SON DAKİKA
Mide üşütmesi nedir? Mide üşütmesi belirtileri nelerdir? Nane limon çayı üşütmeye iyi gelir mi?

Mide üşütmesi nedir? Mide üşütmesi belirtileri nelerdir? Nane limon çayı üşütmeye iyi gelir mi?

Soğukta kalma veya soğuk şeyler tüketme sonrasında yaşanan mide üşütmesi, kişinin günlük yaşamını olumsuz etkiler. Mide bulantısı, kusma, şişkinlik ve karın ağrısı ile kendisini gösteren bu üşütme, genellikle istirahat ve ılık içecekler tüketerek geçer. Nane-limon çayı içmek ise iyileşme sürecini hızlandırır.

Sağlık

23.01.2024, 19:37

Mide üşütmesi nedir? Mide üşütmesinin belirtileri nelerdir? Mide üşütmesi tehlikeli bir hastalık mı? Mide üşütmesi nasıl geçer? İşte cevaplar...

Çoğu zaman soğuk hava veya soğuk içeceklerin sebep olduğu mide üşütmesi, aslında bir bağırsak enfeksiyonu çeşididir. Çeşitli virüs ya da bakteriler, vücuda girerek kişinin hastalığı kapmasına yol açar. Fiziki temas, su ve yiyecekler yüzünden mide üşütmesi yaşanabilir.

İşte bugünkü sağlık durumunuz! Burcunuz ne söylüyor? Haberi Görüntüle

BULANTI VE KUSMA MİDE ÜŞÜTME BELİRTİLERİNDEN

Tüp bebek çalışmaları durduruldu! Mahkeme embriyoları 'çocuk' saydı! Çocuk sahibi... Haberi Görüntüle

Mide üşütmesi, midede bulantı ve kusmaya sebep olur. İshal, karında kramp ve ağrı, kaslarda ağrı, baş ağrısıyla ve ateş hastalığın diğer belirtilerinden.

İşte bugünkü sağlık durumunuz! Burcunuz ne söylüyor? Haberi Görüntüle

DIŞKIDA KAN VE ATEŞ DURUMUNDA DOKTORA BAŞVURULMALI

İki günden fazla süren kusma şikâyeti, kan kusma, aşırı susuzluk, ağız kuruluğu, baş dönmesi, ciddi halsizlik, koyu sarı renkte idrar, idrar miktarında azalma veya hiç idrar yapamama, dışkıda kan ve 40 derece üzerinde ateş olması durumunda mutlaka doktora başvurmak gerekir.

Bunu kullanan çocuklar sağır oluyor! Uzmanlar tehlikeye karşı aileleri uyarıyor:... Haberi Görüntüle

EN ETKİLİ TEDAVİ NANE-LİMON ÇAYI

Spor sırasında bunu yapmak ölüme yol açabilir! Hiponatremi belirtileri nelerdir? Haberi Görüntüle

Hastalığın getirdiği rahatsızlıklardan kurtulmak isteyen kişiler istirahat etmeli ve bol sıvı tüketmeli. Beslenme alışkanlıkları da bu hastalık üzerinde büyük önem taşıyor. 
Özellikle ılık bitki çayları hastalığın atlatılmasına yardımcı oluyor. En fazla tercih edilen yöntem ise nane limon çayı. İsteğe göre içine bal da ekleyebilirsiniz. Çünkü bal vücuttan virüs ya da bakteri atılmasını destekler. Karabiber, soğan, zencefil ve yoğurt da mide üşütmesine iyi gelen besinler arasındadır.

Kalp, mide ve bağışıklık dostu bir meyve! C vitamini içeriği... Haberi Görüntüle

SÜT ÜRÜNLERİNDEN UZAK DURMAK LAZIM

Kişi kendisini iyi hissedene kadar bazı yiyecek ve içeceklerden kaçınmalıdır. Bunlar arasında süt ürünleri, kafein, alkol, nikotin ve yağlı veya yüksek oranda baharatlı yiyecekler var.

Hastalık, alınacak tedbirlerle kontrol altına alınamıyorsa doktora gidildiğinde doktor elde edilecek tetkiklere göre teşhis koyar. Viral bir üşütme için genellikle bir tıbbi tedavi yok. Antibiyotikler virüslere karşı etkili olmadığından tedavi daha çok kişisel bakımla olur.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading