Yandex Metrica

Son dakika: Arzumuz Ramazan'dan önce ateşkes! Bakan Fidan'dan Antalya'da önemli açıklamalar

Son dakika: Arzumuz Ramazan'dan önce ateşkes! Bakan Fidan'dan Antalya'da önemli açıklamalar

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, 3. Antalya Diplomasi Forumu’na ilişkin son gün oturumlarının ardından değerlendirme toplantısı düzenlendi. Söz konusu toplantıda Hakan Fidan, "Ramazan'dan önce bir ateşkese ulaşılması konusunda ciddi bir arzu ve çaba var." ifadelerini kullandı.  

Politika

06.05.2024, 04:01

Antalya Diplomasi Forumu'na 148 ülkeden 4 bin 700 kişi katıldığını bildiren Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, "Çok farklı düzeyde katılımcı, yoğun etkiletişmde bulundu. İkili görüşmelerde kritik konular ele alındı." dedi.

DEM Parti, CHP ile gizlenen ittifakı itiraf etti: Gözükmese de hep ittifak içinde olan iki partiyiz! DEM Parti, CHP ile gizlenen ittifakı itiraf etti: Gözükmese de... Haberi Görüntüle

"TÜM İNSANLIĞIN ORTAK MESELELERİ ELE ALINDI"

Sözlerine devam eden Fidan, "32 mevkidaşımla görüşme imkanım oldu. ADF'ye üst düzey katılım Türk diplomasisinin etkisini göstermektedir." ifadelerini kullandı. "Tüm insanlığın ortak meselelerini panellerimizde masaya yatırdık." diyen Fidan, "Bu panellerin bir kısmını uluslararası işbirliği içinde bulunduğumuz ortaklarımızla gerçekleştirdik." dedi.

Bahçeli: HDP ve devamı kapatılmalı Bahçeli: HDP ve devamı kapatılmalı Haberi Görüntüle

"EKONOMİDEN, GÜVENLİĞE, TEKNOLOJİDEN ENERJİYE..."

Açıklamalarında devam eden Fidan, "Ekonomiden güvenliğe, teknolojiden enerjiye, ulaştırmadan kültüre... Diplomasinin asli unsuru haline gelen her türlü konuyu ve gelişmeyi buradaki panellerde ve oturumlarda ele almamız oldu." dedi.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, "3 gündür gerçekleştirdiğimiz tüm tartışmalar küresel düzene dair tespitlerimizin ne kadar doğru olduğunu da ortaya koydu. Antalya Diplomasi Formu'nda yapılan fikir alış verişleri ve küresel sistemin adaletsizliğine ve dengesizliğe karşı oluşan uzlaşıyı da müşaade ettik." şeklinde konuştu.

Numan Kurtulmuş'tan Bahçeli'ye anayasa ziyareti: Faydalı bir görüşme oldu Numan Kurtulmuş'tan Bahçeli'ye anayasa ziyareti: Faydalı bir görüşme oldu Haberi Görüntüle

İSRAİL'İN GAZZE'YE SALDIRILARI

Sözlerine devam eden Fidan, "Bazı uluslararası aktörlerin farklı meselelerdeki çifte standardı ve uluslararası hukuku hiçe sayan yaklaşımları forum esnasında panelistlerce adeta ifşa edildi." dedi. "Gazze'deki süren zulmün durdurulması Antalya'daki forumun neredeyse gündemine oturdu. " diyen Fidan, Diplomasinin kullanılabilecke bütün imkanlarını kullandık." şeklinde konuştu.

Bahçeli: HDP ve devamı kapatılmalı Bahçeli: HDP ve devamı kapatılmalı Haberi Görüntüle

RAMAZAN ÖNCESİ ATEŞKES 

Ayrıca Bakan Fidan, "Filistin halkına yönelik şiddet konusunu ele aldık. Gazze'de devam eden zulmün sona ermesi için atmamız gereken adımları konuştuk. Aksayan taraflar neler, anlaşılmayan taraflar neler, hangi konularda mesafe katediliyor, hangi konularda edilemiyor... Bunlar detay. Bunlarla sizi meşgul etmemeyim. Ama Genel olarak Ramazan'dan önce bir ateşkese ulaşılması konusunda ciddi bir arzu ve çaba var. Bununla birlikte özellikle açlığın ve hastalığın kol gezdiği Gazze'de yardımların ulaştırılması konusunda neler yapılabilir, artık hangi tedbirler gündeme getirilebilir... Bunlar ifade edilmeye başlandı." dedi.

Yeni yol haritası belirlenecek: AK Parti'de kamp tarihleri belli oldu! Yeni yol haritası belirlenecek: AK Parti'de kamp tarihleri belli oldu! Haberi Görüntüle

ABD'YE ZİYARET

Sözlerine devam eden Fidan, "Blinken'ın daveti üzerine stratejik mekanizma toplantısı yapmak üzere ABD'ye önümüzdeki hafta bir seyahat planlanmış durumda." dedi.

Habere Tepki Ver

1

0

0

0

0

0

0

0

Ozan KOLTUK

TRHaber.com - Politika


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading