SON DAKİKA

Abur cuburlardaki o tehlikenin farkında mısınız? Özellikle çocuklarda kansere bile yol açıyor

Çocukları mutlu etmenin en kolay yolu onlara abur cuburlar ikram etmek. Bu lezzetli gıdaların ne kadar zararlı olduğu ise göz ardı ediliyor. Oysa yapılan araştırmalara göre söz konusu gıdalara renk veren boyalar çocukların sağlığını tehdit ediyor. En tehlikeli olanlar ise...

Sağlık

18.02.2024, 20:39

Market raflarını dolduran rengarenk paketli abur cuburlar özellikle çocukların en sevdiği yiyeceklerden. Oysa lezzetiyle bağımlılık yaratan bu gıdalara renk veren maddeler sağlığın bir numaralı düşmanı. 

2018 yılında yapılan bir araştırmaya göre birçok kimyasal katkı maddesi arasında boyalar en tehlikeli gıda katkı maddesi olarak kabul ediliyor. Adı gıda boyası olarak ünlenen bu maddeler herhangi bir yiyeceğe renk vermek için kullanılıyor. 

DSÖ'den korkutan çağrı: Dünya yeni salgına hazır değil Haberi Görüntüle

Daha fazla ıspanak yemeniz için altı neden! Beslenme Uzmanı Kayla... Haberi Görüntüle

KOYU KIRMIZI OLANI BAĞIRSAKLARI İÇİN TEHLİKELİ

Yeni yapılan bir çalışma ise E129 koduyla bilinen Allura Red gıda boyasının uzun süreli tüketiminin iltihabi bağırsak hastalıkları, Crohn hastalığı ve ülseratif kolit için potansiyel bir tetikleyici olabileceğini gösteriyor. 

McMaster Üniversitesi araştırmacıları Waliul Khan tarafından hayvan deneyleriyle gerçekleştirilen çalışma, bazı renklendirici maddelerin insan vücudunda ciddi hasarlara neden olduğunu; alerji, nörolojik ve bağırsak bozuklukları, kanser, kalp hastalığı ve artrit gibi rahatsızlıklara yol açtığını kanıtlıyor. 

C vitamini en çok limonda, portakalda değil o sebzedeymiş! Yedikçe... Haberi Görüntüle

Covid-19 aşılarının akıllara durgunluk veren yan etkileri! İlk kez kanıtlandı Haberi Görüntüle

SARI RENKTEKİ GIDA BOYASI... 

Sarı renkteki gıda boyası astım, migren, alerjik reaksiyonlar, anksiyete ve bulanık görmeye neden olabiliyor.

Böbrek yetmezliği çeken kişilerde ise E⃰ boyaları sorun yaratıyor. E173, E117 kronik alerjisi olan kişiler için bir tehdit. 

Haberi okuyan evinde durmuyor! Kışın yapmanın şaşırtan pek çok faydası... Haberi Görüntüle

ÇOCUKLAR E* KODLU BOYALARDAN UZAK TUTULMALI 

Aslında E renkleri çocuklar için potansiyel olarak tehlikeli olarak görülüyor. Bunlar arasında E102, E104, E107, E110, E112, E122, E123, E124, E127, E128, E131, E132, E150, E151, E154, E155, E160 kodlu kimyasallar var. 

Çocukların vücutları tehlikeli kimyasallara maruz kaldığında çok daha savunmasız olduğundan, ebeveynlerin boya içeren ürünlere karşı dikkatli ve şüpheci olmaları şart. Uzmanlar bu noktada bazı öneriler sıralıyor. 

Dünyanın en mutlu ülkelerinde yaşayanların sırrı ne? İşte her şeye... Haberi Görüntüle

İşte kilo verememenizin nedeni! 5 saatten az olduğunda risk artıyor Haberi Görüntüle

İŞTE UZMANLARDAN BİRKAÇ ÖNERİ

  • Çocuklara daha fazla tam tahıl verin ve beslenmelerinde işlenmiş gıdaların tüketimini önleyin veya sınırlandırın.
  • Rengi size çok parlak ve yoğun gelen yiyeceklerden kaçının veya bunları sınırlayın.
  • Meyve, sebze veya balık alışverişi yaparken, satın almadan önce gıdanın çeşitli yapay maddelerle zenginleştirildiğine dair işaretlere bakın. Birçok perakendeci, yiyeceklerin daha taze ve lezzetli görünmesini sağlamak için yapay renkler ekler; bu nedenle çok renkli görünen meyve ve sebzelerden biraz şüpheci olun.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading