Yandex Metrica

Bilim insanları beyni gençleştiren formülü açıkladı! Zekayı geliştiriyor, beyni zehir gibi çalıştırıyor

Bir insanın zihni gerçek yaşından daha genç olabilir. Bu durum sağlıklı yaşam tarzı ile doğru orantılı. Özellikle bazı alışkanlıklar zihni etkili bir şekilde gençleştiriyor. İşte Seul Üniversitesi'nde yapılan araştırmanın sonuçları.

Sağlık

13.05.2024, 15:53

Sağlık durumunuz, yaşam tarzınız ve kişiliğiniz aynı zamanda beyninizin yaşını da etkiler. 

Zihniniz biyolojik yaşınızdan ya da düşündüğünüzden çok daha genç ya da çok daha yaşlı olabilir.

Seul Üniversitesi'nde yapılan araştırmalar, biyolojik yaşlarından daha genç hisseden kişilerin yıllar geçtikçe bilişsel gerileme belirtilerinin daha az olduğunu gösterdi.

Araştırma bazı özellik ve alışkanlıkların zihni genç tuttuğunu da ortaya koyuyor. 

Neden akıllı saat almalısınız? Akıllı saat adım ölçmek dışında ne işe yarar? Akıllı saatle neler yapılır? Neden akıllı saat almalısınız? Akıllı saat adım ölçmek dışında ne... Haberi Görüntüle

Parmaklarınızda nedensiz uyuşma oluyor mu? Hemen kan sayımı yaptırın! Nedeni sizi şaşırtabilir Parmaklarınızda nedensiz uyuşma oluyor mu? Hemen kan sayımı yaptırın! Nedeni... Haberi Görüntüle

YABANCI DİL KONUŞMAK

Anadilleri haricinde başka bir dil konuşanlar, daha çok çalışmış bir zihne sahip görünüyor. 

Kanadalı ve İspanyol araştırmacılar bunu yaptıkları çalışmayla kanıtlamış durumda. 

İskoçya'daki Edinburgh Üniversitesi'nde yürütülen çalışmada, ikinci dil öğrenen yetişkinlerde dahi beynin daha genç kaldığı tespit edildi. 

262 kişilik bir örneklem grubu ile çalışan araştırmacılar, en az iki dil bilenlerde zekânın geliştiğini ve beynin daha iyi çalıştığını fark etti.

Çocuğunuzu döverseniz ne mi olur? İşte şiddetin korkunç sonuçları Çocuğunuzu döverseniz ne mi olur? İşte şiddetin korkunç sonuçları Haberi Görüntüle

MEDİTASYON YAPMAK

California Üniversitesi'ndeki araştırmaya göre ise meditasyon yapmak da odaklanma ve hafızayı güçlendirmenin anahtarı. 

Bu uygulama beynin gri maddesini korumanıza yardımcı oluyor. 

Düzenli meditasyon, dikkat süresini artırıyor, zihinsel netliği yükseltiyor ve konsantrasyonu güçlendiriyor. 

Öte yandan bilimsel araştırmalar, beynin zamanından önce yaşlanma eğilimi gösterdiğinin işaretlerini de ortaya çıkardı.

Bunların arasında şüphecilik, konsantrasyon güçlüğü ve hafıza kaybının yanı sıra sürekli yorgunluk ve gündüz uykulu olma hali de yer alıyor.

Kepeğe karşı karabiber kullanılır mı? Karabiberli kepek kürü nasıl yapılır? Kepeğe karşı karabiber kullanılır mı? Karabiberli kepek kürü nasıl yapılır? Haberi Görüntüle

ZİHNİNİZİ GENÇ TUTMAK İÇİN BUNLARI YAPIN

Araştırmalar zihnin gençliğini korumasına yardımcı olacak etkili yolları ortaya koyuyor. 

Bunlar arasında Akdeniz modeline göre dengeli beslenme, günlük yürüyüşle birlikte egzersiz yapma, destekleyici bir arkadaş ağının varlığı ve aynı zamanda hayata karşı olumlu ve iyimser bir tutum yer alıyor.

Uzmanlar sağlıklı bir yaşam tarzının yanında beslenmenin de çok önemli olduğunu belirtiyor. 

Yapılan araştırmalar da bunu destekler nitelikte. 

Özellikle yeşil yapraklı sebzeler yemek Alzheimer geliştirme riskini azaltabiliyor. 

Kola vücudunuza bir saatte bunları yapıyor! Hâlâ içmeye devam edecek misiniz? Kola vücudunuza bir saatte bunları yapıyor! Hâlâ içmeye devam edecek... Haberi Görüntüle

İşte depresyonun 1 numaralı belirtisi! Tahmin ettiğiniz gibi üzüntü değil İşte depresyonun 1 numaralı belirtisi! Tahmin ettiğiniz gibi üzüntü değil Haberi Görüntüle

HANGİ SEBZELER ALZHEIMER'I ÖNLÜYOR?

Çalışma, yeşil yapraklı sebze yemenin sağlığımıza nasıl fayda sağladığını inceledi ve araştırmacılar, yeşil yapraklı sebze yeme ile Alzheimer hastalığına yakalanma riskini azaltma arasında bir bağlantı buldu. 

Bu faydaya sahip olduğu tespit edilen sebzeler arasında marul, lahana, ıspanak, brokoli, yeşil soğan, hardal yaprağı, roka, su teresi, pazı, kereviz, enginar, maydanoz, kişniş, dereotu yer alıyor. 

Meyvedeki şeker daha mı sağlıklı? Beslenme uzmanları yapılan bir hatayı açıkladı Meyvedeki şeker daha mı sağlıklı? Beslenme uzmanları yapılan bir hatayı... Haberi Görüntüle

AKDENİZ DİYETİ DE ETKİLİ Mİ? 

Çalışmanın başlangıcında ortalama yaşı 84 olan 581 kişinin verileri toplandı. 

Katılımcıların beslenme düzenleri yaklaşık yedi yıl boyunca takip edildi. 

Ölümden sonra beyin dokusundaki çeşitli Alzheimer biyobelirteçleriyle bir bağlantı bulduktan sonra araştırmacılar, sağlıklı beslenme şeklini daha düşük genel Alzheimer patolojisi ile ilişkilendirdi. 

Benzer sonuçlar gösteren diğer yemek planları arasında sebze, meyve, kepekli tahıl, baklagiller, zeytinyağı ve daha fazlasını yemeye dayanan Akdeniz diyeti de yer alıyordu.

Beslenme uzmanı en zararlı meyveyi açıkladı! Şeker komasına sokuyor Beslenme uzmanı en zararlı meyveyi açıkladı! Şeker komasına sokuyor Haberi Görüntüle

BEYNİ 4 YIL GENÇLEŞTİRİYOR

Çalışma ayrıca, yeşil yapraklı sebze tüketiminin Alzheimer riskini azalttığını gösterdi. 

Yeşil sebzelerle dolu diyetleri takip edenlerin beyinlerinde daha az protein katmanı olduğu, yaklaşık dört yıl daha genç bir beyne sahip oldukları ortaya konuldu. 

İçme suyundan daha faydalı olduğu kanıtlandı! İşte alkali su mucizesi! Alkali su nasıl hazırlanır? İçme suyundan daha faydalı olduğu kanıtlandı! İşte alkali su mucizesi!... Haberi Görüntüle

5 RENK GRUBUNDAN ZENGİN BESLENMEK LAZIM

Araştırma yeşil yapraklı sebzelerin ve meyveler sağlıklı bir diyetin en büyük unsurları olduğunu göstermesi bakımından önem taşıyor. 

Antioksidanlar açısından zengin olan hem sebze hem de meyveler beyin işlevini sürdürmeye yardımcı olan anti-enflamatuar özelliklere sahip. 

Bu nedenle kırmızı, turuncu, yeşil, beyaz ve mor olmak üzere beş renk grubundan sebze ve meyve yemeyi ve yeşil yapraklı sebzeleri günlük menünüze eklemeyi ihmal etmemeniz gerekiyor. 

 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Saadet Diş

TRHaber.com - Sağlık


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading