banner2

Bu binalardan aşağı bakmak yürek ister! İşte Dünyanın en yüksek 5 mimari yapısı!

Geride bıraktığımız yıllarda her şey gibi mimari anlayış da değişti. Dünya genelinde çok fazla yüksek bina yapılmaya başlandı. 10-12 katlı apartmanlardan bahsetmiyoruz. Mesela adı geçen binaların en yükseği olan Burç Halife tam 160 katlı... İşte dünyadaki en yüksek 5 bina...

Dünya 22.09.2022, 12:57
Abone ol
Bu binalardan aşağı bakmak yürek ister! İşte Dünyanın en yüksek 5 mimari yapısı!

Dünyadaki en yüksek binalar hangileri? En yüksek bina nerede? En yüksek bina kaç katlı? İşte cevaplar...

Artık çoğu şehirde yatay mimariye inat binalar yükseliyor. Lüks sitelerde artık apartmanlar en az 20 katlı. Ancak dünyada yapılan öyle yapılar var ki, mimaride ne kadar büyük gelişimler yaşandığını adeta gözler önüne seriyor. 

İLK SIRADA BURÇ HALİFE YER ALIYOR

Dünyanın en yüksek binası unvanına sahip olan Burç Halife bu yapılardan biri. Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai şehrinde bulunan bina tam 160 katlı. Yüksekliği 828 metre olan binadan Dubai’yi panoramik olarak izleyebilmek mümkün. Buradaki restoranda yemek de yemek mümkün. 

ÇİN'DEKİ ŞANGHAY KULESİ 632 METRE YÜKSEKLİĞE SAHİP

Çin’in en büyük şehri olan Şangay’daki, Shanghai Kulesi ise 632 metre yüksekliğinde. 2014 yılında tamamlanan binada ofisler, otel, restoran, sergi ve konser salonu bulunuyor. Binanın 105 ile 109. katlarında bulunan otel, dünyadaki en yüksek otel olma unvanıyla oldukça fazla talep görüyor.

EBRAC EL-BEYT KULELERİ DÜNYADA 3. SIRADA 

Suudi Arabistan’ın Mekke şehrinde bulunan  Ebrac el-Beyt Kuleleri ise dünyanın en yüksek 3. binası. Osmanlı Dönemi’nden tarihi bir iz olan Ecyad Kalesi’nin 2002 yılındaki yıkımı sonrası yerine dikilen Ebrac el-Beyt Kuleleri, Mescid-i Haram içinde yapıldığı için hac ibadeti sırasında ulaşımı rahat kılıyor. Kule, Al-Faisaliah Merkezi, Hacer, ZemZem, Kıble, Sarah, Merve ve Safa olmak üzere toplamda sekiz kuleyle hizmet veriyor. Binadaki İslam Müzesi’nde Peygamberimiz Hz. Muhammed zamanından kalan eşyalar, Osmanlı Devleti’ne ait izler ve eski dönemlere ait fotoğraflar gibi değerli eserler sergileniyor.

PING AN ULUSLARARASI FİNANS MERKEZİ

599 metre yüksekliğinde olan ve Çin’in Shenzhen şehrinde bulunan Ping An Finance Center da, Çin’in ikinci en yüksek binası. Açılışı 2017 yılında yapılan binada otel, ofis, alışveriş merkezi ve seyir katı bulunuyor.

LOTTE DÜNYA KULESİ

Güney Kore’nin başkenti Seul’de inşa edilmiş olan Lotte World Tower ise, 554.5 metre yüksekliğinde. 123 katlı olan bu gökdelende rezidans, otel, ofis ve panoramik izleme alanları bulunuyor. 117 ile 123. katlar arasındaki cam zeminli gözetleme güvertesi, Seul manzarasını daha önce görülmemiş bir yükseklikten izleme şansı veriyor.


 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!