Yandex Metrica

50'li yaşlarda buruş buruş olmamak için hemen başlayın! Aerobik mi daha etkili yoksa ağırlık mı?

50'li yaşlarda buruş buruş olmamak için hemen başlayın! Aerobik mi daha etkili yoksa ağırlık mı?

Yıllar hızlı bir şekilde geçerken hayatımız da sürekli bir değişim halinde. Haliyle cildimiz de bu değişimden nasibini alıyor. Cildin yaşlandıkça buruşmaması için ise alınabilecek önlemler var. Japon bilim adamlarına göre bunun çaresi serum ve losyonlarda değil, egzersizde saklı.

Sağlık

23.01.2024, 21:18

Cilt, düzenli egzersizden fayda görebileceğine inanılabilecek bir vücut organı değil. Egzersizin etkilerini bariz olarak kaslarda, kalpte, akciğerlerde hepimiz görebilir veya hissedebiliriz ama ya deride? 

Artık her 17 çocuktan birinde bu hastalık var! En büyük sebebi bu yiyecek Artık her 17 çocuktan birinde bu hastalık var! En büyük... Haberi Görüntüle

JAPON BİLİM ADAMLARI: ÇARE LOSYONLARDA DEĞİL

Yaş ilerledikçe beden de bazı değişimler yaşıyor. Bunlardan en rahatsız edici olanı ise cildin yaşlanması. Japon bilim adamlarına göre 50'li yaşlarda ve sonrasında genç bir cilde sahip olmak isteyenlerin sadece serum ve losyonlara güvenmemesi gerekiyor. 

Araştırmacılar hareketsiz bir yaşam süren 56 kadını araştırmalarına dahil etti ve onlardan egzersiz yapmaya başlamalarını istedi. Bazıları aerobik egzersizler bazıları ise direnç eğitimi yaptı.

Menopozdaki sıcak basmalarına son! Japonların tükettiği o yiyecek terlemeleri kesiyor Menopozdaki sıcak basmalarına son! Japonların tükettiği o yiyecek terlemeleri kesiyor Haberi Görüntüle

Bağırsağa kalkan olan vitamin açıklandı! Kanserden koruduğu ortaya çıktı Bağırsağa kalkan olan vitamin açıklandı! Kanserden koruduğu ortaya çıktı Haberi Görüntüle

EGZERSİZ ÖNCESİ BAZI TESTLER YAPILDI

Ekip, egzersize başlamadan önce bu kişilerin yüzlerindeki derinin elastikiyetini, kalınlığını ve yapısını değerlendirdi. Ayrıca çeşitli maddeleri kontrol etmek için kan örnekleri, derilerinden de hücreler aldılar ve onları laboratuvarda kültürlediler. Ardından, kadınların yarısından haftada iki kez 30 dakika bisiklet sürmelerini istediler. Geri kalanlar ise haftada iki kez 30 dakika ağırlık çalıştı. 16 hafta sonra araştırmacılar testleri tekrarladı.

Beynini düşünen bu meslekleri yapsın! Demansa savaş açıyor Beynini düşünen bu meslekleri yapsın! Demansa savaş açıyor Haberi Görüntüle

102 yaşındaki Pearl Taylor uzun yaşam sırrını paylaştı! Evde o bitki varsa yaşadınız 102 yaşındaki Pearl Taylor uzun yaşam sırrını paylaştı! Evde o... Haberi Görüntüle

AĞIRLIK EGZERSİZLERİ CİLDİ ADETA YENİLEDİ

Neticede bisiklete binen tüm kadınların fiziksel durumu düzeldi. Ağırlıklarla egzersiz yapanlar ise daha güçlüydü. Ancak yüzlerinin derisinde de önemli bir fark vardı. Daha az sarkmaya ve daha iyi bir kontura sahiptiler. Derinin hücre dışı matrisi, yani deri hücrelerini çevreleyen ve cilde yapı kazandıran proteinler ve diğer moleküller ağı daha yoğun hale geldi. En önemlisi ise cilt yenilenmesinde yer alan genler daha aktifti.

Araştırmacılar, tüm bu değişikliklerin cilt yenilenmesinin açık belirtileri olduğunu söylüyor. Ancak ağırlık çalışmasının cildin kalınlığını artırarak onu daha pürüzsüz ve daha genç hale getirdiğinin altını çiziyorlar. Dayanıklılık antrenmanı ise neden aynı etkiye sahip değil henüz bilinmiyor.

Dr. Satoshi Fujita'ya göre kırışıklıkları azaltmak ve daha genç bir görünüme kavuşmak istiyorsanız tek yapmanız gereken spora başlamak. Ağırlıklarla egzersiz yaparsanız, daha da iyi sonuç görmeniz ise muhtemel.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading