Yandex Metrica

Sitede Ara

Dünya diken üstünde! Bir sonraki pandemi maymun çiçeği mi? DSÖ'den kritik açıklama

Dünya diken üstünde! Bir sonraki pandemi maymun çiçeği mi? DSÖ'den kritik açıklama

Dünya Sağlık Örgütü, son haftalarda Avrupa başta olmak üzere birçok ülkede yayılma gösteren maymun çiçeği virüsünün yeni bir salgına dönüşmesinin beklenmediğini açıkladı.

Sağlık

23.01.2024, 19:20

Dünya, Covid-19 pandemisini atlatmaya hazırlanırken yeni bir kabus hortladı. Kabusun adı maymun çiçeği virüsü. Son haftalarda Avrupa başta olmak üzere birçok ülkede yayılma gösteren maymun çiçeği virüsünün yeni bir salgına dönüşüp dönüşmeyeceği merak ediliyor.

Virüse ilişkin son gelişmelere dair çevrimiçi seminerde konuşan DSÖ maymun çiçeği uzmanı Dr. Rosamund Lewis, şimdiye kadar tespit edilen vakaların büyük çoğunluğunun eşcinsel ilişki sonucu virüse yakalandığı bilgisini paylaştı.

Meşhur zayıflama ilacı kalp için zararlı mı? Semaglutide kalp krizine sebep olur mu? Meşhur zayıflama ilacı kalp için zararlı mı? Semaglutide kalp krizine... Haberi Görüntüle

''VÜCUTTA 2 İLE 4 HAFTA ARASINDA KALABİLİR''

Lewis, maymun çiçeği taşıyan her hastanın cildinde büyük kabarcıklar bulunmadığı uyarısını yaparak, "Mevcut vakaların büyük çoğunluğunda genital bölgede yoğunlaşmış ve gözle görülmesi imkansız kabarcıklar tespit edildi. Bu görünmez fakat bulaşıcı kabarcıklar vücutta 2 ile 4 hafta arasında kalabilir." açıklamasını yaptı.

Regl dışındaki kanamaları önemseyin! Sürekli hale gelmesi o hastalığa işaret ediyor Regl dışındaki kanamaları önemseyin! Sürekli hale gelmesi o hastalığa işaret... Haberi Görüntüle

YAKIN TEMAS YOLUYLA BULAŞIR MI?

Bu vakalarda virüsün cinsel ilişki veya yakın temas yoluyla bulaşıp bulaşmadığının henüz netleşmediğini belirten Lewis, "Bundan önce yeterince fark edilemeyen bir bulaşma biçiminde artış var gibi görünüyor." değerlendirmesinde bulundu.

Açık büfede gözü dönenler bu haber sizin için! Bakalım okuduklarınızı mideniz kaldıracak mı? Açık büfede gözü dönenler bu haber sizin için! Bakalım okuduklarınızı... Haberi Görüntüle

YENİ BİR SALGINA DÖNÜŞÜR MÜ?

Lewis, "Bu vakaların yeni bir salgına dönüşmesi beklenmiyor fakat hastalığa dair birçok bilinmeyen şey var. Virüsün nasıl yayıldığının yanı sıra çiçek hastalığına karşı sürü bağışıklığı programlarının on yıllar önce durdurulmasının da şimdiki yayılımı hızlandırıp hızlandırmadığından emin değiliz." dedi.

Arabanızı yıkarken sakın bunları kullanmayın! Körlüğe ve kısırlığa sebep oluyor Arabanızı yıkarken sakın bunları kullanmayın! Körlüğe ve kısırlığa sebep oluyor Haberi Görüntüle

DÜNYADA TOPLAM 257 VAKA BULUNUYOR

DSÖ'den dün yapılan açıklamada 26 Mayıs itibarıyla 23 ülkeden raporlanan maymun çiçeği vakalarının 257'sinin doğrulandığı, 120 şüpheli vakanın ise incelendiği bildirilmişti.

Afrika'da keşfedilen ve belirli aralıklarla kıtanın dışına çıkan maymun çiçeği virüsü, en son 6 Mayıs'ta İngiltere'de görülmüş, ilerleyen günlerde Avrupa ülkelerine yayılmıştı.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading