SON DAKİKA

Anne babaların korkulu rüyası: Ateş! Hastalandığımızda neden ateşimiz çıkar?

Ateş yükselmesi anne babaların, havale ihtimali olduğu için en çok korktuğu sağlık sorunlarından. Peki ateş nasıl ve neden yükselir? Ne zaman doktora gitmek gerekiyor?

Sağlık

23.01.2024, 21:49

Vücut ısısının normalin üzerine çıkması ateş olarak tanımlanıyor. Normal vücut ısısına ait sınırları belirlemek zor olsa da genel olarak makattan ölçülen normal vücut ısısı 36.1 - 37.8 Cº olarak kabul ediliyor.

Çocuklarda vücut ısısı, erişkinlerden daha yüksek ve ateşin gün içinde belli bir ritmi var. Mesela akşam üstü saatlerinde,makattan ölçülen ateş, 38.5 dereceye kadar çıkabiliyor.

Vücudun çekirdek sıcaklığı, normalde bizi 37 santigrat derece civarında tutan bir dizi işlem olan termoregülasyon yoluyla korunur. Bu mekanizmalar, küçük sıcaklık değişikliklerini algılayan ve buna göre vücuda sinyaller gönderen beynin hipotalamusu tarafından kontrol edilir.

Bu diyet sadece zayıflatmıyor! Diyabet ve kalp hastalıklarından koruduğu ortaya... Haberi Görüntüle

Kanser hastalığı bunama yapıyor! Araştırmada ortaya çıktı Haberi Görüntüle

PEKİ NEDEN ATEŞİMİZ YÜKSELİR?

Sıcaklık yüksekse, hipotalamus ter bezlerini harekete geçiren veya kan damarlarını genişleten, kanı cilt yüzeyine yaklaştıran, ısıyı serbest bırakan ve sizi serinleten işlemlere yol açan sinyaller üretir. Sıcaklık düşükse kan damarları daralır ve titremeye başlayabilirsiniz, bu da ısı üretir. Vücudun normal sıcaklığı bozularak 38 santigrat derecenin üzerinde ateşe neden olur. Vücudunuz daha sonra sıcaklık düşük olduğunda ısı üreten mekanizmalarla kendini sıfırlamaya çalışır. Yeni sıcaklığa ulaştığında nispeten serin hissedersiniz ve bu da üşümeye sebep olur. 

Kimi bakteri ya da virusların salgıladığı maddeler, vücudumuzu uyararak endojen pirojen dediğimiz maddelerin artışına yol açar.Bu pirojenler de beyinde hipotalamusta etki ederek önceden ayarlanmış termostat derecesini yükseltirler. Bu da ateşe yol açar. 

İşte erkeklerin kellik sesebi! Rus araştırmacılar açıkladı! Prof. Dr. Ionov:... Haberi Görüntüle

Sigarayı yeni bırakanlar dikkat! Kanser riskini azaltmak için kaç yıl... Haberi Görüntüle

NE ZAMAN DOKTORA GİTMELİ?

Uzmanlara göre bebeğiniz 3 aydan küçük ve rektal sıcaklığı 38.0 ℃ ve üzerindeyse; 2 yaşından küçük ve ateşi 24 saatten uzun sürüyorsa; 2 yaşında veya daha büyük ve ateşi üç günden fazla sürüyorsa; ateşi, yaşına bakılmaksızın tekrar tekrar 40.0 ℃ üzerine çıkıyorsa hemen bir doktora danışmakta fayda var.

Beslenme uzmanları açıklıyor! 1 kilo yağ kaybetmeniz için bu kadar... Haberi Görüntüle

Bu vitamine dikkat! Kalp krizi ve felç riskine yol açıyor Haberi Görüntüle

YETİŞKİNLERDE ATEŞ NASIL DÜŞER?

Yetişkinler ateşlendiğinde ise hafif ılık su ile duş almak, ateş düşürücü ilaç içmek, bol sıvı tüketmek, nefes alabilmek adına burnu açık tutmak, oda sıcaklığını düşürmek, bulunduğunuz ortamdan çıkmak ve temiz hava almak, soğuk bez ile koltuk altı bölgesine kompres uygulamak gibi yöntemlere başvurulabilir. Ancak ateş 3 günden daha uzun sürerse, tıbbi tedavi süreci gerektiren bir duruma dönüşür.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading