Yandex Metrica

Sitede Ara

Ayağınızdaki bu değişikliği önemseyin! Kardiyoloğa gitmeniz gerekebilir

Ayaklarınızı yakından incelediniz mi? Veya ayaklarınızdaki bir değişikliği ne kadar önemsiyorsunuz? Ayak Hastalıkları Uzmanı Joy Rowland bu konuda insanları uyarıyor. Çünkü aslında ayakta kalmamızı sağlayan bu uzvumuz genel sağlıkla ilgili çok önemli mesajar verebilir.

Sağlık

02.05.2024, 14:19

Ayakta durmayı ve yürümeyi sağlayan ayaklarımız aslında sağlığımızla ilgili önemli mesajlar verebiliyor. 

Ayak Hastalıkları Uzmanı Joy Rowland bu noktada çok önemli bilgiler aktardı. 

"İster deride, ister ayak tırnaklarında, ister genel olarak olsun, ayaklarda farklı hastalık süreçlerinin kanıtlarını kesinlikle görebiliriz" diyen Rowland, bazı örnekler verdi.

Avrupa'nın tescillediği lezzet: Maraş Tarhanası! Nasıl yapılıyor, içinde neler var? Avrupa'nın tescillediği lezzet: Maraş Tarhanası! Nasıl yapılıyor, içinde neler var? Haberi Görüntüle

Oytun Erbaş'tan zeka testi açıklaması: Hepsini çöpe atın Oytun Erbaş'tan zeka testi açıklaması: Hepsini çöpe atın Haberi Görüntüle

AYAKLARDAKİ ŞİŞLİK NEYİN HABERCİSİ?

Uzman, kişinin derisinde veya ayaklarında görülen şişliğin kalp hastalığı, böbrek hastalığı, lenfödem veya damar hastalığına bağlı olabileceğini belirtti. 

Ona göre ayaklar sedef hastalığı gibi dermatolojik problemlerin kanıtlarını da gösterebilir. 

Dr. Rowland ayrıca birisinin kan dolaşımının zayıf olup olmadığını, hatta diyabet hastası olup olmadığını ayaklarının görünümüne bakarak söyleyebileceğini aktardı. 

Hatta ona göre bu bazıları için sürpriz olabilir.

Çünkü çoğu kişi ağrıların sadece ayaklarından kaynaklandığını düşünüyor.

Salmonella ile domates suyu arasında ilginç bir bağlantı var! Bilim insanları ortaya çıkardı Salmonella ile domates suyu arasında ilginç bir bağlantı var! Bilim... Haberi Görüntüle

Kola vücudunuza bir saatte bunları yapıyor! Hâlâ içmeye devam edecek misiniz? Kola vücudunuza bir saatte bunları yapıyor! Hâlâ içmeye devam edecek... Haberi Görüntüle

UYUŞMA VARSA UZMANA GİTMEK GEREKİYOR?

Ayaklarında uyuşma veya karıncalanma yaşayan bir kişi ise, sırt yaralanmasından dolayı sinir hasarına sahip olabilir.

Dr. Rowland, bu tür durumlarda şüpheli tanının doğrulanmasına yardımcı olmak için ek testler istendiğini belirtiyor. 

Ayak Hastalıkları Uzmanı bir şeylerin ters gittiğini gösteren tek şeyin ayaklar değil, ayak tırnakları da olabileceğini dile getiriyor. 

"Kalınlaşmış ayak tırnaklarıyla bir ayak hastalıkları uzmanına gelirseniz, doktorunuz kültür alabilir" diyen Rowland sedef hastalığı veya tırnak mantarını olup olmadığının ancak bu şekilde belirlenebileceğini aktardı. 

Yoğurt neden süner? Sünen yoğurt zehirler mi? Yoğurt neden süner? Sünen yoğurt zehirler mi? Haberi Görüntüle

Bu altı belirti yaşlılarda hipotiroide işaret ediyor! Endokrinolog açıkladı Bu altı belirti yaşlılarda hipotiroide işaret ediyor! Endokrinolog açıkladı Haberi Görüntüle

TIRNAK DİSTROFİSİ NEDİR?

Tırnak distrofisi adı verilen hastalıktan bahsetti.

"Bu, ayak tırnağının tekrarlayan yaralanmasıyla ilişkili olduğundan diğerlerinden farklı. Yani kalınlaşmış, sarı, ufalanan tipte bir ayak tırnağı, her zaman tırnak mantarı değildir.” 

Distrofi yani zımpara kağıdı tırnak hastalığında fazla dikey sırtlanma nedeni ile tırnak kabalaşması meydana gelir. Tırnaklar mat, ince ve donuk olur. 

Zımpara kağıdı ile zımparalanmış bir görünüme sahiptir.

 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Saadet Diş

TRHaber.com - Sağlık


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading