SON DAKİKA
Türkiye ile Cezayir arasında 5 milyar dolarlık temas

Türkiye ile Cezayir arasında 5 milyar dolarlık temas

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cezayir Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Abdülmecid Tebbun'u resmi törenle karşıladı. İkili görüşmede ülkedeki yatırım ortamı ve 5 milyar dolar ticaret hacmi hedefine ulaşılması için izlenecek yol haritası üzerinde durulacak.

Politika

23.01.2024, 19:16

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'ye resmi ziyarette bulunan Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun'u resmi törenle karşıladı.

Tebbun'un bulunduğu makam aracını, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi önündeki caddede karşılayan süvariler, araca protokol kapısına kadar eşlik etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tebbun'u Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nin ana giriş kapısında karşıladı.

CHP'de tüm hesaplar 1 Nisan sonrasına! Kılıçdaroğlu hazırlanıyor: Olağanüsü kurultay... Haberi Görüntüle

''MERHABA ASKER'' DİYEREK SELAMLADI

Erdoğan ve Tebbun'un tören alanındaki yerlerini almalarının ardından, 21 pare top atışı eşliğinde iki ülke milli marşları çalındı. Abdulmecid Tebbun, Muhafız Alayı Tören Kıtası'nı, Türkçe "Merhaba asker" diyerek selamladı. Törende, tarihte kurulan 16 Türk devletini temsil eden bayraklar ve askerler de yer aldı.

İthal aday istemiyoruz! CHP tabanında ön seçim yalanı isyan ettirdi! Haberi Görüntüle

İMZA TÖRENİ VE BASIN TOPLANTISI

İki ülke heyetlerinin takdimi sonrasında, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Tebbun, merdivenlerde Türkiye ve Cezayir bayrakları önünde gazetecilere poz verdi. Erdoğan ve Tebbun, ikili ve heyetler arası görüşmelerin ardından anlaşmaların imza töreni ve ortak basın toplantısına katılacak, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tebbun onuruna akşam yemeği verecek.

Hatay krizi büyüyor! CHP'de Lütfü 'Savaş'ı:Önce onay verdiler sonra geri... Haberi Görüntüle

HANGİ KONULAR ELE ALINACAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Tebbun görüşmesinde, ikili ilişkilerin yanı sıra Ukrayna-Rusya savaşının sonlandırılmasına yönelik diplomatik çabalar ile bölgesel ve uluslararası meseleler masaya yatırılacak. Libya başta olmak üzere Doğu Akdeniz'deki son durum üzerinde görüş alışverişinde bulunulacak..

CHP'nin demokrasi anlayışı: 17 aday adayından en az oy alan... Haberi Görüntüle

5 MİLYAR DOLARLIK TEMAS

Başta enerji olmak üzere ikili ticaret, savunma, tarım, Turizm, gıda, petrokimya ve müteahhitlik gibi alanlarda işbirliğinin geliştirilmesi için atılacak adımlar değerlendirilecek.Türkiye, hali hazırda Cezayir'de en önemli yatırımcı ülke konumunda. Ülkedeki yatırım ortamı ve 5 milyar dolar ticaret hacmi hedefine ulaşılması için izlenecek yol haritası üzerinde durulacak. İki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin kuruluşunun 60’ıncı yıldönümünde gerçekleşecek ziyarette ayrıca, mevcut işbirliğini güçlendirmeye yönelik anlaşma, protokol ve mutabakat metinleri imzalanacak.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading