Yandex Metrica

Murat Kurum'dan Ekrem İmamoğlu'na net soru: İstanbul'un 7 milyar dolar kaynağı nerede?

Gazeteci Cüneyt Özdemir'e konuk olan İBB Başkan adayı Murat Kurum, Ekrem İmamoğlu'na bazı sorular yöneltirken "İstanbul'un önündeki engel Ekrem İmamoğlu'dur. Bırakın engellemeyi, İstanbul'un önündeki engel kendisidir. İstanbul'un 7 milyar dolar kaynağı var' diyorum. Madem biz engelledik, yaptırmadık, önüne taş koyduk; bu 7 milyar dolar kaynak nerede? Biz onlar gibi kuleler dizmiyoruz balya balya, kusura bakmasınlar" dedi.

Politika

18.04.2024, 20:30

Cumhur İttifakı'nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Kurum, deneyimli gazeteci Cüneyt Özdemir'in Youtube yayınına konuk oldu. Gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Murat Kurum, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na bazı sorular yöneltti ve kendisinden cevap beklediğini ifade etti.

Cüneyt Özdemir'in Youtube yayınına konuk olan Murat Kurum, İstanbul'un öncü bir şehir olabilmesi için kendisine oy verilmesini istedi.

Seçim itirazları sona erdi: YSK karara bağlamak için bugün toplanıyor Seçim itirazları sona erdi: YSK karara bağlamak için bugün toplanıyor Haberi Görüntüle

''BÜTÇEYİ İKİ KATINA ÇIKARACAĞIZ''

İstanbul'un kaynaklarının bu şehre yeter düzeyde olduğunu belirten Kurum, "Eğer bunu kullanırsan, İstanbul'a harcarsan yapamayacağın hiçbir şey yok. Bizim bütün vaatlerimizin, ulaşım, sosyal yardım, kentsel dönüşüm, otopark, hepsi 58 milyar dolar. İBB'nin bütçesi yıllık 7 milyar dolar. 5 yılda 35 milyar dolar eder. Bu paranın yüzde 70'ini yatırıma ayırırsanız, reklama, algıya değil, yatırıma ayırırsanız, yaklaşık yarısı zaten kendi bütçesinden çıkıyor. Diğer taraftan kalan işle alakalı biz diyoruz ki bütçeyi iki katına çıkaracağız." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Biz bitti demeden hiçbir şey bitmez Cumhurbaşkanı Erdoğan: Biz bitti demeden hiçbir şey bitmez Haberi Görüntüle

KANAL İSTANBUL PROJESİ

Cüneyt Özdemir'in Kanal İstanbul projesini sorması üzerine, Murat Kurum, şu yanıtı verdi;

''Bu proje şu an İstanbul'un gündeminde değil öncelikler deprem, ulaşım, sosyal yardımlar ve gençlerin geleceği.''

Son dakika: Meral Akşener kurultayda aday olacak mı? Kararını açıkladı Son dakika: Meral Akşener kurultayda aday olacak mı? Kararını açıkladı Haberi Görüntüle

''7 MİLYAR DOLAR KAYNAK NEREDE?''

Ekrem İmamoğlu'nun engellendiği yönündeki iddiasına ilişkin Kurum, "İstanbul'un önündeki engel Ekrem İmamoğlu'dur. Bırakın engellemeyi, İstanbul'un önündeki engel kendisidir. Engellenmişse madem 'İstanbul'un 7 milyar dolar kaynağı var.' diyorum. Madem biz engelledik, yaptırmadık, önüne taş koyduk; bu 7 milyar dolar kaynak nerede? Biz onlar gibi kuleler dizmiyoruz balya balya, kusura bakmasınlar. Ben, '7 milyar dolarla 5 senede bunları yapabilirim.' diyorum. Bu kaynak nerede? Borcu çıkmış 2,3 milyar dolardan 4 küsur milyar dolara. 'Engelleniyorum.' dediği yerde devlet bütçesini katbekat arttırmış. 6-7 kat arttırmışız 2018'den bugüne tıkır tıkır günü gününe ödemişiz parasını. Ya hep aynı siyaset, aynı ifadeler. Rakibimiz mazeret siyaseti yaparak, vurdumduymazlığının, tembelliğinin, ihmalkarlığının üstünü örtmeye çalışıyor." dedi.

Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkeş'in kabrini ziyaret etti Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkeş'in kabrini ziyaret etti Haberi Görüntüle

''İSTANBUL BELEDİYESİ'Nİ RANT OLARAK GÖRMEYECEĞİZ''

"İstanbul Belediyesini rant olarak görmeyeceğiz" diyen Murat Kurum, "Beltur, İSPARK, İSKİ gibi İBB iştiraki şirketleri zarar ediyor. Öncelikle biz İstanbul Belediyesini rant olarak görmeyeceğiz. Kaynaklarını kendi içinde, iştirakleriyle bütçesini arttırarak, yurt dışı fonlarıyla, ilgili bakanlıklarımızla uyum içerisinde, onlarla yarışarak, onlara laf yetiştirerek değil, uyum içerisinde çalışacağız ve İstanbul'a hizmet edeceğiz. İstanbul Belediye Başkanı'ndan beklenen bu." şeklinde konuştu.

Lütfü Savaş'tan Hatay'ı devralan Mehmet Öntürk mazbatasını aldı: İşte ilk sözleri Lütfü Savaş'tan Hatay'ı devralan Mehmet Öntürk mazbatasını aldı: İşte ilk... Haberi Görüntüle

TAKSİ SORUNU

İstanbul'u çeşmeden su içilebilecek hale getireceklerini söyleyen Kurum, mevcut kapasiteyi yüzde 21 arttıracaklarını, içme suyu barajları ve arıtma tesisleri yapacaklarını anlattı.

Kurum, İstanbul'da taksiyi tek merkezden yöneterek, bu sorunu da çözeceklerini söyledi.

Sokak hayvanlarına ilişkin de çözüm ortaya koymak zorunda olduklarını dile getiren Kurum, her ilçeye hayvan bakım merkezi yapacaklarını, İstanbul'un iki yakasına kurulacak büyük tesislerle de hayvan yaşam alanları oluşturacaklarını kaydetti.

Dijital beyaz masayla birlikte İstanbulluların tüm sorunlarını dijital ortamda iletebileceklerini ifade eden Kurum, sorunların çözümünü de bizzat kendisinin takip edeceğini belirtti.

Kurultay kararı sonrası Akşener'den dikkat çeken talimat Kurultay kararı sonrası Akşener'den dikkat çeken talimat Haberi Görüntüle

ULAŞIM SORUNUNUN ÇÖZÜMÜ

Murat Kurum, trafik sorununun çözümüne ilişkin de şu ifadeleri kullandı;

"Şu anki 340 kilometre metro hattını 5 yılda 650 kilometreye çıkaracağız. İki yakaya iki tünel yapacağız ki bu tünellerle birlikte o 122 kilometrelik tüneli birbirine bağlayıp alternatif yol güzergahları koyacağız. Lojistik köyler yapıp, şehrin içindeki ağır vasıta, kamyon trafiğini, yine otobüs trafiğini şehrin kuzeyine alacağız. İki otogarımızı şehrin kuzeyine taşıyarak, metro hatlarıyla birlikte şehrin içine bağlayacağız. Bisiklet yolları yapacağız. 250 bin araçlık otopark yapacağız. İSPARK zarar ediyor. İSPARK'a yüzde 25 indirim yapacağız. Evinin önüne park eden vatandaşımızdan ücret almayacağız, İSPARK da zarar etmeyecek. Bir kere liyakatli ekiple çalışacağız. İBB kimsenin arka bahçesi olmayacak. Liyakatli ekip kimse, orada o işi yapacak en iyi arkadaşımız kimse, o arkadaş gelecek, görevini yapacak."

 

Habere Tepki Ver

5

0

0

0

0

0

0

0

Recep KIYATSIL

TRHaber.com - Politika


Loading