Yandex Metrica

Çocuğunuzu döverseniz ne mi olur? İşte şiddetin korkunç sonuçları

Çocuğunuzu döverseniz ne mi olur? İşte şiddetin korkunç sonuçları

Toplum içinde zaman zaman şiddet olaylarına rastlayabiliyoruz. Ancak bir çocuk için en acı olanı aile içinde şiddet görmek. Uzmanlara göre çocukların psikolojisi alt üst eden bu durum sebebiyle mağdur çocuk da bir süre sonra akranlarına dert davranmaya başlıyor. İşte şiddetin çocuklarda bıraktığı derin yaralar. 

Sağlık

22.05.2024, 15:04

Hayatın her alanında karşılaşabildiğimiz, güç ve baskı uygulayarak insanların bedensel veya ruhsal açıdan zarar görmesine neden olan hareketlere şiddet adı veriliyor. 

Kelime olarak bile çok sert bir ifade olan bu şiddetin gerçek anlamda yaşanıyor olması ise tam olarak bir psikolojik travma şeklini alıyor. 

Bu gıdalar evliliğinizi kurtarabilir! Cinsel isteği ve gücü adeta uçuruyor! Bu gıdalar evliliğinizi kurtarabilir! Cinsel isteği ve gücü adeta uçuruyor! Haberi Görüntüle

ŞİDDET GÖREN ÇOCUKLAR ŞİDDET UYGULUYOR

Aile içinde şiddet gören çocuklar yetişkinlikte ruhsal olarak da fazla yara almış oluyor. 

Bu çocuklar akranlarına şiddet uyguluyor, dil becerileri gelişmiyor, özgüvensiz ve hatta intihar eğilimli olabiliyor. 

Ayrıca ileride kendileri ve çevreleri için tehlike içeren davranışlar sergileme ihtimalleri de çok yüksek.

İnsanı acillik ediyor! İşte panik atak geçirdiğinizi gösteren en önemli belirti! İnsanı acillik ediyor! İşte panik atak geçirdiğinizi gösteren en önemli... Haberi Görüntüle

ŞİDDET DEPRESYON KAPISINI ARALIYOR

Dayak ve baskıya maruz kalan çocuklarda ileriki yıllarda depresyon, kişilik bozukluğu, uyuşturucu kullanımı ve kaygı bozukluğu gibi sorunlar da ortaya çıkıyor.

Yapılan araştırmalar ise anne veya babanın, öfke gösteren çocukları disiplin etmede zorlandıklarını gösteriyor. 

Bu zorlanma neticesinde agresif davranışlar çıkabiliyor.

Eriğin bu faydasını bilen yok! Eriğin bu faydasını bilen yok! Haberi Görüntüle

ÖLÜME BİLE YOL AÇABİLİR

Çocuklara yönelik fiziksel şiddetin en endişe verici olası sonucu ölüm. 

Bir çocuğun fiziksel şiddet yoluyla ölümüne neden olma olasılığı çoğu zaman oldukça hafife alınıyor.

Mevcut verilere dayanarak DSÖ, dünya çapında her yıl 53 bin kadar çocuğun öldürüldüğünü belirtiyor. 

Siz siz olun, cilt bakımında bunu asla kullanmayın! Cildi kupkuru yapıyor Siz siz olun, cilt bakımında bunu asla kullanmayın! Cildi kupkuru... Haberi Görüntüle

CİDDİ YARALANMALARA SEBEP OLUYOR

Çocuklara şiddet uygulamak ölümle sonuçlanabileceği gibi yaralanmalara da neden olabiliyor. 

Travmatik beyin yaralanmaları şiddetin bir nedeni ve sonucu olabiliyor. 

Engelli çocuklar ise en savunmasız olanlar.

Bu nedenle şiddete uğrama riskleri daha yüksek. 

Bu gıdalar evliliğinizi kurtarabilir! Cinsel isteği ve gücü adeta uçuruyor! Bu gıdalar evliliğinizi kurtarabilir! Cinsel isteği ve gücü adeta uçuruyor! Haberi Görüntüle

FİZİKSEL HASTALIKLARA ZEMİN HAZIRLIYOR

Çocukluk dönemindeki şiddet, insanları yetişkinlik dönemindeki ciddi hastalıklara karşı daha duyarlı hale getiriyor gibi görünüyor.

Küçük çocuklara yönelik şiddet, astıma, mide-bağırsak sorunlarına, baş ağrılarına ve gribe karşı duyarlılığın artmasıyla ilişkili.

Eriğin bu faydasını bilen yok! Eriğin bu faydasını bilen yok! Haberi Görüntüle

HAFIZA PROBLEMLERİNİN SEBEPLERİNDEN

İstismar edilen ve ihmal edilen çocukların bilişsel gelişimi ciddi şekilde engellenebiliyor.

İstismara uğrayan çocukların karşılaştırmalı dilsel yetersizlikleri en çok erken yaşlarda fark ediliyor. 

Daha sonraki bir aşamada 'yetişmek' birçok çocuk için önemli bir zorluk teşkil ediyor çünkü bazı daha aşırı durumlarda beyin gelişimi, olumlu uyaranların eksikliği nedeniyle engelleniyor. 

Chia tohumu ile ne yapılır? Chia tohumu nasıl yenir? Chia tohumunun faydaları nelerdir? Chia tohumu ile ne yapılır? Chia tohumu nasıl yenir? Chia... Haberi Görüntüle

STRES BOZUKLUĞUNA YOL AÇIYOR

Travma Sonrası Stres Bozukluğu da, çocukluk döneminde aşırı veya sürekli şiddete maruz kalmaktan veya tanık olmaktan kaynaklanabiliyor. 

Aile içi şiddete tanık olmanın çocuklar üzerindeki etkilerini inceleyen yeni bir çalışmada, değerlendirilen 84 çocuğun yüzde 56'sının TSSB ile ilişkili tanı kriterlerini karşıladığı bulunmuş.

Karaciğer için daha faydalısı yok! Bu sebze karaciğeri temizliyor, yenileyip gençleştiriyor Karaciğer için daha faydalısı yok! Bu sebze karaciğeri temizliyor, yenileyip... Haberi Görüntüle

RUH SAĞLIĞI YARALANIYOR

Yapılan bir çalışma, çocuklukları şiddet nedeniyle zarar görmüş gençlerin yüzde 80'inin 21 yaşına kadar en az bir tür psikiyatrik bozukluktan muzdarip olduğunu ortaya çıkardı.

Yalnızca Avrupa'da 55 milyon kadar çocuğun bu rahatsızlıktan muzdarip olduğu düşünüldüğünde bu durum son derece endişe verici. 

Kuru soğan sadece bağışıklığı güçlendirmiyor! O hastalık için doğal ilaç olduğu ortaya çıktı Kuru soğan sadece bağışıklığı güçlendirmiyor! O hastalık için doğal ilaç... Haberi Görüntüle

SOSYO EKONOMİK SONUÇLAR 

Çocuğa yönelik her türlü şiddetin sosyo-ekonomik etkileri de var. 

Şiddet mağdur çocukların toplumlarına katkıda bulunma derecesini sınırlıyor ve dolayısıyla tüm toplulukların refahı ve büyümesi şiddetten olumsuz etkileniyor.

Karaciğer için daha faydalısı yok! Bu sebze karaciğeri temizliyor, yenileyip gençleştiriyor Karaciğer için daha faydalısı yok! Bu sebze karaciğeri temizliyor, yenileyip... Haberi Görüntüle

BAĞIMLILIĞI TETİKEYEBİLİYOR

İstismara uğrayan çocukların ileriki yıllarda alkolizm, madde bağımlılığı ve yüksek riskli cinsel aktiviteye girme riski daha yüksek. 

Bir anket ayrıca, istismara uğrayan çocuklarda, çocukken kanunla ihtilafa düşme olasılığının yüzde 59 arttığını ortaya çıkardı. 

Kahve içtikten sonra yapılması en sakıncalı şey! Okuyunca şaşıracaksınız Kahve içtikten sonra yapılması en sakıncalı şey! Okuyunca şaşıracaksınız Haberi Görüntüle

EBEVEYNLER ÖFKE İLE YAKLAŞMAMALI

Öfke anında şiddet uygulamaktan kaçınmak için bir ebeveynin öncelikle çocukların haz anlamında hareket ettiklerini hatırlaması gerekiyor. 

Bu yüzden çocuğa odaklanmak yerine davranışa odaklanmak ve davranışın yanlış olduğunu ona söylemek gerekiyor. 

Yanlış olduğu düşünülen davranışın sakince izah edilmesi şart.

Meğer bağırsak kanserinin en önemli belirtisi buymuş! Tuvalete gittiğinizde mutlaka bakın Meğer bağırsak kanserinin en önemli belirtisi buymuş! Tuvalete gittiğinizde mutlaka... Haberi Görüntüle

BİR ÇOCUĞUN ŞİDDET GÖRDÜĞÜ NASIL ANLAŞILIR?

Şiddete maruz kalmanın çocuktaki tezahürü çok acı oluyor.

Çocukta zamanla korku, sık irkilme, kaygı, altını ıslatma, dil gelişiminde gerileme, uyku düzeninde bozulma, uykuda kabus görme, agresif davranışlar, intihar eğilimleri, bedensel yakınmalar, okulda başarısızlık, özgüven eksikliği, arkadaş ilişkilerinde problemler, içe kapanma, konsantrasyon sorunları ortaya çıkabiliyor. 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Saadet Diş

TRHaber.com - Sağlık


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading