Yandex Metrica

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan dönüşünde gazetecilerin sorularını yanıtladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan dönüşünde gazetecilerin sorularını yanıtladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan dönüşü basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Erdoğan, Biden'la yaptığı görüşmeyi birkaç başlıkta değerlendirdi.

Politika

23.01.2024, 17:34

Azerbaycan dönüşünde gazetecilerin sorularını cevaplayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, (Biden ile F-35 ve S-400 gündemi) "Bu konularda farklı adım atmamızı beklemeyin dedim." şeklinde konuştuğunu kaydetti.

TERÖRÜN HEDEFİ OLAN MÜTTEFİKİN YANINDA DURMAK YERİNE TERÖR ÖRGÜTÜNÜ TERCİH ETMEK HATADIR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, terörün hedefi olan bir müttefikin yanında durmak yerine, o müttefikin mücadele ettiği terör örgütlerini tercih etmenin tarihi bir hata olduğunun altını çizdi. NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi dolayısıyla 13-14 Haziran'da Brüksel'de bulunduğunu anımsatan Erdoğan, zirvede, "NATO 2030" sürecini, yani ittifakın gelecek on yıla yönelik adaptasyonunun temel unsurlarını değerlendirdiklerini ifade etti.

Hem NATO'nun hem de ittifak üyelerinin güvenliğine yönelik güncel tehdit ve meydan okumaları masaya yatırdıklarını anlatan Erdoğan, bunlarla mücadele hususunda gereken yöntem ve tedbirleri ele aldıklarını kaydetti.

Türkiye'nin NATO'nun en önemli üyelerinden biri olduğunun altını çizen Erdoğan, "İttifak kapsamında üzerimize düşen görevleri, sorumlulukları hakkıyla yerine getiriyoruz, kritik roller üstleniyoruz. Elbette ittifak ortaklarımızdan bölgesel meseleler söz konusu olduğunda bazı beklentilerimiz var. Ülkemizin egemenlik haklarına ve güvenlik hassasiyetlerine saygı göstermelerini özellikle bekliyoruz. Müttefiklik ruhunun gerektirdiği bir dayanışma sergilemelerini istiyoruz." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar:

  • Terörün hedefi olan bir müttefikin yanında durmak yerine o müttefikin mücadele ettiği terör örgütlerini tercih etmek, tarihi bir hatadır.
  • Terör örgütlerini destekleyenler, onlara cesaret verenler ne büyük bir yanlış yaptıklarını er ya da geç anlayacaklar.
  • (Biden'a) Türkiye olarak gerek F-35 gerekse S-400 konusunda farklı bir adım atmamızı beklemeyin, dedim. Çünkü biz F-35'te üzerimize düşeni yaptık.
  • ABD'nin Afganistan’dan çekilme kararı sonrasında, Türkiye burada çok daha fazla sorumluluk alabilir.
  • Ermenistan, güven artırıcı adımlar atmaya başlamalı. Döşediği mayınların haritalarını Azerbaycan’la paylaşması bu yönde önemli bir ilk adımı teşkil edecektir.
  • (Zengezur koridoru) Rusya tarafında geciktirme niyeti olduğuna ihtimal vermiyorum. Tam aksine yardımcı bir hava içinde. Yakın zamanda Putin'le ikili görüşme yapacağız.
  • (COVID-19) Yoğun aşı süreci pek çok yerde rahatlama meydana getirdi. Temenni ederim ki eylül-ekim gibi biz de kendi aşımızı üretmiş oluruz.
  • Cumhur İttifakı'nın adayı belli. Dolayısıyla bizim karşımıza kimin çıkacağı bizi pek de ilgilendirmiyor.
  • (Yeni Anayasa çalışmaları) Taslak çalışmamız tamamlandı, MHP ile paylaşacağız.
  • (Afganistan) Türkiye burada daha fazla sorumluluk alabilir.

Kaynak: TRT Haber

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading