SON DAKİKA
Kanal İstanbul ile Türkiye'yi söz sahibi yapmak istiyoruz

Kanal İstanbul ile Türkiye'yi söz sahibi yapmak istiyoruz

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu: Kanal İstanbul ile amacımız Türkiye'yi ticaret ve ulaşım yollarında söz sahibi ülke yapmak

Politika

23.01.2024, 17:35

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Kanal İstanbul'un ilk köprüsünün temelinin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla 26 Haziran'da atılacağını belirterek, "Kanal İstanbul ile ana amacımız, lojistik üs konumuna getireceğimiz ülkemizi, hem bölgesindeki hem de dünyadaki ticaret ve ulaşım yollarında söz sahibi ülke yapmak." dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, yenilenen "Ana Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezi"nin açılış töreninde, iki yıldır dünyayı etkisi altına alan salgın sebebiyle deniz ticaretinin çok daha önem kazandığını söyledi.

Türkiye'nin tüm ulaşım modlarında olduğu gibi deniz ulaşım ve taşımacılığında da vaktinde aldığı tedbirlerle kriz dönemini başarıyla yönettiğini dile getiren Karaismailoğlu, "Üretim sistemlerimizdeki kesintisiz çalışmayla tüm ulaşım modlarımızın da desteğiyle Mart 2021'de ülkemizin ihracatı yüzde 42 arttı. Bu oranın tüm zamanların en yüksek rakamı olduğunu vurgulamak isterim." diye konuştu.

Bakan Karaismailoğlu'nun konuşmasından bazı satır başları:

"Kanal İstanbul ile ana amacımız, lojistik üs konumuna getireceğimiz ülkemizi, hem bölgesindeki hem de dünyadaki ticaret ve ulaşım yollarında söz sahibi ülke yapmak"
"Ana Arama Kurtarma ve Koordinasyon Merkezimizin elektronik altyapısını yeniledik. Daha hızlı ve etkin bir çalışma sistemi oluşturduk. Böylece acil durumlarda tüm operasyonlara hakim olmasını sağladık"
"Diğer kurum ve kuruluşlarla koordinasyon için çalışma ortamımızı yeniden tasarladık. Sadece Türk arama kurtarma bölgesinde değil, dünyanın her noktasında Türk denizciliği ve Türk havacılığına hizmet veriyoruz"
 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading