kullanımı kolay oluyor. 

 

Habere Tepki Ver

1

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Saadet Diş

TRHaber.com - Sağlık


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading