Yandex Metrica

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhan, Kurban Bayramı'nda kısıtlama olup olmayacağını açıkladı

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhan, Kurban Bayramı'nda kısıtlama olup olmayacağını açıkladı

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, en çok merak edilen konu Kurban Bayramı'nda kısıtlama olup olmayacağına açıklama getirdi.

Sağlık

23.01.2024, 17:37

Koronavirüsle mücadelede Türkiye'de alınan tedbirlerin ve aşı çalışmalarının hızla gerçekleştiriliyor olması normal hayata geçişi de kolaylaştırdı.

1 Temmuz'da başlayan normalleşmeyle beraber şimdi herkes Kurban Bayramı'nda kısıtlama olup olmayacağını merak ediyor. Yeni Şafak'ın haberine göre, Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, konuyla ilgili bir değerlendirme yaptı.

Prof. Dr. İlhan, Kurban Bayramı'na yönelik bir kısıtlama beklenmediğini şu sözlerle dile getirdi: "Ortamların temiz hava ile havalandırılması, çok kalabalık ve kapalı yerlerde maske takılması ile birlikte aşının da hızlı gitmesi ile bir kısıtlama olmayacağını düşünüyorum. Aşının yaygınlaşması ile birlikte bayram sonrasında vaka sayıları daha aşağı da gidebilir. Belki de 'Vakalar aşağı gitmiyor' diye düşünülebilir; ama son dönemde 5-6 bin bandında gitmesinde aşılamanın çok etkili olduğunu düşünüyorum. 3'üncü dozun uygulanacak olması, hasta olanların 3 ay sonra aşılanması gibi yaklaşımlar, özellikle yeni açılan grupların aşıya ilgisinin çok olmasıyla beraber vaka sayısının daha aşağıya gidebileceğine inanıyorum. Bayram sonrasında vaka sayıları kurallara uyulduğu ve aşı olunduğu takdirde daha aşağı gidebilir. Bayram ile ilgili şu anda bir kısıtlama öngörülmüyor. Hepimizin tabii kurallara uyması gerekiyor."

Bu yaz hazır meyve sularına para vermek yok! İşte ev yapımı buz gibi tarifler Bu yaz hazır meyve sularına para vermek yok! İşte ev... Haberi Görüntüle

KURBAN KESİMİ VE BAYRAM ZİYARETLERİNDE KALABALIK OLUŞTURULMAMALI

Prof. Dr. İlhan ayrıca vatandaşlara Kurban Bayramı sürecine dair uyarı niteleğindeki tavsiyelerde de bulundu. İlhan, "Kurban Bayramı’nda geçen yıl pek çok vatandaşımız memleketine gitti, tatil beldesinde geçirdi. Bayramda ziyarete gittiğimizde açık alanda oturmaya, kalabalık alanda bulunuyorsak ortamın temiz hava ile havalandırılmasına dikkat edilmesi gerekiyor. Kurban alma veya kurban kesim yerlerinde kalabalık oluşturmamaya ve bu kalabalık yerlerde maske takmaya özen gösterirsek bu bayramı daha az vaka ile atlatabileceğimize inanıyorum. Üniversite öğrencilerimiz üniversitelerini çok özlediler, çocuklarımız okullarını çok özlediler. Tatilimizi yapalım, Kurban Bayramı’nı sağlıklı şekilde geçirelim. Güz döneminde yine her şeyin eskisine yakın olduğu Türkiye'de yaşamak istiyorsak; çocuklarımızın okula gitmesini, esnafımızın dükkanını açmasını, üniversite öğrencilerimizin üniversitelerine gelmesini istiyorsak bu süreçte hızlı şekilde aşılamaya ilgi gösterelim" dedi.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading