SON DAKİKA
"Türkiye-AB ilişkilerinde Helsinki ruhunu canlandırmak istiyoruz"

"Türkiye-AB ilişkilerinde Helsinki ruhunu canlandırmak istiyoruz"

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ve Finlandiyalı mevkidaşı Pekka Haavisto, görüşmelerinin sonrasında düzenledikleri ortak basın toplantısında Türkiye-Finlandiya ilişkilerinin yanı sıra çeşitli konuları da değerlendirdi.

Politika

23.01.2024, 17:38

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, gerçekleştirdikleri görüşmelerde Türkiye- Finlandiya ilişkilerini daha fazla geliştirme konusundaki ortak iradeyi teyit ettiklerini ve ticari ilişkileri ele aldıklarını aktarırken, mevkidaşı Haavisto'yla, Türkiye ile Finlandiya arasında Ekonomi ve Ticaret Ortak Komitesi (ETOK/JETCO) toplantısının ilkini 2021 yılı sona ermeden düzenleme konusunda hemfikir olduklarını ifade etti.

Kovid-19 salgınına rağmen iki ülkenin ticari hacminin yükseldiğini hatırlatan Çavuşoğlu, bunun daha da artması için iki ülkenin gerekli potansiyele sahip olduğunu belirtti.

Özgür Özel'den Lütfü Savaş ve Haluk Levent açıklaması Haberi Görüntüle

"SALGIN SÜRECİ TÜRKİYE'Yİ BİRÇOK ÜRÜN İÇİN AVRUPA'NIN GÜVENİLİR TEDARİKÇİSİ YAPIYOR"

Kovid-19 salgınının küresel tedarik zincirlerine etkisine dikkat çeken Çavuşoğlu, "Bu durum, Türkiye'yi birçok ürün için Avrupa'nın güvenilir tedarikçisi yapıyor. Karşılıklı yatırımların artması, tüm taraflara fayda sağlayacaktır." dedi.

Dışişleri Bakanı MEvlüt Çavuşoğlu'nun açıklamalarından öne çıkan bazı satır başları:

"Finlandiya'dan, 14 günlük karantina başta olmak üzere Türkiye'den dönen turistler için kısıtlamaları kaldırmasını talep ediyoruz. Bu kapsamda Almanya ve birçok AB ülkesiyle yaptığımız iş birliğinin benzerini yapmayı bekliyoruz.

Türkiye-AB ilişkilerinde Helsinki ruhunu tekrar canlandırmak istiyoruz. Bu nedenle sizin (Finlandiya'nın) rolünüz çok önemli.

Şu anda en düşük seviyede değil. Eğer birisi Türkiye'nin üyelik müzakereleri açısından herhangi bir ilerleme yok derse ona katılabilirim ama onun dışındaki alanlarda gerçekten de ilerlemeler var. Birbirimize ihtiyacımız var.

Litvanya'dan bir heyet ve Dışişleri Bakanı yakın gelecekte Türkiye'ye gelecek. Bu durumu hep beraber değerlendireceğiz. Bu mültecilerin Türkiye üzerinden mi Litvanya'ya gittiğini tespit etmemiz gerek. Ben şunu biliyorum ki geçerli bir pasaportunuz yoksa hiçbir hava yolu şirketinden bilet alamazsınız ve uçağa binemezsiniz.

Amacımız Türkiye'de insan haklarını ve yargının bağımsızlığını desteklemektir. Reformlar devam eden süreçler ve hükümetimiz, Cumhurbaşkanımız ve toplumumuz çok güçlü şekilde bu reformları ilerletme iradesine sahip." 

Şu anda da Afganistan'dan gelecek başka bir göçmen akınından bahsediliyor. Ülkedeki olası gelişmeler neticesinde gelecekte böylesi bir göçmen akını olabileceğinden bahsediliyor. Biz de bu kapsamda bölgedeki ülkelerle iş birliği kurmaya çalışıyoruz. Onların da ciddi endişeleri var."

Türkiye, AB ve birçok ülke aslında bu durumdan, bu göçmen akınından muzdarip. Transit ülkeler olsun hedef ülkeler olsun hepimizin sıkıntı çektiği gerçek. Dolayısıyla daha iyi bir iş birliğine ihtiyacımız var. Özellikle AB ile daha iyi iş birliğine ihtiyacımız var. Çünkü hepimizin karşısında olan ortak biz zorluktan bahsediyoruz. İdeal koşullar altında bizim bu sorunu kaynak ülkede çözebilmemiz gerekir. Afganistan'da ne yapabiliriz? En azından ekonomik kalkınmasını destekleyebiliriz. Birçok Afgan ekonomik sebeplerle zaten Afganistan'dan göç ediyor. Biz de bu kapsamda Türkiye'deki göçmenlerle konuştuğumuzda onlar da bize bunu söylüyor."

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading