Yandex Metrica

Sitede Ara

Bilim Kurulu Üyesi: Delta varyantı Kovid-19'un ilk halinden daha öldürücü

Bilim Kurulu Üyesi: Delta varyantı Kovid-19'un ilk halinden daha öldürücü

Ülke genelinde koronavirüsle mücadele hız kesmeden devam ederken, Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İsmail Balık'tan çarpıcı açıklamalar geldi.

Sağlık

23.01.2024, 21:58

Ankara Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı ve Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. İsmail Balık, Kovid-19'un baskın hale gelen Delta varyantının Çin'de ilk tespit edilen virüs türüne kıyasla 2 kat daha öldürücü olduğunu söyledi. Uzmanlara göre, ölüm oranlarının düşmesi aşıyla mümkü ve aşı ölümü hemen hemen yüzde yüz olarak engelleyebiliyor.

Ağız sağlığı için kullanıyoruz ama... Piyasadaki o ürünün kan basıncını bile etkilediği ortaya çıktı Ağız sağlığı için kullanıyoruz ama... Piyasadaki o ürünün kan basıncını... Haberi Görüntüle

AŞI OLMAMAK YA DA EKSİK AŞI ÖLDÜRÜCÜ OLABİLİYOR

Prof. Dr. İsmail Balık, yoğun bakım tedavisi altındayken hayatını kaybedenlerin ya Kovid-19 aşısı olmayan ya da tek doz aşı olan kişiler olduğuna dikkat çekti. "Şunu kesin olarak söyleyebilirim ki ölüm oranlarını arttıran birincil neden aşısız veya eksik aşılılar ile 2 kat öldürücü sahip Delta varyantı" diyen Prof. Dr. Balık, insanların bu tabloya bakıp bir an önce aşılarını yaptırmalarını vurguladı. Prof. Dr. Balık ayrıca, aşı olup asemptomatik (belirtisiz) olarak hastalığı geçirenlerin virüs bulaştırma riski çok düşük olduğunu belirtti.

Sivilce kremlerindeki gizli tehlike! İçinde o madde varsa çöpe atın Sivilce kremlerindeki gizli tehlike! İçinde o madde varsa çöpe atın Haberi Görüntüle

O GRUP VİRÜSÜ KENDİ ARASINDA HIZLA YAIYIOR

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Duran Tok ise Kovid-19 aşısını olup, hastalığı asemptomatik geçirenlerin sayısında ciddi bir artış olduğunu tahmin ettiklerini dile getirdi. "Aşı olup asemptomatik hastalar nedeniyle vaka kaçırma oranımız 10 katın da üzerine çıktı" diyen Doç. Dr. Tok, "Günlük vaka sayısı 20 bin olarak saptansa da bu rakamın çok daha üzerinde hasta olduğu anlaşılıyor. İnsanlarımız ne yazık ki aşı olunca 'Her şey bitti' şeklinde bir kanıya kapılıyor. Toplumda aşılı ve korunanların dışındaki, aşısız veya korunaksız dediğimiz grup kendi arasında virüsü çok hızlı şekilde yaymaya devam ediyor. Klinik deneyimlerimiz bize Delta varyantının ilk çıkan Vuhan türüne göre iki kat fazla olduğunu gösteriyor" dedi. Kovid-19 salgınında istatiksel modellemeler üzerine çalışmalar yürüten Endüstri Mühendisi Zeki Berk de son 5 günde oluşan vefat tablosunun, bugün tespit edilen vakalar içinden değil, tedavisi bir kaç haftadır devam eden vakalar nedeniyle oluştuğunu dile getirdi.

Bu baharatlar her mutfakta olmalı! Tatlı isteğini anında bitiriyor Bu baharatlar her mutfakta olmalı! Tatlı isteğini anında bitiriyor Haberi Görüntüle

"YATAN HASTA NE KADAR ARTARSA ÖLÜM ORANI DA O DENLİ ARTIŞ GÖSTERİR"

Diğer taraftan Gazi Üniversitesi İmmünoloji Anabilim Dalı öğretim Üyesi Prof. Dr. Vedat Bulut, ölüm rakamlarındaki artışa yönelik şu bilgileri paylaştı:"Aslında şu an ortaya çıkan tablo 3-4 hafta önceki vaka sayılarının yansıması. Delta varyantının da diğer varyant türlerine göre 2 kat daha öldürücü olduğunu görüyoruz. Asıl tehlike yoğun bakım yataklarının alarm vermeye başlamış olması. Yatan hasta ne kadar artarsa ölüm oranı da o denli artış gösterir. Yoğun bakım üniteleri dolmaya başladı. Türkiye'de 56 bin yoğun bakım yatağı olduğu söyleniyor ancak 42 bin yatak var ve bu yatakların 28 bininde solunum ünitesi bulunuyor. Hasta sayınız 30 bin olduğunda, 2000 hastanız cihaza erişim sağlayamıyor. Yoğun bakımların tamamında Kovid-19 hastaları yatmıyor."

Akciğer kanseri tedavisinde devrim yaratacak yöntem Akciğer kanseri tedavisinde devrim yaratacak yöntem Haberi Görüntüle

"AŞILAR ÖLÜMÜ ENGELLEMEYE GÖRE TASARLANDI"

Ankara Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsmail Balık, koronavirüs aşısı yaptıranların rehavete kapılmaması gerektiğini belirterek, "Dünyada piyasada olan aşıların hiçbiri virüsü engellemeye yönelik dizayn edilmedi. Aşılar ölümü engellemeye, ağır enfeksiyonu önlemeye göre tasarlandı. Tam aşılarını yaptırmış olan kişilerde hastaneye gitme yüzde 93 azalıyor. Ölüm ise neredeyse yüzde 100 oranında önlenmiş oluyor" dedi. Balık, aşı olmayan öğretmenlere de "Aşı olun" çağrısı yaptı.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading