banner2

Çocuğu beslerken yapılan hatalar fazla kiloya yol açıyor! Bebekler ve okul öncesi dönemdeki çocuklar nasıl beslenmeli?

Bebekler için yemek yeme zevk işidir. Çeşitli yiyeceklerin tadını çıkarırlarken bazı yiyecekleri beğenmeyebilirler. Özellikle anneler bu durumdan çok büyük endişe duyar. Aslında çocuğun bazen iştahsız olmasının sebebi, annelerin beslenme konusunda yaptığı yanlışlar olabilir. Öğün dışı besleme ve sağlıksız atıştırmalıklar çocuğun yeme isteğini köreltebilir.

Sağlık 30.03.2023, 18:38
Abone ol
Çocuğu beslerken yapılan hatalar fazla kiloya yol açıyor! Bebekler ve okul öncesi dönemdeki çocuklar nasıl beslenmeli?

Çocukların sağlıklı beslenmesi noktasında anneler doğumdan itibaren çok emek harcıyor. Özellikle ek gıdaya geçiş sonrası çocuğun ihtiyacı olan vitaminleri besinler aracılığıyla vermek isteyen anneler zaman zaman bazı hatalar da yapabiliyor.

BESLENME DÜZENİNİ GÖZDEN GEÇİRİN

Çocuk yapılan bu yanlış beslenme düzeninden dolayı zayıf olabildiği gibi aşırı kilo da alabiliyor. 3 yaşına kadar bu durum çok da önemli olmasa da tabi yine de bazı beslenme kurallarını gözden geçirmekte fayda var.

  • Çocuk henüz küçükse emzirme veya mama dışında gereksiz atıştırmalıklara dikkat edin.
  • Sinirli, kızgın veya üzgün olduklarında çocukları sakinleştirmek için yemek verme alışkanlığını bırakın.
  • Çocuğun beslenme düzeninde sert bir değişiklik yapmayın. 
  • Çocuğunuz düzenli olarak yemek yiyor ancak yine de açlığından şikayet ediyorsa, ona meyve gibi sağlıklı ve besleyici bir şeyler verin. 

KİLOYU TAKINTI HALİNE GETİRMEYİN

Öte yandan ailede obezite eğilimi yoksa yeni yürümeye başlayan çocuğunuzun fazla kilolu olduğundan endişe etmenize gerek yok. Çünkü kilo sorunu etrafındaki stresli ve gergin enerji, çocuğun beden imajı ile ilgili sorunlar geliştirmesine neden olabilir.

BEBEKLER NASIL BESLENMELİ? 

Yaklaşık 6 aylıkken çoğu bebek demir ilave edilmiş bebekler için tahıllı gevrekler, ezilmiş meyve-sebze ve et püresi gibi katı gıdalara başlamak için hazırdır. Çünkü bebek 6-9 aylık olduğunda anne sütü gerekli olan demir ve çinkoyu yeteri kadar sağlayamaz, takviye edilmiş tahıllar ve et bu konuda özellikle anne sütü ile beslenen bebeklere yardımcı olur.

1-3 YAŞ ARASI ÇOCUKLARDA DÜZEN NASIL OLMALI? 

Bu yaş gruplarındaki çocukların iştahları hızlıca gelip azalabilir, bir gün iştahları çok iyiyken bir sonraki gün bir şey yemek istemeyebilirler. Bu normal bir durum. Vücudun yapı taşı olan kalsiyum güçlü, sağlıklı kemik ve diş gelişimi için gerekli. Sütün vücut dostu olduğuna çocuklar bir türlü inanmasa ve aldırmasa da ihtiyaç duyulan kalsiyumun en iyi kaynağı süttür. Bir başka önemli nokta ise lif. 1-3 yaş arası çocuklar “hayır” kelimesini daha fazla kullanmaya başlar ve özellikle okul öncesi çocuklar yedikleri şeyler konusunda dik kafalı olurlar. Çocuklar lezzetsiz, karbonhidratlı diyetleri tercih edebilir, ancak çocukları lif içeren meyve, sebze, tam tahıl ve fasulye yemeleri için teşvik etmenin tam zamanı.
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!